АМЕРИ У ШОКУ: Срамно се понашали према Кинезу, а када су с њим ушли у базен у финалу - свет је остао у чуду због оног што се десило

Дарко Николић
Дарко Николић

31. 07. 2024. у 23:42

Минулих дана, непосредно пре него што су почеле Олимпијске игре у Паризу, светом је прострујала вест о томе да ће Американци можда остати без организације наредних Игара, а 2028. оне треба да се одрже у Лос Анђелесу. Разлог је њихов бес због кинеских пливача и потез на који су се одлучили. Сада им се тај бес помало "обио о главу" у престоници Француске. И то на спектакуларан начин.

АМЕРИ У ШОКУ: Срамно се понашали према Кинезу, а када су с њим ушли у базен у финалу - свет је остао у чуду због оног што се десило

FOTO: Tanjug/AP

О закону који је у Сједињеним Америчким Државама донет, и притом назван по Русу који је радио у руској анти-допинг лабораторији (заиста је тако назван), "Новости" су вас већ известиле. Оно што је довело до закона, који сада прети да угрози одржавање највеће светковине спорта у "граду анђела", јесте велико америчко незадовољство због тога што, како сматрају, кинеским пливачима који су не тако давно ухваћени у допингу - није забрањено да се надмећу. И, решили су да "узму ствари у своје руке".

Управо под таквим, пливачко-напетим околностима, учесници "брзинских" надметања у води стигли су у Париз, где се Американци баш и нису понашали идеално према кинеским колегама.

Рецимо, Кинез Пан Жанле, један од најбољих у пливачком спринту слободним стилом, открио је за државну телевизију своје земље да су га ривали игнорисали када их је поздрављао на париским играма, а да је амерички пливач Џек Алекси чак полио водом кинеског тренера.

Но, фокус је био на ономе што се дешава у базену, јер је трка било на претек, у њима сјајних окршаја и у мушкој и у женској конкуренцији, а на све то и једна мистерија: зашто нема ниједног јединог светског рекорда, који најчешће буде од 6 до 9 када је о пливању реч? (неке од последњих анализа, какве је изнео "Атлетик" у средишњем радном дану ове седмице гласе да је за то крив прилично плитак базен, од само два и по метра, те да се кретњом пливача и пливачица вода не само по површини таласа, већ се врло активно креће и испод олимпијаца, а онда се, због мале удаљености пода, ти таласи "враћају" и стварају додатни отпор спортистима).

Било како било, после мањих и већих узбуђења у таквом, базену који није дубок колико правила прописују ("најмање мора бити три метра до дна"), али је и поред тога добио дозволу када је Париз добио организацију Игара, у среду увече је на ред дошла спринтерска посластица - 100 метара слободним стилом у мушкој конкуренцији.

Џек Алекси, оптужен да је полио водом кинеског тренера, био је узданица Американаца, што и не чуди: други је најбржи свих времена из те земље по резултату у поменутој дисциплини. Уз њега, ту је био и Крис Ђулијано, који је са америчком штафетом на 4 x 100 већ освојио олимпијско злато. Наравно, питао се нешто и наш комшија, а и уједно "наше горе лист", Давид Поповић из Румуније, који је олимпијски шампион у Паризу постао на двоструко дужој дистанци. Мада... многи су највише водили рачуна о другој двојици у базену.

Један је био Кајл Чалмерс (о коме је поменути Кинез такође имао врло занимљиву опаску, о безобразном понашању), Аустралијанац који је чак шест пута освајао олимпијске медаље, од тога две баш у овој дисциплини - био је 2016. олимпијски шампион, а 2021. вицешампион.

И, уз њега, јунак ове приче, Пан Жанле.

Жанлеу су ово прве Олимпијске игре. Али, на њих је дошао као светски рекордер, јер је у фебруару ове године у Дохи поменуту дистанцу препливао слободним стилом за 46,8 секунди.

Међутим, једно је Доха, где је и базен дубљи па нема додатног отпора које кретање воде ствара, а нешто сасвим друго највећа сцена, Олимпијске игре, на којој те ривали ниподаштавају, игноришу, гледају с висине јер си, ето, "из Кине, а кинески пливачи су се допинговали".

