У НОВОМ СВЕТЛУ ДО СЛОБОДЕ: Поводом јубиларних 80 година од ослобођења Параћина, одштампана књига Младена Стевића
У НАМЕРИ да дође до описа једног времена у коме су живеле генерације наших дедова и очева, без амбиције да одговори на крупна питања, капетан прве класе у пензији Младен Стевић написао је књигу "Ослобођење Параћина у Другом светском рату".
Параћин је ослобођен од нацистичког завојевача пре 80 година 13. октобра, а књига, одштампана поводом овог великог јубилеја, баца ново светло на сплет свих тих историјских догађаја од времена окупације до ослобођења.
Стевић је огромним трудом сакупио аутентична документа из тог времена и хронолошким редом приказао чињенице о распаду Краљевине Југосавије и њене војске, именом и презименом приказао жртве и џелате на ширем простору свог завичаја, наводи рецензент, пуковник у пензији Радован Тачић, уз опаску да аутор није разрађивао разлог неслоге, али је до детаља документовао дешавања у средњем Поморављу и Параћину.
- Знамо да је 2024. године донет Закон о правима бораца, војних инвалида и породица палих бораца којим се изједначавају права припадника четничког и партизанског покрета. Оба покрета се од тада сматрају антифашистичким, па су у књизи подаци о Параћинско-ћупријској партизанској чети, Раваничкој четничкој бригади, Параћинској четничкој бригади, Иванковачком четничком корпусу и о њиховим међусобним сукобљавањима. Ту су такође нови, до сада необјављивани подаци о једницима Црвене армије које су 13. октобра 1944. ушле без борбе у Параћин, али су зато претходних дана водиле тешке битке са немачким снагама ослобађајући Бољевац, Луково и Извор - открива аутор за "Новости".
Он је дошао до нових сазнања о командантима тих ратних групација и о војницима Црвене армије који су од задобијених рана умирали у руској покретној болници која је била смештена у тадашњој новој гимназији, садашњој ОШ "Радоје Домановић". Ти рањеници су сахрањивани на градском гробљу у Параћину.
Списак убијених "одметника"
КЊИГА садржи и списак имена убијених после 12. септембра 1944. године, када је краљ Петар ИИ Карађорђевић задао најтежи ударац Југословенској војсци у отаџбини (ЈВУО) и њеном команданту, генералу Дражи Михаиловићу, позвавши све припаднике, па и самог Михаиловића, да се ставе под команду Јосипа Броза. Оне који то нису учинили нова власт прогласила је одметницима и немилосрдно их је убијала након ослобођења, са судом и без суда. За Параћин су пописана 144 таква имена.
До ове књиге ништа се није знало о њима - ни одакле су родом, ни којој јединици су припадали, ни кад су тачно преминули. Стевић наводи да су са параћинског гробља 1962. године ексхумирана 32 тела црвеноармејаца.
По мишљењу Радована Тачића, књига "Ослобођење Параћина у Другом светском рату" је драгоцени материјал за приказивање и разумевање целокупног стања у тадашњем поробљеном Поморављу.
Препоручујемо
ПАНЧЕВАЧКИ ПЛАНИНАРИ НА ЦРНИЦИ: 162. организована група пешачила кањоном (ФОТО)
14. 10. 2024. у 18:45
УЗ 17 МЕДАЉА ИМАЈУ И МИСИЦЕ: Сјајне параћинске гимнастичарке на Сирена купу (ФОТО)
14. 10. 2024. у 10:53
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)