ХРВАТСКИ ТРЕНЕР БРАНИ ФСС: Није трагедија ако због пенала не одете на ЕУРО, континуитет испред пласмана
ЛЕГЕНДА Хајдука Иван Гудељ, који је због болести завршио каријеру у 26. години поручује да је од резултата важнији континуитет у стварању играча.
"Гледао сам дуел са Шкотском и не знам шта бих рекао. Било је грча, нису ушли у утакмицу како треба, то је очигледно. Велика је разлика у менталитету између острвских земаља и овог нашег региона. Они се много лакше боре са притиском, утисак је да се не би пуно нервирали и да нису победили. А код нас је одмах трагедија и катастрофа. Неко ће рећи да ти играчи играју у великим европским клубовима и да би требало да буду имуни на тензију и важност утакмице, али није баш тако", истиче Гудељ.
Гудељ поручује да га радују вести које је прочитао у српским медијима.
"Видим да неће бити неких великих промена у спортском сектору Фудбалског савеза и то је по мом мишљењу изузетно паметан потез. Ја сам 23 године радио са млађим категоријама у хрватској федерацији и знам колико је континуитет важан фактор у стварању играча. Много важнији и од самог резултата. Људи који нису у материји то тешко могу да схвате. Пазите, када говоримо о узрасним категоријама, У-15, У-17, У-19 то је све само једно годиште и можете наићи на генерацију која једноставно нема квалитет за неке веће домете. Ми смо имали случај са годиштем '95 у Хрватској, ту су били Ливаковић, Једвај, Пјаца, Пашалић, плус неки играчи који сада играју у прволигашким клубовима. Та репрезентација никада ништа није направила у млађим узрастима, нисмо догурали ни до једне елитне рунде за пласман на Европско или Светско првенство. Са друге стране, добили смо четири врхунска играча који су данас окосница А репрезентације. Зато је јако важно да ти људи који врше селекцију играча, који воде рачуна о њиховом развоју и њиховом постепеном сазревању, добију шансу да раде у континуитету како би своју идеју спровели у дело".
Сматра да је већа трагедија од неодласка на Европско првенство ако не створите играча.
"Није трагедија ако се због једног бода или промашеног пенала не оде на Европско првенство. Трагедија је ако из три годишта не избаци ниједног играча за А репрезентацију. А Србија са тим нема проблема. штавише, вама је и једно и друго пошло за руком. Из оне екипе која је освојила европску и светску титулу, бар шест-седам момака сада има водећу улогу у сениорском тиму. То је феноменална ствар".
Похвалио је и чињеницу да све већи број клинаца прихвата позив да игра за Србију.
"Знам из личног искуства колико је то компликован процес. Месецима смо наговарали Стефана Савића да обуче дрес Хрватске и нисмо успели. Њему је отац са Брача, јако смо добри, сретали смо се по Сплиту, разговарали, покушавали да нађемо решење и ништа. Дечко је из мешовитог брака и родитељи су донели одлуку да игра за Чешку, тамо где је одрастао, где је имао добар статус и где су се према њима понели коректно. Он је та генерација '95 о којој сам већ говорио и изузетно је талентован. Зато све похвале људима из српског савеза који су те клинце наговорили да промене боју дреса и заиграју за Србију", поручио је Гудељ.
Пратите "Новости спорт" на Фејсбуку
Препоручујемо
МИЛОШ ДЕГЕНЕК У ДРЕСУ СРБИЈЕ: Можда би нам помогао против Шкота? (ФОТО)
14. 11. 2020. у 22:02
(ТВИТОВИ) ШКОТИ СЕ ЧУДЕ КАКО СМО ИСПРЕД ЊИХ НА РАНГ ЛИСТИ: Навијачи Орлова негодују!
12. 11. 2020. у 21:34 >> 21:36
ЗАСТРАШУЈУЋЕ! Загубио је добитни тикет, а када је пронашао оног ко га је "подигао" запалио му је кућу (ВИДЕО)
"Кладионичарске приче" Милана Ђурице су видео-пројекат компаније Новости намењен свим љубитељима спортског клађења који могу да уживају у занимљивим причама најпознатијег српског типстера и његових гостију.
28. 12. 2024. у 10:05
ЧАСТИО СЕ ЗА НОВУ ГОДИНУ: Гранит Џака дошао у Србију
Један је од најомраженијих фудбалера међу Србима. Али баш он, Гранит Џака, на територију Србије је дошао.
31. 12. 2024. у 19:42
ИСТИНА О СЛАНИНИ И СВИЊСКОЈ МАСТИ: Стручњаци откривају - шта заиста једемо
ТРАДИЦИОНАЛНЕ намирнице попут свињске масти, сланине и лука заузимају посебно место у кулинарској традицији многих регија, посебно на овим просторима.
31. 12. 2024. у 15:10
Коментари (2)