СРБИ ЦИЉАЈУ 4 ФОТЕЉЕ НАЧЕЛНИКА У ФБИХ: За седам дана, у недељу, 6. октобра, у Босни и Херцеговини одржавају се локални избори

С. Мишљеновић

29. 09. 2024. у 17:22

ЗА тачно седам дана, идуће недеље 6. октобра, у Босни и Херцеговини биће одржани локални избори на којима ће учествовати 296 политичких партија и коалиција и чак 26.089 кандидата.

СРБИ ЦИЉАЈУ 4 ФОТЕЉЕ НАЧЕЛНИКА У ФБИХ: За седам дана, у недељу, 6. октобра, у Босни и Херцеговини одржавају се локални избори

Грахово, Фото Приватна архива (уступљена фотографија)

То обухвата 110 политичких партија, 58 коалиција, 76 независних кандидата, 43 независна кандидата националних мањина и девет листа независних кандидата. За скупштине општина и општинска већа оверено је учешће 25.703 кандидата, међу којима је 42,61 одсто жена. Када је реч о кандидатима за начелнике, односно градоначелнике, има их 386, од тога је 29 жена.

У Републици Српској највећа борба се води за Бањалуку. Драшко Станивуковић, актуелни градоначелник који долази из опозиционе Партије демократског прогреса, бори се за нови мандат са др Николом Шоботом, кандидатом СНСД, и Јеленом Тривић, председницом Народног фронта. Поред кампање у Српској, из институција РС се са посебном пажњом прати и кампања у Федерацији БиХ, а поготову у општинама Дрвар, Босанско Грахово, Босански Петровац и Гламоч, где су Срби већина и где се очекује да добију начелничка места. Дрвар, Грахово и Гламоч ће готово па сигурно имати српске начелнике, док ће у Петровцу бити неизвесна борба између српског и бошњачког кандидата.

За Србе у Федерацији БиХ је веома битно да имају начелничка места како би заштитили повратнике у овим местима и уз сарадњу са институцијама Српске и Србије омогућили улагања у ове општине, кажу саговорници "Новости". Председник РС и СНСД Милорад Додик изјавио је приликом боравка у Грахову да је Републике Српска заинтересована да помогне људима који живе у овој општини, а која је огледало Српске.

- Ми ћемо у идућим годинама одлуком Владе одредити ове четири федералне општине, међу којима је и Грахово, као посебну зону од интереса за Српску појачаћемо њихов буџет са по милион КМ годишње и то ће расти како расте републички буџет - поручио је председник Српске.

Душица Рунић, Фото Општина Дрвар

Додик је нагласио да је Република Српска све способнија да развија своје општине упркос томе што стално блокирају њен раст јер не желе да се уздигне и покаже да егзистира и сама решава проблеме.

- Грахово је огледало Републике Српске, јер су из овог места били припадници Војске Републике Српске и према њима морамо да имамо исти однос и статус - поручио је Додик.

Он је истакао да су људи у Грахову проживели голготу и да би сви требало да им буду захвални за истрајност да ту остану и живе. Додик је подсетио да су ти људи, када су се вратили на порушена имања, били изложени и неравноправном положају од кантоналне и федералне власти које су учиниле све да организационо блокирају Грахово.

- Зато је потребно да имамо агилне људе који могу својим приступом и карактером да анимирају и власт у Српској како би се обезбедио једнак третман српском народу, као што и Српска једнако третира бошњачку и хрватску националну заједницу - нагласио је Додик.

Председник РС је нагласио да га је бирао народ и да жели да буде са народом јер је народни човек, кога није понела функција и однела у висине:

- Уморан јесам, али нисам без снаге да наставим даље све дотле док овај народ подржава политику коју водим.

Душко Радун, Фото јавнарсправаба

Душко Радун, председник Српске напредне странке Федерације БиХ и посланик у Парламенту ФБиХ, каже да српско становништво у ФБиХ за бољи живот не тражи пројекте већ само могућност да своје природне ресурсе (шуме, воде, обрадиво земљиште) могу да користе и од тога живе.

- Па кампања као и свака до сада протиче у међусобним оптужбама СНСД и опозиције на челу са СНС ФБиХ. Три општине - Дрвар, Гламоч, и Грахово - сигурно ће имати начелнике Србе док је у Петровцу стање неизвесно - поручио је Радун.

