ШЕЋЕРАНА ЗА - ПЛАКАЊЕ: Задружно организовање у Сивцу, 1924, било пионирски подухват, али су капиталисти били моћнији
ВИСОКИ димњак и зидови без крова, остаци некадашње Фабрике шећера у Сивцу симбол су економске пропасти овог, једног од највећих села у Србији, у којем нису успели да опстану ни млинови, ни циглане, ни кудељара... Али, само је због шећеране Сивац међу ратарима у Војводини остао синоним за - невољу.

фото З. Жекић
Историја подсећа да је то била прва и једина фабрика којом је Удружење произвођача шећерне репе, формирано у Београду крајем 1924, покушало да се супротстави картелу од осам великих шећерана - две државне и шест приватних - које су слатки корен откупљивале по ниским, а финални производ продавале по високим ценама. Уз то, репарима су закидали и приликом мерења испорученог рода, великим одбијањима за наводну нечистоћу, а исплате су некад касниле и по две године...
Поклон
СИВАЧКА шећерана је 1947. демонтирана и, као знак "другарске помоћи", поклоњена Албанији. Приликом монтирања њених машина и опреме, у близини тамошњег града Корча, погинуо је бравар из Сивца Јанош Оченаш.
- Једино решење препознато је у подизању Задружне фабрике шећера, која ће бити у поседу првенствено малих и средњих произвођача. Удружење је од њих тражило да откупе по 10 деоница за сваки хектар засејан репом, а заузврат им је обећано да ће за испоручен род добијати двоструко већу цену него од картелисаних фабрика. Уверавани су и да ће на уделе добити толику камату да ће им се улог исплатити за две године - наводи хроничар Сивца Зоран О. Перуничић, објашњавајући да је Сивац изабран због близине железничке пруге и каменог пута, а посебно због пловног Великог бачког канала.
Фабрика је, уз велико славље, отворена 15. октобра 1927. Репа је, са свих страна, допремана железницом и бродовима, а мали произвођачи довозили су је запрежним колима...
- Међутим, агенти-диверзанти картела старих шећерана нису мировали, па је само две недеље од почетка рада, у ноћи између 29. и 30. октобра, нова фабрика изгорела. Одмах су навалили повериоци с потраживањима и фабрика је "пала" под стечај. У закуп ју је узео велепоседник из тадашњег Петрограда, данашњег Зрењанина, па је како-тако радила до 1937, а после је постала само топоним за оријентисање у селу - закључује Перуничић.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)