СРПСКА ЧУВА "ДЕЈТОН", А ФЕДЕРАЦИЈА РУШИ: Пре 29 година парафиран Споразум који је окончао трагичне ратне сукобе у БиХ
ПОЛИТИЧКО Сарајево, потпомогнуто делом међународне заједнице, високим представником, неуставним Уставним судом БиХ већ 29 година ради на насилној и неуставној промени Дејтонског споразума, а на штету Републике Српске.
Дејтонски споразум је окончао трагични сукоб у БиХ и један је од најзначајних мировних споразума икада и треба га поштовати, а не уништавати.
То је порука из РС поводом 21. новембра, када је пре 29 година у америчкој бази Дејтон у Охају парафиран Општи оквирни споразума за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат и успостављен уставноправни поредак.
Тим споразумом створена је државна заједница БиХ састављена од два ентитета, Републике Српске и Федерације БиХ, који су потписници свих анекса, и три равноправна народа и осталих.
Иначе, 21. новембар је у Српској празник и нерадни дан, док у Федерацији тај датум не признају као празник. Из то, БиХ нема оригинални документ овог споразума. Оригинал је просто нестао неколико година након потписа из институција БиХ и никада није пронађен.
Професор уставног права Синиша Каран каже да је потребно вратити се изворним принципима Дејтонског споразума, на којима једино може функционисати БиХ.
- Дејтонска структура је дала право сваком од народа да не буде угрожен један од других, као и равноправност, а та равноправност може да се оствари само на начин да сва три народа учествују у истом капацитету власти и доносе одлуке - указао је Каран.
Добре и лоше стране
ДЕКАН Правног факултета Универзитета у Источном Сарајеву Горан Марковић је оценио да Дејтонски споразум није добио прилику да покаже своје добре и лоше стране, будући да је често селективно и циљано тумачен и примењиван.
- Добре стране нису искоришћене у довољној мери, а лоше су умножаване у политичкој борби - истакао је Марковић и додао да "Дејтон" има неке системске недостатке.
Шеф Клуба посланика СНСД у ПД БиХ Сања Вулић истиче да у ФБиХ Дејтонски споразум никад није до краја прихваћен и не баштини се дејтонска већ нека имагинарна БиХ.
- Најбољи пример како институције БиХ доживљавају тај најзначајнији акт је и то што су оригинални примерак "изгубили" или отуђили - истакла је Вулићева.
Додаје да једино Дејтонска БиХ има шансу, а сви други формати и покушаји представљају крај Босне и Херцеговине.
- Дејтонска БиХ у којој Срби, Хрвати и Бошњаци имају иста права има прилику за опстанак. Дејтонска БиХ са два ентитета и три конститутивна народа дефинише сва права у погледу власништва над територијом и имовином, као и права на транспарентно одлучивање. Све друго осуђено је на пропаст! - закључила је Вулићева.
МАКРОН: Једна земља може спречити нуклеарни рат
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон изјавио је након састанка са кинеским председником Си Ђинпингом у Рио де Жанеиру да Кина има кључну улогу у избегавању нуклеарног сукоба.
20. 11. 2024. у 08:09
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)