ОПАСНЕ ГЉИВЕ У ШУМАМА И НА ПИЈАЦАМА: Почетак лета период са највише тровања гљивама у Ваљеву
ВРЕМЕНСКИ услови, пре свега обилне кише, погодују расту гљива, којих у овом периоду у шумама на падинама венца Ваљевских планина има у изобиљу, али они који печурке довољно не познају не треба ни да помишљају да их беру! Врло лако деси се кобна грешка, да се укусна јестива гљива замени својом двојницом, отровницом, а последице неретко, нажалост, буду - трагичне.
Ово упозорава један од највећих познавалаца печурака у Србији и региону Драгић Томић, из Гљиварског друштва Ваљево и подсећа да је у овдашњем Здравственом центру последњих недеља збринуто неколико пацијената са симптомима тровања. Један суграђанин, сазнајемо, због озбиљних симптома тровања гљивама упућен је на лечење у Београд.
- Највећа опасност свакако вреба у шумама, али искуство показује да ризик постоји и када се гљиве купују од берача на ваљевској пијаци - каже Драгић Томић. - У Србији, нажалост, не постоји законом уређена контрола пре изношења убраних гљива на пијачне тезге. У више наврата на пијаци сам међу јестивим проналазио и примерке веома отровних гљива, па је, срећом, спречено да дођу до нечије трпезе и изазову тровање.
Зелену пупавку која је најчешћи узрок тровања гљивама најлакше је заменити за јестиве двојнице. У питању је најотровнија гљива на овим просторима, један њен шешир може да усмрти чак три одрасле особе! Има разне облике, углавном је жуте и беле боје, кров шешира је углавном зеленкаст, њен отров прво уништава јетру.
Велика опасност је што знаци тровања наступају касно и веома подмукло. Смрт може да наступи и после три недеље од тровања. Проценат смртности је изузетно висок - око 95 процената. У природи, зелена пупавка често се може заменити са још неразвијеним сунчаницама, које су јестиве.
- Комерцијално сакупљање и продаја гљива нису јасно дефинисани и уређени прописима - каже Томић. - Још од деведесетих година прошлог века предлажемо надлежнима да ову материју законски уреде. Тек када неко плати животом због тровања гљивама, овај проблем дође на дневни ред, нешто се покрене, али накратко. Гљиварско друштво и Регионална привредна комора Ваљево упутили су надлежнима предлог како овај проблем да се реши законски. Прошле године, седморо људи у Ваљеву се отровало гљивама, једна жена је преминула, то су свакако поражавајући подаци због којих би држава требало да делује.
Едукација као превентива
- У Србији се мало предузима на едукацији становништва како да препознају јестиве и отровне гљиве - каже наш саговорник. - Ако би само десети део новца који се потроши на лечење био уложен у превентиву, било би упола мање случајева тровања гљивама. Проблем је и што тровање гљивама код пацијената оставља трајне последице, које често изазивају инвалидност и смањену радну способност. Искуство показује да се често гљивама отрују они који су сигурни у себе и мисле да о печуркама све знају...
Кувањем се не убија отров
ГЉИВАРСКО друштво Ваљево својевремено је објавило водич за препознавање печурака, у ком су приказане јестиве и њихове отровне двојнице. Сваке године организују и Дане гљива, када посетиоци, нарочито најмлађи, сазнају основна правила брања и распознавања гљива...
- Постоје погрешне, неретко кобне заблуде да гљива коју је начео пуж није отровна, што апсолутно није тачно - упозорава Томић. - Нетачно је и веровање да се кувањем из гљива може елиминисати отров, јер је он стабилан на високим температурама. Грађани треба да буду максимално опрезни, а ако нису сигурни које су печурке у питању, обавезно да контактирају са Гљиварским друштвом.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)