НАЈСЛИКАНИЈИ СИМБОЛ КРУШЕВЦА ИЗ АЛБУМА: У Кући Симића изложено више од 150 фотографија Споменика косовским јунацима

Софија Бабовић

18. 07. 2021. у 07:13

ВИШЕ од 150 фотографија Споменика косовским јунацима, најсликанијег симбола Крушевца, прикупљено је током рада на изложби у Кући Симића, која ће пред публиком због великог интересовања бити сигурно до октобра.

НАЈСЛИКАНИЈИ СИМБОЛ КРУШЕВЦА ИЗ  АЛБУМА: У Кући Симића изложено више од 150 фотографија Споменика косовским јунацима

Аустроугарски војници поред Споменика 1915. године / Фото са изложбе

Најпознатији споменик у срцу Србије преживео је два светска рата, сваки трусни историјски тренутак, бројне друштвене и политичке промене и освануо на скоро свакој разгледници из Крушевца. Обавезан је у приватним албумима Крушевљана, који су, уједно, и били аутори фотографија у оквиру поставке "Споменик косовским јунацима - сведок епохе".

- Од породичних, јубиларних, пијачних, ратних, поратних, слављеничких и свих осталих догађаја забележених на Тргу косовских јунака, саставили смо причу о преко стотину година трајања једног града, његових становника и најсјајнијег симбола националног поноса и вечног отпора завојевачима, Споменика косовским јунацима - напомиње Зорана Драшковић Ковачевић, кустос Куће Симића и аутор изложбе о сведоку једне епохе.

десетине Крушевљана одазвале су се позиву да пошаље фотографије обележја из приватних колекције, а коришћене су и јавне архиве где је остављено фото-сведочанство споменика, који је откривен 1904. године након радова који су започети на 500. годишњицу Косовског боја, на Видовдан 1889. Камен темељац за споменик положен је у присуству краља Александра Обреновића.

Част да осмисли и изведе цео споменик припала је првом српском академском вајару, великом Ђорђу Ђоки Јовановићу (1861 - 1953). Најзначајнији део његовог стваралачког опуса представљају јавни споменици и портрети, међу којима посебно место заузимају Споменик косовским јунацима у Крушевцу, споменици кнезу Милошу у Пожаревцу, Јосифу Панчићу, Кости Таушановићу, Вуку Караџићу и војводи Вуку у Београду, као и низ споменика на београдском Новом гробљу.

КАКО је својевремено истраживала Ема Радуловић (1960-2011), модел споменика у целини је урађен за време уметниковог боравка у Паризу, довршен 1895. године.

- Позитивно је био оцењен од стране водећих ауторитета у Француској скулптури последње деценије 19. века, за израду је препоручиван и чињеницом да је фигура "Гуслара", на Светској изложби у Паризу награђена бронзаном медаљом још 1889. године - написала је Ема Радуловић.

Споменик косовским јунацима свечано је откривен на дан прославе стогодишњице Првог српског устанка.

- У име народа српског предајем вам, драги моји Крушевљани, за чување овај споменик и идеју коју он представља - рекао је у обраћању окупљеном народу краљ Петар Први Карађорђевић на Видовдан, 1904. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТ ДО ПАКЛА ЈЕ ЊЕГОВ Украјинци исмевају смрт папе Фрање на друштвеним мрежама

"ПУТ ДО ПАКЛА ЈЕ ЊЕГОВ" Украјинци исмевају смрт папе Фрање на друштвеним мрежама

ПОСЛАНИЦА Врховне раде Украјине Марјана Безугла објавила је на свом Телеграм каналу подругљиве коментаре Украјинаца поводом смрти папе Фрање, због његовог неутралног става према Русији.

22. 04. 2025. у 07:59

Коментари (0)

ХАМЗА ИЗ НОВОГ ПАЗАРА ПРЕДВОДИ БЛОКАДЕРЕ НА УСКРС (ВИДЕО)