ИСПРАВКА: Није тачно да се у БиХ олимпијска медаља награђује са 2.300 евра

Александар Илић
Александар Илић

29. 07. 2021. у 20:46

Раније је објављена информација да у случају да неко од босанских спортиста и освоји медаљу, што би био историјски резултат, добио би 2.300 евра, али та информација није тачна и демантована је.

ИСПРАВКА: Није тачно да се у БиХ олимпијска медаља награђује са 2.300 евра

ФОТО: ОКС

Поједини портали из региона, али из Србије, а међу којима и портал Новости, објавили су унутар вести о висини награда за освојене медаље на Олимпијским играма у Токију да Босна и Херцеговина својим освајачима медаља исплаћује 2.300 евра по медаљи, што није тачно. 

На основу текста организације Раскринкавање.ба, утврђено је да није истина да Босна и Херцеговина исплаћује 2.300 евра без обзира на то да ли се ради о злату, сребру или бронзи и ту информацију је демантовао Олимпијски комитет Босне и Херцеговине. 

У овом тексту је на основу тога измењен наслов, као и наводи у тексту који се односе на спорну тврдњу. 

ИЗМЕЊЕН ТЕКСТ:

Медаље на Олимпијским  играма имају и новчану вредност. Наиме, све државе дају паре освајачима одличја. Србија даје 70 хиљада евра за злато, а по десет мање за сваки корак ниже на победничком постољу. Неки дају и више, али Хрватска на пример даје много мање.

Хрватска златну медаљу на Олимпијским играма награђује са 200.000 куна или 27.600 евра. Толико ће добити Матеа Јелић која је освојила најсјајније одличје у теквондоу. Сребро, које за сада нико од Хрвата није освојио, влада награђује са 17.300 евра. Бронза, коју је освојио Тони Канает, у Хрватској вреди 12.200 евра, пише хрватски Индеx.

Црна Гора злато награђује са 35, сребро са 30, а бронзу са 25 хиљада евра. Раније је објављена информација да у случају да неко од босанских спортиста и освоји медаљу, што би био историјски резултат, добио би 2.300 евра, али та информација није тачна и демантована је.

-Из Министарства цивилних послова Босне и Херцеговине су нам, пак, потврдили да такву одлуку ова институција није донијела. На питање како је регулисано награђивање спортиста у случају освајања награда на Олимпијским играма, упутили су нас на Правилник о категоризацији спортиста Босне и Херцеговине (Службени гласник број 52/16), који је донијело Вијеће министара БиХ, на приједлог Министарства цивилних послова - наводи се у анализи раскринкавања

Према овом правилнику, спортисти/киње који су освајачи/це медаља на Олимпијским играма имају право на једнократну новчану награду која се исплаћује у првој наредној години након оствареног резултата (категорија - врхунски спортиста међународног разреда). Поред тога, имају право и на једнократну новчану награду на годишњем нивоу након што испуне услове за одлазак у пензију (категорија - заслужни спортисти). 

Како се наводи, одлуку о висини једнократне новчане награде за категорисане спортисте доноси Вијеће министара Босне и Херцеговине, на предлог Министарства цивилних послова Босне и Херцеговине, за сваку годину. Минимални износ награде није прописан, а максималан износ једнократне новчане накнаде који може остварити заслужни/а или врхунски/а спортиста/киња не може бити већи од 15.000 КМ. Максималан износ гранта за дођелу новчаних награда за заслужне и врхунске спортисте међународног разреда не може бити већи од 150.000 КМ", пише раскринкавање.ба.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

КАКАВ ШОК У ХУМСКОЈ! ФК Партизан има новог тренера