ВИНСКА ИСТОРИЈА СРБИЈЕ У 12 ПРИЧА: Несвакидашња изложба у Кући Ђуре Јакшића у Крагујевцу
НЕОБИЧНА изложба "Винска краљевска Србија у 12 прича" биће отворена вечерас у Галерији Куће Ђуре Јакшића у Крагујевцу. Приче о богатој винској историји, култури и традицији Србије, аутор изложбе Зоран Рапајић, испричао је са стотинак експоната.
На 12 паноа посетиоци могу да прочитају сведочанства о породицама које су се некада бавиле виноградарством, о настављачима те традиције. Ту су и старе фотографије винарија, изложена су и уметничка дела, етикете, као и старе књиге о вину и виноградарима. У две целине обухваћен је период од одласка Турака из Србије до почетка Другог светског рата, и други, од распада СФРЈ до данашњих дана.
- Желимо да покажемо да Србија има традицију виноградарства - каже Рапајић за "Новости". - Имамо две краљевске породице, Карађорђевиће и Обреновиће, и обе су се бавиле виноградарством. Њихови виногради су и данас живи, на Опленцу и на Златном брегу код Смедерева.
Открива нам саговорник и да ће се сви изложени предмети наћи у музеју вина који ће бити у Крагујевцу или у Тополи.
- Изложбом показујемо да је Србија земља са дугом винском културом, а она је незаобилазан део културе цивилизованих народа - говори нам. - Краљевски предзнак винима Србије давали су сви наши владари. Они су кроз разне епохе, на својим дворовима брижно неговали култ винове лозе. Њима уз раме стајали су сви они који су са својим винима знали да разгале срца винољубаца широм Србије и Европе. Данас, на земљи предака, вредни домаћини обнављају винограде, винима враћају краљевски сјај и исписују нову историју винородне Србије.
Посетиоци ће сазнати и како су три генерације породице Мозер из Земуна градиле винску причу, још од 1848. Њихова вина била су омиљена широм Краљевине, а после Другог светског рата на њиховим темељима настао је "Навип".
- Између два светска рата породице Раденковић и Марковић издигле су Жупу александровачку на водеће место винских регија Србије и Југославије - каже Рапајић. - Бавили су се производњом и трговином винима. Своја искуства и знања преносили су на млађе који су се после усавршавања у иностранству враћали у Србију и настављали тамо где су старији стали.
Заљубљеници у вино били су и чланови обе српске краљевске породице. Обнављали су старе и подизали нове винограде, градили винске подруме, организовали и славили бербе грожђа, учествовали у раду винарских задруга, производили и извозили вина која су се служила на многим европским дворовима.
- Куповином имања на брду Плавинац 1827. књаз Милош Обреновић је трајно везао ову династију за Смедерево - каже Рапајић. - У вили Златни брег Обреновићи су приређивали пријеме и забаве и организовали репрезентативне бербе грожђа. Прича о винској краљевској Србији, коју је књаз Милош започео, прекинула се избијањем Другог светског рата, а тај прекид трајао је наредних пола века...
У ЧАСТ ВЕЛИКОМ МИЛУТИНУ ДЕДИЋУ
ИЗЛОЖБА је посвећена Милутину Дедићу, историчару уметности и сликару, који нас је напустио баш у тренутку када је требало да утисне печат уметничком делу ове изложбе. На изложби је и неколико његових радова (на слици).
- Заједно смо припремали изложбу. Жао ми је што је није дочекао. Вечерас, на отварању, намеравам да му се обратим. Сигуран сам да је негде на небесима и да ужива. Умео је да ужива овде, умеће и тамо - каже Зоран Рапајић.
ХИЛАНДАР, СТУДЕНИЦА И БУКОВО
НА изложби су испричане винске приче о манастирима Хиландар, Студеница и Буково.
- Од оснивања манастира Хиландар, па све до данас, његово братство гаји винову лозу и справља вино - каже Рапајић. - Оно је важно у исхрани монаха, у припреми за причешће, њиме се нуде ходочасници који се примају на конак.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (1)