ЉУБАВ ТРПИ НАСИЉЕ: Истраживање показало, две трећине младих злостављано у емотивним везама
БРОЈКЕ опомињу - две трећине младих људи у емотивним везама изложени су неком облику насиља. Често су насилна оба партнера с том разликом што девојке махом чине психолошко насиље - контрола, забрана, приговарања, а младићи су склонији сексуалном насиљу.
Девалвиран систем моралних вредности, насиље као општеприхваћен модел понашања, кич и шунд као друштвени стандард препознати су као ударни проблеми наше свакодневице, нарочито међу младима.
- Зато смо поново у сарадњи са Градском управом за здравство прошле године спровели пројекат "Превенција сексуалног партнерског насиља међу младима". Учествовало је 300 ученика из четири средње школе у Новом Саду - Гимназија "Лаза Костић", Саобраћајна школа "Пинки", Медицинска школа "Доситеј Обрадовић" и Школа за дизајн "Богдан Шупут" - истиче др Драгана Зарић из Саветовалишта младих при Дому здравља "Нови Сад".
Проценти пале аларм
ПРЕМА подацима истраживања спроведеног у нашој земљи, међу женама од 15 до 49 година, њих око 23 процента искусило је физичко насиље, а шест одсто је доживело сексуално насиље. Подаци Светске здравствене организације казују да 35 одсто жена током живота доживи сексуално насиље од стране партнера или неке друге особе.
Сексуално насиље у адолесцентним везама у значајној мери утиче на физичко, ментално и емоционално здравље и благостање особа које су доживеле то насиље. Последице су бројне, а особе које су доживеле насиље у адолесцентној вези чешће доживљавају насиље и у одраслом добу.
- Испоставило се да то јесте тема о којој средњошколци имају велику потребу да разговарају, али тешко је очекивати да се у групи до краја "отворе" о евентуалном лично претрпљеном насиљу. Али занимало их је какви облици сексуалног насиља постоје, да ли остати у емотивној вези после претрпљеног насиља као и сматра ли се насиље под дејством алкохола олакшавајућом околношћу за самог насилника - каже за "Новости" др Зарић.
Наша саговорница упозорава да сексуално насиље у адолесцентним везама може да наруши и репродуктивно здравље. Такође, утиче и на целокупни психосоцијални развој младе особе, а то се манифестује као недостатак самопоуздања, наглашеним потешкоћама у доношењу одлука, неуспехом у школи, поремећајем исхране и спавања, повлачењем у себе па чак и суицидним мислима.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)