А када је финале почело... десило се чудо.

Жанле је тако декласирао целокупну конкуренцију, да је поставио нови светски рекорд, и то за чак четири десетинке (да, десетинке, а не стотинке) бољи од претходног.

Нови најбољи резултат свих времена је 46,4.

Аустралијанац Чалмерс, бивши олимпијски шампион у овој дисциплини, стигао је на циљ као други, али са више од секунд (!) заостатка - 47,48, што довољно сведочи о Жанлеовом подвигу, а трећи је био Поповић са 47,49. Они Американци, Џек Алекси који је оптужен за поливање кинеског тренера, и његов суанродник Крис Ђулијано, били су на зачељу, претпоследњи и последњи у финалу, са 47,96 и 47,98.

Пред камером ЦЦТВ-а, кинеске телевизије, нови првак Олимпијских игара и власник новог светског рекорда на 100 метара слободно, поручио је:

- Ми смо очистили нашу прошлу срамоту. И, првог дана (по доласку у Париз), пробао сам да се јавим (Аустралијанцу) Кајлу Чалмерсу, а он ме је игнорисао. А Американац Џек Алекси је полио водом нашег тренера. Осећао сам како су гледали на нас са висине. Смем ли ја ово да кажем на ТВ-у? Коначно сам их све победио данас!

На крају су, на постољу, он, Чалмерс и Поповић направили селфи, али... више ће се од те фотографије памтити оно кроз шта су Пан Жанле и остатак кинеске пливачке делегације прошли, али и шта је ниподаштавани најбољи спринтер света урадио конкуренцији у финалу.

А што Американцима могу да одузму Игре и какве везе имају Русија и Кина с тимe?

Као што смо навели, Олимпијске игре 2028. године треба да се одрже у Лос Анђелесу. А можда и неће, ако се Американцима одузме организација тог спектакла због закона који су сами увели.

У руским медијима ова тема је пред почетак париских Игара прилично популарна, јер је спорни "Родченков закон", како то портал "Шампионат" наводи, "уведен како би се, пре свега Американци обрачунали са својом руском конкуренцијом".


Али, да кренемо редом.

Шта је "Родченков закон", и што се закон у Америци зове по Русу?!

Поменути правни акт је у САД донесен 2019. (ступио на снагу годину дана касније), а назван је по Григорију Родченкову, научнику који је радио у руској анти-допинг лабораторији, па пребегао код Американаца и испричао како је постојала "велика завера да се избегну допинг тестирања и обезбеде медаље на Олимпијским играма у Сочију (Русија) 2014.".

По његовим тврдњама, од стране руске државе био је "аминован" допинг систем, у који су наводно били укључени и спортисти, и тренери, и званичници Министарства спорта, чак је тврдио - и официри Федералне службе безбедности, ФСБ-а који је "наследник" КГБ-а, а све је поткрепљивао електронском поштом и другим документима, као и својим признањем да је лично радио следеће: узорке урина контаминиране допингом - замењивао је у лабораторији оним узорцима који су "чисти".

Користећи његово сведочанство, Светска анти-допинг агенција (ВАДА), која ће постати главни актер приче о могућем одузимању Олимпијских игара Американцима, решила је да казни Русе, па тако они нису могли да учествују у атлетским надметањима на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру. Међународни олимпијски комитет је на наредним Играма, у Токију (2021, јер годину дана раније нису у редовном термину одржане због пандемије) дозволио Русима да учествују, само не под руском заставом.

Американци су због тога били веома љути, па се чак и у Конгресу расправљало на ту тему, сматрану релевантном из национално-безбедносних разлога. Јер, како се тада говорило, а подсећа "Аутсајд", "Кад једна држава практично краде олимпијске медаље, за чиме би још могла да посегне?". Такав став је владао у Америци, просто.

И не само такав.

Рецимо, Пол Масаро, саветник америчке Хелсиншке комисије, која, како сама наглашава, "прати људска права широм света" и која је помогла да се направи нацрт "Родченковог закона" (који се стварно тако зове), истакао је да Русија и Кина, као велике земље, спорт сматрају много важнијим него неки други "јер су то аутократске земље, које воле да организују Игре јер је то њихов начин да кажу 'Видите колико медаља освајамо, видите како смо велики и снажни. Не зај******те се са нама!".

