У "ВРТУ ЗДРАВЉА" ОКО 2.000 БИЉАКА: Миле Стојиловић (71) код Петровца на Млави узгаја богату ботаничку башту

Зорица Глигоријевић

17. 01. 2025. у 06:30

У БОТАНИЧКОЈ башти "Врт здравља" у селу Табановац код Петровца на Млави пензионисани наставник биологије Миле Стојиловић (71) узгаја око две хиљаде врста биљака, воћа и поврћа из целог света.

У ВРТУ ЗДРАВЉА ОКО 2.000 БИЉАКА: Миле Стојиловић (71) код Петровца на Млави узгаја богату ботаничку башту

FOTO: Privatna arhiva

У ботаничкој башти на 60 ари, која је од Петровца на Млави удаљен 14 километара, а од Свилајнца 20 километара, нема чега нема. Ту су парцеле са зељастим биљкама перенама, жбуњем и дрвећем, еко воћњак, виноград, биобашта, парцела с украсним травама, зачинско биље, мноштво разних тикава, необичне сорте воћака из разних крајева света, као што су кинеска урма, саморађајућа бресква, крушколика јабука, корејска пругаста крушка и два пластеника.

У еко воћњаку Стојиловић гаји разне сорте воћака, а у био башти разно поврће. Парцеле повезује уредно негован травњак, а улепшавају их етно детаљи, попут бунара, дрвеног моста и других украсних експоната.

- У оквиру банке биљних гена, коју сам основао 2014. године, имам око 400 аутохтоних сорти воћа, винове лозе и поврћа. Поседујем колекцију 60 аутохтоних сорти винове лозе и чокот из Француске дуг 15 метара, који сваке године рађа од 250 до 300 гроздова. Узгајам око 300 сорти винове лозе из разних крајева света. Једна је стара око 15 векова, а поклонио ми је пријатељ који ју је пронашао у околини манастира Рача, у којој су пронађени остаци римског утврђења. Друга потиче из 13. века, из времена Јелене Анжујске, а пронађена је код манастира Градац. Имам и хиландарску винову лозу из 13. века. Да потичу из тог времена утврђено је днк анализом у Шпанији - каже Стојиловић.

Наш саговорник, који је велики заљубљеник у биљке, почео је да их сакупља пре четири деценије, а ботаничку башту је формирао пре 25 година.

Поклања пелцере свакоме ко жели

ПОРЕД тога што ретке и необичне биљке набавља из целог света, Стојиловић сакупља аутохтоне сорте воћа, а пелцере поклања свакоме ко жели да их има.

Завод за заштиту природе Србије му је 2018. године доделио захвалницу за допринос у очувању разноврсности међународно значајних биљака. Написао је шест стручних књига из области ботанике и три монографије.

- Мислим да нећу да будем препотентан ако кажем да имам биљке вредније од београдске Ботаничке баште. Једино немам тропске биљке. Од ретких, ендемичних и угрожених поменуо бих гинко, Панчићеву оморику, патуљасту манголију, кукурјак, кинеску пузавицУ, зељасту пузавицу жигулан ... - поносно ће Стојиловић, чија је ботаничка башта по разноврсности сорти биљака можда и највећа на Балкану.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ: Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.

17. 04. 2025. у 15:25

Коментари (0)

НОВА ФАЗА РЕКОНСТРУКЦИЈЕ МРЕЖЕ И ЗАМЕНЕ СТУБОВА: ЕДС обнавља још 2.400 километара електромреже