УБИЈЕНА 42 ГОЛОБРАДА МЛАДИЋА, А 71 РАЊЕН: 29 година од злочина над припадницима ЈНА у Добровољачкој улици
НАВРШАВА се 29 година од страдања припадника ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву 3. маја 1992. године. Злочин, током договореног мирног повлачења из Сарајева, починили су припадници такозване Армије БиХ, Територијалне одбране и паравојних формација.
У том злочиначкомк нападу на колону ЈНА која је одлазила из Сарајева Убијена су 42 војника ЈНА, рањен 71, а 207 заробљено и мучено у логорима.Годишњица страдања у Добровољачкој улици биће званично обележена 10. маја у Источном Сарајеву.
Председник Народне скупштине РС Недељко Чубриловић рекао је да невероватно да јавност и породице жртва три године од пресуде Уставног суда БиХ немају званичне информације о томе да ли је поново отворена истрага о злочину над војницима ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву, у предмету једног од првих ратних злочина почињених у грађанском рату у БиХ.
Он је истакао да незваничне потврде о томе да је истрага отворена постоје, али да се Тужилаштво никада јавно о томе није изјаснило, нити је до данас подигло оптужницу у предмету Добровољачка.
Уставни суд БиХ је 17. јануара 2018. године прихватио апелације Богдане Томовић, мајке Здравка Томовића, и Гордане Гвозденовић, сестре Обрада Гвозденовића, војника ЈНА који су убијени 2. маја 1992. године у Добровољачкој улици у Сарајеву, и наложио Тужилаштву БиХ да у року од три месеца одговори на приговоре породица Томовић и Гвозденовић, и да се изјасни због чега је истрага у случају “Добровољачка” стопирана одлуком некадашњег међународног тужиоца Џуд Романа 2012. године.
-Тужилаштво БиХ, упркос одлуци Уставног суда, али и Кривичном закону ове земље остало је немо на ратни злочин почињен над невиним војницима у повлачењу од 1992. године до данас. Управо та селективна правда и покушаји да се само један народ пресудама Суда БиХ и оптужницама Тужилаштва БиХ учини одговорним за све страхоте рата у овој земљи, чине суживот у њој немогућим и излишним, рекао је Чубриловић, поводом годишњице ратног злочина у Добровољачкој улици у Сарајеву.
Он је истакао да је свакоме јасно да се чека да и жртве и сведоци, али и починиоци тог, као и многих других злочина над ЈНА и српским народом у БиХ, окончају живот природним путем и да се истраге затворе без судских епилога, подсећајући на недавну смрт једног од осумњичених за злочин у Добровољачкој - генерала Армије РБиХ Јована Дивјака.
-Свима је потпуно јасно да је управо правосуђе у БиХ најодговорније за чињеницу да овде никада није и да неће доћи до враћања поверења између у грађанском рату сукобљених страна. Као што сам више пута рекао пракса рада правосудних институција у БиХ нажалост показује да се преко оптужница и пресуда покушава дефинисати карактер самога рата у БиХ по којем би искључиво Срби требало да буду одговорни, а Бошњаци амнестирани. Зато, између осталог, нема ни оптужница ни пресуда за ратни злочин у Добровољачкој, рекао је Чубриловић.
-Двадесет девет година је прошло од убиства 42 војника ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву, који су се мирно повлачили из касарне, а никада убице никада није стигла правда, нити њихови најближи у данашњем Сарајеву могу да обиљеже њихово страдање на месту гђ се догодило. Овај злочин и дешавања током наредних скоро 30 година најсликовитије описују колико се жртве селективно поштују и признају, рекао је председник ПДП Бранислав Бореновић.
Он каже да дешавања у Добровољачкој улици 2. и 3. маја 1992. године не сведоче само о једном злочину, него и о крају једне епохе, односно о томе шта је Сарајево, под политичким утицајем екстремних националиста, постало:
-Злочинци су свима познати, али они су уместо казне слављени као хероји. Породице страдалих ни данас у Сарајеву не могу да упале свеће и положе цвеће на место страдања младих војника, али на том месту злогласне Зелене беретке славе наводну одбрану. Слави се “херојска” одбрана од голобрадих младића који су мирно у колони напуштали касарну, уз обећање да им се ништа неће десити. И поред тих чињеница, злочин у Добровољачкој и његово негирање ће заувек једна од мрља на лицу тог града, а Република Српска ће се увек памтити и обележавати овај тужни догађај. Сећамо се и одајемо дужну пошту свим страдалим у том злочину без казне, закључује Бореновић.
Препоручујемо
26 ГОДИНА ОД СТРАВИЧНЕ АКЦИЈЕ "БЉЕСАК": Ево где ће се одржати помен страдалим Србима
30. 04. 2021. у 15:13
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (3)