Русима се, наравно, овакви ставови нису свидели. А и како би?

И Кинезима, наравно.

Поменути "Аутсајд", притом, наводи да је после објављивања поменутог извештаја о руској допинг афери дошло до "мистеризоне смрти два челника Руске анти-допинг лабораторије", а да је Родченков, који живи у САД и то у програму заштите сведока, када је износио своје мишљење на суду о томе да закон понесе његово име, "носио ски-маску, како се не би видело у јавности како сада изгледа". Русија је са згражавањем одбацивала све поменуте оптужбе, углавном их називајући наставком политичке пропаганде.

На крају, Родченков закон је ступио на снагу. А његова специфичност је у следећем:

Он омогућава органима САД да отварају истраге, хапсе људе и процесуирају их у судским поступцима и то не због нечег учињеног на америчком тлу, већ "на било ком догађају на свету на коме постоји бар један амерички спортиста, као и три или више међународних спортиста, а да је притом тај догађај преношен у САД или спонзорисан од стране америчке компаније или установе".

Тим законом је предвиђено не само да се спортисти кажњавају за допинг прекршаје, већ пре свега они који омогућавају и организују коришћење недозвољених супстанци - доктори, тренери, они који продају допинг средства спортистима...

Притом, постоје и неки изузеци у том правном акту: по њему не може да одговара спортиста који се самостално, без ичије помоћи, допингује, као и они који су нехотице конзумирали недозвољено средство. 

Да ли је ико већ одговарао по "Родченковом закону"?

Јесте. 

На прошлим Играма, неколико сати пред наступ у полуфиналу трке на 100 метара, привремено је била суспендована Нигеријка Блесинг Окагбаре. Не зато што је био сумњив њен незванични светски рекорд на државном првенству (постигнут је уз "помоћ ветра", како се то каже када ветар дува брзином већом од два метра у секунди у леђа спринтера), већ због Родченковог закона.

Наиме, неколико месеци раније, колегиница је открила да Окагбаре има допинг код себе, па је то дојавила Америчкој анти-допинг агенцији (УСАДА). Имајући у виду да се Нигеријка тада такмичила у Словачкој и у домовини (остварујући сјајне резултате)...

... УСАДА је са колегама из Јединице за интегритет атлетике (АИУ) обавила "на препад" два допинг тестирања поменуте спортисткиње и - не само да су у једном узорку пронађени трагови коришћења забрањеног људског хормона за раст, већ је у другом био и забрањени "ЕПО", суспстанца која поспешује одређене карактеристике крви.

Да се то десило пре него што је ступио на снагу Родченков закон, Окагбаре би, просто, била суспендована, и то би било то. Али, како је закон ступио на снагу у децембру 2020, ФБИ и тужиоци су спремили замку:

Кад се Окагбареова вратила у САД, где је живела, сачекали су је на аеродрому, одузели одмах телефон и - пронашли су довољно доказа за санкционисање још три особе које се такмиче на олимпијском нивоу, али и још нешто:

Пронашли су довољно доказа за затворску казну за човека који им је набављао допинг, Ерика Лиру из Тексаса (иначе, кинезиолог је у питању, а постао је прва осуђена особа по Родченковом закону и чека га можда 10 година затвора, те новчана казна до милион долара).

А што овај закон сада прави проблем Американцима, кад су га већ они донели?

Бивши високи званичник Међународног олимпијског комитета, канадски адвокат и један од оснивача Светске анти-допинг агенције, Дик Паунд, у изјави за Ројтерс овог јула рекао је да би Американци могли да остану без организације Летњих олимпијских игара 2028. и Зимских 2034. ако по Родченковом закону буду почели да се истражују и процесуриају кинески пливачи, који су недавно оптужени за (раније) допинговање, али им је ипак дата дозвола да учествују на великим такмичењаима.