Душица Рунић, актуелна начелница Дрвара која се бори за нови мандат, каже да отварање нових радних места и економско јачање стандарда грађана треба да буде приоритет у наредном периоду. Рунићева је истакла да ће уколико добије поверење бирача, наставити да ради на развоју општине подсетивши да овде већ пет година, захваљујући Србији, ради текстилни погон "Јумко" који запошљава 100 вредних српских повратница. Као један од приоритета за развој општине, Рунићева је навела отварање тржног центра, нагласивши да је веома важна подршка Србије и Српске како би ова локална заједница имала лепшу будућност.

- Сигурна сам да ћемо уз помоћ влада Српске и Србије успети да нађемо инвеститоре да отворимо тржни центар који нам је неопходан у Дрвару - истакла је Рунићева.

Гламоч, Фото BNTV

Пре рата на подручју Федерације БиХ живело је 540.000 Срба. Данас их живи око 30.000 и на нивоу су статистичке грешке у овом ентитету. Срби су остали без имовине, станарских права, шума и земља им је отета и уписана на Бошњаке, Хрвате, општине и градове па и на Федерацију БиХ, само да Срби нису власници, каже за "Новости" Ђорђе Радановић, председник Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ.

- За Србе нема посла у јавној управи, фирмама, јавним предузећима. Српска деца која живе у Федерацији БиХ годинама нису могла да уче српски језик. Срби који су повратници у ФБиХ су честа мета и напада од стране Бошњака и Хрвата. Положај српског народа у Федерацији БиХ је гори него Срба на Косову и Метохији, само се о њему мање прича - поручио је Радановић.

Иначе, локални избори се одржавају по Изборном закону БиХ, а чије измене је почетком године наметнуо високи представник којег РС не признаје, Кристијан Шмит.

У Шмитовим изменама политичарима је забрањено да користе ресурсе институција на чијем су челу током кампање, као и службена возила. Пооштрене су казне за оне које прекрше изборна правила и крећу се од 1.000 марака па до максималних 30.000 КМ. Такође, први пут ће се у десет општина користити скенери. Својим изменама, Шмит је такође забранио гласање за више од три особе са страначке листе, док је до сада тај број био неограничен.

Онемогућено је и да особе које су осуђене за ратне злочине бирају или буду кандидати на изборима.

Војска ће превозити материјал

НАКОН што су пропала два тендера око превоза изборног материјала за локалне изборе у БиХ Централна изборна комисија (ЦИК) БиХ је саопштила да ће изборни материјал превозити возила Оружаних снага БиХ. Из ЦИК су саопштили да су добили одлуку министра одбране у Савету министара БиХ Зукана Хелеза о позајмици ресурса тог министарства за транспорт гласачких листића за предстојеће изборе.

-  Од 29.  септембра до 14. октобра биће реализована три доставна циклуса. Одлука ће бити реализована и детаљно уређена кроз закључивање уговора о позајмици - саопштено је из ЦИК.

Упола мање гласача из дијаспоре

Број бирача регистрованих за гласање ван БиХ и путем поште за предстојеће локалне изборе биће готово упола мањи у односу на изборе 2020. године, а разлог томе је незаинтересованост за локалне (не)прилике, али и смањена могућност злоупотреба, јер је систем пријављивања потпуно дигитализован.

Путем електронског сервиса е-избори пријаву за гласање изван БиХ Централној изборној комисији БиХ поднео је 53.574 потенцијални бирач. То је велика разлика у односу на изборе одржане 2020. где је на изводу из централног бирачког списка за гласање изван БиХ био 101.771 бирач. Њих још 27.960 скинуто је са списка.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК ПОРУКА ИЗ БУНДЕСТАГА: Украјина никада не може да победи Русију, то никада није био циљ

ШОК ПОРУКА ИЗ БУНДЕСТАГА: Украјина никада не може да победи Русију, то никада није био циљ

ФРИДРИХ Мерц, лидер конзервативног блока ЦДУ/ЦСУ, највеће опозиционе снаге у Бундестагу, изјавио је данас да савезници Украјине никада нису као циљ имали победу Кијева у рату против Русије.

29. 09. 2024. у 19:14

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?