ЉУБАВ ТРПИ НАСИЉЕ: Истраживање показало, две трећине младих злостављано у емотивним везама

Јованка СИМИЋ

10. 01. 2024. у 10:56

БРОЈКЕ опомињу - две трећине младих људи у емотивним везама изложени су неком облику насиља. Често су насилна оба партнера с том разликом што девојке махом чине психолошко насиље - контрола, забрана, приговарања, а младићи су склонији сексуалном насиљу.

ЉУБАВ ТРПИ НАСИЉЕ: Истраживање показало, две трећине младих злостављано у емотивним везама

ДЗНС

Девалвиран систем моралних вредности, насиље као општеприхваћен модел понашања, кич и шунд као друштвени стандард препознати су као ударни проблеми наше свакодневице, нарочито међу младима.

- Зато смо поново у сарадњи са Градском управом за здравство прошле године спровели пројекат "Превенција сексуалног партнерског насиља међу младима". Учествовало је 300 ученика из четири средње школе у Новом Саду - Гимназија "Лаза Костић", Саобраћајна школа "Пинки", Медицинска школа "Доситеј Обрадовић" и Школа за дизајн "Богдан Шупут" - истиче др Драгана Зарић из Саветовалишта младих при Дому здравља "Нови Сад".

Проценти пале аларм

ПРЕМА подацима истраживања спроведеног у нашој земљи, међу женама од 15 до 49 година, њих око 23 процента искусило је физичко насиље, а шест одсто је доживело сексуално насиље. Подаци Светске здравствене организације казују да 35 одсто жена током живота доживи сексуално насиље од стране партнера или неке друге особе.

Сексуално насиље у адолесцентним везама у значајној мери утиче на физичко, ментално и емоционално здравље и благостање особа које су доживеле то насиље. Последице су бројне, а особе које су доживеле насиље у адолесцентној вези чешће доживљавају насиље и у одраслом добу.

- Испоставило се да то јесте тема о којој средњошколци имају велику потребу да разговарају, али тешко је очекивати да се у групи до краја "отворе" о евентуалном лично претрпљеном насиљу. Али занимало их је какви облици сексуалног насиља постоје, да ли остати у емотивној вези после претрпљеног насиља као и сматра ли се насиље под дејством алкохола олакшавајућом околношћу за самог насилника - каже за "Новости" др Зарић.

Наша саговорница упозорава да сексуално насиље у адолесцентним везама може да наруши и репродуктивно здравље. Такође, утиче и на целокупни психосоцијални развој младе особе, а то се манифестује као недостатак самопоуздања, наглашеним потешкоћама у доношењу одлука, неуспехом у школи, поремећајем исхране и спавања, повлачењем у себе па чак и суицидним мислима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година (ФОТО)

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)

ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.

23. 05. 2025. у 18:06

Коментари (0)

ДЕТЕ МАНЧЕСТЕРА, РАТНИК НАПОЛИЈА: Ко је Скот Мектомини човек који је донео титулу под Везув и постао божанство у Напуљу