ИЗА ШЉУНКАРА ОСТАО ХАОС: Грађани Добоја траже одговорност за еколошку катастрофу око корита реке Босне
ЗБОГ хаоса који су шљункари оставили неконтролисаним извлачењем минерала из корита реке Босне, грађани Добоја траже одговорност надлежних у РС.

Фото Љ. Ђ.
Они су упутили отворено писмо са доказима, јер поред реке, нису поштеђена ни пољопривредна имања.
Писмо је упутила група грађана "За легалну и контролисану експлоатацију шљунка у сливу реке Босне" Влади РС и ресорним министарствима, затим ЈУ "Воде Српске" и Републичкој управи за инспекцијске послове, у којем их упозоравању на почињени екоцид као последицу експлоатације шљунка на подручју Добоја.
- Ко је дозволио еколошку катастрофу и ко је одговоран за овакво "уређење" корита реке Босне на подручју Добоја, коме, да ли га у оваквом стању остављате новим генерацијама - питања су које је Група поставила одговорнима за управљање водама у РС.
БОРБА ЗА ОЧУВАЊЕ ПРИРОДНОГ БЛАГА
НЕФОРМАЛНЕ групе и удружења грађана у РС и ФБиХ се годинама боре против незаконитости у случају изградње мини хидроелектрана на рекама. Процедуралне грешке, незаконитости, илегални радови и кршења закона су према њиховим тврдњама, евидентирана у случајевима изградње мХЕ на Бјелави, Бунским каналима, Дољанци, Крушчици, Неретвици, Рзаву...
Доставили су низ фотографија у којима је видљив "рад" шљункара и хаоса којег су оставили иза себе након извученог богатства из реке Босне.
- Тражимо одговор како је могуће да дође до девастације корита реке Босне од МЗ Бушлетић у Осјечанима Горним до Кожуха са једне и од МЗ Которско до МЗ Буковац са друге стране реке Босне. Несхватљиво је како се могла дозволити таква еколошка катастрофа - наведено је у писму.
Питају ко је омогућио експлоатацију шљунка на том подручју, да ли су шљункари били у обавези да уреде то подручје након обављеног посла и ако постоји одговорност у том случају, ко је одговоран?
- Да ли и после предочавања оваквог стања на терену сматрате да је довољно да надзор над вађењем шљунка спроводи само Водна инспекција са неколико инспектора од Новог Града до Требиња? Да ли је неопходно обезбедити већу законитост у вађењу материјала из водотока и са пољопривредног земљишта - пита се поменута група грађана.
Они су са још девет удружења потписници саопштења поводом Међународног дана река, са апелом за спас река у БиХ, које су, како су истакли, више него икада угрожене због небриге власти према природним ресурсима. Јасном поруком ставили су им до знања да су реке заједнично добро свих грађана, а не да се користе у интересу појединаца.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)