ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ 7.000 СТРАДАЛИХ ДУША: Филм о заробљеницима у Великом рату
СТРАДАЊЕ око 90.000 српских заробљеника током Првог светског рата у аустроугарским логорима на подручју данашње Чешке, од којих се њих 7.000, никада није вратило кућама, тема је играно-документарног филма "Седам хиљада душа", који ће бити премијерно приказан, у недељу, 28. јуна (16.05), на РТС 2. Документарац који као редитељ и сценариста потписује Сањин Мирић, осветљава једну мало познату трагедију, међу многим из Првог светског рата. Гробница у Јидриховцима у Чешкој Републици је једна од највећих гробница српских војника.

Фото: Новости архива
Пред нама је страдање ратних војних заробљеника, који, како је наглашено у филму, самом чињеницом заробљавања не престају бити часни војници, што је супротно изреченим а најчешће неисказаним ставовима појединих интелектуалца, да они који не погину за отаџбину или као победници не умарширају у Београд и Србију, нису ни достојни сећања. Овим филмом се између осталог и обасјава судбина мученика који су страдали у заробљеничким логорима на просторима некадашње Аустроугарске и Немачке, у овом случају Чешке. Логорске дане сви они живели су исто онако тешко као и заточеници у немачким или усташким логорима смрти током Другог светског рата.
Прича је заснована на сведочењима преживелих заробљеника, расутим у разним архивама и документима, како самих заточеника и њихових земаља учесница у рату, тако и на аустроугарској и немачкој ратној документацији из Првог светског рата. Као сведоци се појављују и потомци Чеха чије су породице или рођаци били настањени у близини логора, а који су често ризиковали помажући логорашима, међу којима је било и деце и стараца довођених из крајева превентивно "очишћених" од становника. Као сведок појављује се и логорски лекар који је оставио драгоцене фотографије заробљеника и сцена из логорског живота. У филму су дате и трагичне судбине аустроугарских војника, очева, мужева и рођака чије су породице биле настањене у околини логора.
Мало се зна, или се често заборавља, како су САД у Први светски рат ушле тек 1917, а да су дотле разне хуманитарне организације обилазиле заробљеничке логоре и помагале заточеницима. Тако су српске заробљенике америчком фудбалу учили припадници америчке хришћанске организације, као и читању, писању и музицирању.

Фото: Новости архива
Документи и сведоци говоре и о страшним епидемијама пегавог тифуса у логорима, затим несташицама хране, батинањима до смрти српских заробљеника због и најмање ситнице. Посебно је осветљена трагична судбина болесника који су у логорским болницама потписивањем примирја, након повлачења логорских лекара и медицинског особља, били остављени на милост и немилост.

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

БОСАНАЦ ОПТУЖЕН ЗА ПРЕВАРУ: "Подвалио ми је"
ИСТИЧЕ да је имао великих проблема због тога.
11. 07. 2025. у 11:38
Коментари (0)