Наиме, по његовом мишљењу, "свака држава која жели да се такмичи у међународним надметањима, мора да поштује међународни анти-допинг кодекс", а ако би Американци по Родченковом закону вршили истрагу над 23 кинеска пливача, то би могло да доведе до тога да САД буду дисквалификоване као организатори олимпијских надметања.

"Тај (амерички) закон није у складу са (светским) анти-допинг кодексом. Претпостављам да ће ВАДА (Светска анти-допинг агенција) управо на то да укаже када се буде расправљало о томе. А, претпостављам, да ће, када дође до неког рочишта на ту тему, ВАДА прогласити да се САД не придржавају међународних анти-допинг прописа. То значи да Сједињене Америчке Државе не могу да оранизују Олимпијске игре", рекао је пред париске Игре Паунд за Ројтерс.

Та новинска агенција није успела да на поменуту тему добије званичан став ВАДА, али "други анти-допинг челници, који нису желели да им се име открива овим поводом, тврде да се о тој ситуацији (суспензији Американаца као домаћина Игара) заиста дискутује", истиче Ројтерс.

Подсетимо, Лос Анђелес је домаћин наредних Летњих олимпијских игара, четири године после овогодишњих у Паризу, а Солт Лејк Сити је "већ виђен" као победник конкурса за ЗОИ 2034.

Русија ликује

После оваквих вести, није мала радост код оних који су у Русији са згражавањем видели како се ВАДА и неке од земаља тзв. "западне цивилизације", односе према руским спортистима када је реч о допингу.

Тако портал Чампионат, након подсећања зашто Американци хоће да спроведу своју истрагу о кинеским пливачима (цитат: "ВАДА и УСАДА се боре још од априла ове године. Американци нису задовољни како се Светска анти-допинг агенција понашала у случају 23 кинеска пливача који су ухваћени да су користили триметазидин (у Русији познат као "допинг Валијеве" (младе клизачице, светске сензације која је због тог допинга суспендована, а притом је информација да је спорна супстанца у њеном телу пронађена објављена непосредно пред њен наступ у финалу претходних Зимских олимпијских игара). ВАДА је и поред тих резултата, поменутим Кинезима дозволила да учествују на токијским Играма, а многи од њих ће стићи и у Париз"), додаје и следеће:

Камила Валијева, у Пекингу 2022 "руско чудо од детета" - са 16 година опчинила је свет клизањем / FOTO: Tanjug/AP

- Лос Анђелес је званично проглашен домаћином Игара 2028. Ситуција са организацијом Зимских 2034 је мало компликованија: домаћин није одлучен, а амерички Солт Лејк Сити је главни кандидат. Ако ВАДА стварно буде желела да остави Американце без ова два спортска догађаја, САД ће сноситити велике губитке, како по питању финансија, тако и по питању репутације. На све то, велика питања би се поставила о америчком анти-допинг систему и самом Родченковом закону. Иронично, закон који је једном усвојен да би штетио Русији, сада би снажно могао да удари Сједињене Државе. Карма, иако не баш инстант", пише поменути руски портал.

Ако вас Олимпијске игре занимају, све оно најважније и најзанимљивије о њима - пратите на посебној страници портала "Новости" посвећној Олимпијским играма у Паризу.

На сасвим сте добром месту.

БОНУС ВИДЕО: Спортски скандал који је ушао у историју

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАМЕШТАЉКЕ ШИРОМ ЕВРОПЕ: Од пет великих фаворита у дану, бар три не смеју да дођу (ВИДЕО)

НАМЕШТАЉКЕ ШИРОМ ЕВРОПЕ: "Од пет великих фаворита у дану, бар три не смеју да дођу" (ВИДЕО)

"Кладионичарске приче" Милана Ђурице су видео-пројекат компаније Новости намењен свим љубитељима спортског клађења који могу да уживају у занимљивим причама најпознатијег српског типстера и његових гостију.

11. 01. 2025. у 09:30

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: "Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата"

ПЕВАЧИЦА Милица Тодоровић ужива у новој љубави. Како преносе домаћи медији, већ неколико месеци је у вези с бизнисменом Мариом, познатим у градским круговима, који избегава јавно експонирање.

11. 01. 2025. у 15:28

Коментари (4)