ЉУБАВ ТРПИ НАСИЉЕ: Истраживање показало, две трећине младих злостављано у емотивним везама

Ј. СИМИЋ

10. 01. 2024. у 10:56

БРОЈКЕ опомињу - две трећине младих људи у емотивним везама изложени су неком облику насиља. Често су насилна оба партнера с том разликом што девојке махом чине психолошко насиље - контрола, забрана, приговарања, а младићи су склонији сексуалном насиљу.

ЉУБАВ ТРПИ НАСИЉЕ: Истраживање показало, две трећине младих злостављано у емотивним везама

ДЗНС

Девалвиран систем моралних вредности, насиље као општеприхваћен модел понашања, кич и шунд као друштвени стандард препознати су као ударни проблеми наше свакодневице, нарочито међу младима.

- Зато смо поново у сарадњи са Градском управом за здравство прошле године спровели пројекат "Превенција сексуалног партнерског насиља међу младима". Учествовало је 300 ученика из четири средње школе у Новом Саду - Гимназија "Лаза Костић", Саобраћајна школа "Пинки", Медицинска школа "Доситеј Обрадовић" и Школа за дизајн "Богдан Шупут" - истиче др Драгана Зарић из Саветовалишта младих при Дому здравља "Нови Сад".

Проценти пале аларм

ПРЕМА подацима истраживања спроведеног у нашој земљи, међу женама од 15 до 49 година, њих око 23 процента искусило је физичко насиље, а шест одсто је доживело сексуално насиље. Подаци Светске здравствене организације казују да 35 одсто жена током живота доживи сексуално насиље од стране партнера или неке друге особе.

Сексуално насиље у адолесцентним везама у значајној мери утиче на физичко, ментално и емоционално здравље и благостање особа које су доживеле то насиље. Последице су бројне, а особе које су доживеле насиље у адолесцентној вези чешће доживљавају насиље и у одраслом добу.

- Испоставило се да то јесте тема о којој средњошколци имају велику потребу да разговарају, али тешко је очекивати да се у групи до краја "отворе" о евентуалном лично претрпљеном насиљу. Али занимало их је какви облици сексуалног насиља постоје, да ли остати у емотивној вези после претрпљеног насиља као и сматра ли се насиље под дејством алкохола олакшавајућом околношћу за самог насилника - каже за "Новости" др Зарић.

Наша саговорница упозорава да сексуално насиље у адолесцентним везама може да наруши и репродуктивно здравље. Такође, утиче и на целокупни психосоцијални развој младе особе, а то се манифестује као недостатак самопоуздања, наглашеним потешкоћама у доношењу одлука, неуспехом у школи, поремећајем исхране и спавања, повлачењем у себе па чак и суицидним мислима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

НОВА ПРИЛИКА ЗА МЛАДЕ У НИС-У: Пета сезона програма „NIS ENERGY”