ПОМОЗИМО ИМ ДА ПРЕЗИМЕ: Акција Друштва за заштиту и проучавање птица Србије (ФОТО)
ДРУШТВО за заштиту и проучавање птица Србије (ДППС), од 17. до 19. јануара, организује јединствену акцију грађанске науке “Птице моје хранилице” у којој могу да учествују љубитељи природе свих узраста.
Циљ акције је да подстакне и подучи грађане како да током зимских месеци на исправан начин прихрањују птице и да им тако помогну да лакше презиме у условима када им је тешко да пронађу храну. Ово је уједно и лепа прилика да се опусте и науче нешто ново, а истовремено допринесу важним истраживањима о променама бројности врста које зимују у Србији, наводе у Друштву.
Сви који желе да учествују у овој акцији, потребно је да од 17. до 19. јануара издвоје сат времена којих ће посматрати и забележити врсте птица и њихову бројност. Подаци се достављају једноставно, преко веб-сајта hranilice.pticesrbije.rs Хранилица је пожељна, али није неопходна за учешће у бројању.
- Интерактивна интернет страница hranilice.pticesrbije.rs покренута је прошле године како бисмо олакшали бројање и пружили корисницима све што је потребно да постану прави орнитолози аматери: од корисних савета о прихрани и распознавања врста, до могућности да уживо прате бројање у својој општини, али и широм Србије каже Наташа Јанчић, координаторка акције.
За све љубитеље фотографисања, отворен је фото-конкурс који ће трајати до поноћи 26. јануара, а услови, као и начин пријаве доступни су на поменутој интернет страници.
- Људи се често одушеве различитим врстама птица које се зими појаве на њиховој тераси или у башти, када оставе сирове житарице или коштуњаво воће. Неретко се деси да се појаве и врсте које никада раније нису видели - каже Наташа и додаје да је прва акција одржана у децембру 2019. године. - За ових пет година у акцији је учествовало 1.197 грађана Србије, а пребројано је 44.170 једнинки различитих врста птица које презимљавају у нашим крајевима.
Неке од врста које радо посећују хранилице у нашим вртовима и парковима су: велика и плава сеница, пољски и врабац покућар, зеба, северна зеба, зелентарка, чешљугар, батокљун, бргљез, црвендаћ, чворак, кос, дрозд боровњак, сојка, гугутка, сврака, сива врана и многе друге.
За сигурнију и лакшу идентификацију птица које долазе на хранилицу може се користити бесплатна апликација за мобилне телефоне: птице на длану.
Различите врсте птица имају различите навике и омиљену храну. Већина птица ће се обрадовати сировом несланом сунцокрету у љусци. Важно је напоменути да су хлеб и пекарски производи храна која птицама само пуни стомаке не дајући им потребне хранљиве састојке. Орнитолози препоручују грађанима да буду стрпљиви, јер је птицама потребно неколико дана да прихвате нову хранилицу. Уколико се почне редовно са прихрањивањем, хранилицу је потребно редовно допуњавати и не би требало нагло престати. Хранилица се може направити код куће, купити или посути по дворишту.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)