СУБВЕНЦИЈЕ ЗА ПОВРАТАК СТОКЕ НА ГОЛО БРДО: Искрчени пашњак на Вршачким планинама може да сачува само пашарење
НЕКАДАШЊИ пашњак на Голом брду, на Вршачким планинама, који је током деценија зарастао у коров и шибље, поново је претворен у пространу ливаду, која би требало да успостави изгубљену равнотежу у тамошњем еко-систему.

Фото: ЈКП Други октобар
Надлежни сада траже начин како да ту раскрчену површину од 10 хектара изнад села Мало Средиште задрже у том стању, како га инванзивне биљке не би поново затвориле.
Најбоље решење било би да се ту доводи стока на испашу, али великих стада оваца, крава и коза у том крају одавно нема, што је и довело до закоровљавања пашњака. Ипак, ЈКП „Други октобар“, који је уз финансијску подршку Програма за развој Уједињених нација (УНДП) и Владе Швајцарске посекао све шибље са те површине, нуди могућност суграђанима да се поново окрену сточарству.
-Уколико не будемо сваког пролећа крчили пашњак, растиње ће га поново затворити, што ће угрозити биодивертизет. Зато је УНДП вољан да са 50 посто субвенционише куповину стада или подизање пастирице, како би се стока поново вратила на Голо брдо и на природан начин одржавала пашњак – каже Бранислав Вила из „Другог октобра“, уз напомену да ће то предузеће помоћи потенцијалним сточарима да добију све неопходне дозволе за пашарење, с обзиром на то да се ради о заштићеном подручју Вршачких планина.

Фото: ЈКП Други октобар
Важност овог пројекта је огромна, јер су се крчењем ливаде створили услови да ту поново расту ретке врсте биљака, којима прети изумирање, попут пругастог шафрана, спиралне орхидеје и строго заштићене планинске сасе. Такође, већ је регистрован и повратак дивљачи и ситних животиња, којима се хране птице грабљивице.
-То је ланац исхране, који морамо да сачувамо, како би бројне ретке и заштићене биљне и животињске врсте опстале на нашој планини – указује Велизар Вемић, руководилац пројекта „Ревитализација ливадских и степских станишта на Вршачким планинама“, констатујући да ће то што су они урадили претходних месеци послужити као пример добре праксе другим управљачима заштићених подручја у Србији.

Фото: ЈКП Други октобар
У оквиру пројекта су, на истој локацији, направљене и две акумулације, које ће задржавати воду током најтоплијих летњих месеци. То је значајно за репродукцију водоземаца и гмизаваца, а представљаће и појилиште за дивљач.

ДРЖАВА ОДРЕДИЛА ОГРОМАН ПОРЕЗ ЗА КУЋУ ЖЕЉКА МИТРОВИЋА: Ево колико мора да плаћа
ДРЖАВА је одредила огроман порез за кућу Жељка Митровића.
01. 04. 2025. у 14:12

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња
СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.
01. 04. 2025. у 12:17

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (0)