ВОДА ПРВО У ДОМОВЕ, ПА У ЈАВНЕ ЧЕСМЕ: У Врбасу и Темерину сматрају да улично водоснабдевање није решење
ИНИЦИЈАТИВА "Право на воду" из Београда недавно је покренула акцију за изградњу и обнову јавних чесми у градовима и селима како би се грађанима у топлотним таласима какви су захватили нашу земљу овог лета, а и иначе, вода за пиће, као јавно добро, обезбедила на непрофитној основи.
Иако та идеја делује као корисна и хумана, еколози у Врбасу и Темерину, на примерима из својих средина, указују да јавне чесме не само да нису спасоносно решење, него могу да угрозе здравље корисника.
Еколошки покрет Врбаса (ЕПВ) се пре 18 година, кад је у селима ове општине вода из кућних славина забрањена за употребу због вишка арсена, залагао за изградњу уличних чесми као привремених решења до изградње фабрике воде.
- Општина је у свих пет села направила тзв. еко-чесме, али су на њима настајали проблеми због појаве ешерихије коли, па их је санитарна инспекција затварала на краћи или дужи период - предочава председник ЕПВ Ратко Ђурђевац.
Помиње и како грађани нису упозорени на културу употребе јавних чесми - да се вода не сме пити директним прислањањем уста на славине.
За пролазнике и туристе
ПОШТО еко-чесме нису решиле проблем прекомерног присуства арсена у води, због чега је она још од 2003. године забрањена за коришћење у Темерину и његовим селима - Сиригу и Бачком Јарку, Ђурђевац сматра да приоритет морају бити фабрике воде како би грађани у својим домовима добили исправну течност, а јавне чесме да се потом постављају за пролазнике и туристе.
- Такође, на филтерима, ако се редовно не мењају, накупљају се бактерије доводећи до здравственог ризика по кориснике, што се често дешавало - истиче Ђурђевац, додајући да јавне чесме могу бити лако доступни објекти за терористичке нападе на становништво, те би стога обавезно морале бити под видео-надзором.
Миленко Карлица из Еколошке иницијативе Темерин (ЕИТ) наводи како је на јавној чесми у центру овог насеља недавно освануло обавештење - које је стајало свега 24 часа - да је вода микробиолошки неисправна.
- На питање о квалитету воде на том објекту, из ЈКП "Темерин" је стигао одговор да је, према извештају Института за јавно здравље Војводине, она неисправна због вишка амонијака и хлорида и повећане проводљивости и потрошње калијум-перманганата, али да то, гле чуда, не представља опасност по здравље људи - каже Карлица, истичући како је та чесма небезбедна и јер јој је од огромних локви тешко прићи.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)