ОД ЧУВЕНЕ ОРДИНАЦИЈЕ ДО - ПИЦЕРИЈЕ: Кућа др Васића у Смедеревској Паланци више од века сведок времена и људи
ВИШЕ од века историје остареле породичне куће аутентичног изледа у паланачкој вароши, пробудиће машту сваког намерника, посебно случајног. Прича почиње непуних годину дана од почетка Првог балканског рата, 1911. године када је ову кућу у Смедеревској Паланци саградио Јосиф Урошевић.

Фото. Д.Грашић
- Архитекта је био Момир Коруновић, зачетник српско-византијског стила у архитектури, творац зграде главне београдске поште. У предратном периоду официр Урошевић је после борби у Првом и Другом балканском рату, као припадник Петог пука краљице Марије, повлачећи се пред окупатором отишао на острво Видо и ту умро - прича Драгослав Грашић, власник пицерије која се данас налази у кући и који се са својим партнером, власником куће, труди да сачува њен дух и аутентичност.
Под заштитом
КУЋА на Тргу хероја као важно сведочанство историје овог краја, али и људи који су у њој живели, налази се у режиму претходне заштите Регионалног завода за заштиту споменика културе Смедерево.
Остала су сведочења да су гости куће били значајни људи, а међу њима и пријатељ породице Никола Пашић, наводи Грашић.
Кућу је наследила најстарија Јосифова ћерка Братислава Урошевић, која се 1925. године удала за доктора Миливоја Васића, асистента на Универзитету у Лиону, и члана француско-српског конзулата у међуратном периду.
Доктор Васић био је признати лекар и суграђанин каже Александар Николић из Историјског архива "Верослава Вељашевић" у Смедеревској Паланци.
Користили је Вермахт и Црвена армија
У БУРНОЈ историји куће записано је да је током Другог светског рата дата на коришћење генералима Вермахта, а потом и генералима Црвене армије. У њој се за време аустроугарске окупације налазио Први суд окупаторске власти.
- Рођен је 1894. у селу Баничина код Смедеревске Паланке. Медицински факултет завршио је у Лиону, а након повратка, 1925. године оженио се Братиславом Урошевић, ћерком наследницом. Имао је ординацију у кући у којој је лечио људе све до своје смрти. Она је била у данашњој тзв. Плавој соби. Њихов син јединац умро је млад, седамдесетих година прошлог века. Доктор Васић упокојио се 1978. године. Супруга га је надживела двадесет година - прича Николић.
Како није имала свог наследника, Братислава је кућу оставила жени која ју је чувала у старости.
Данас, свака просторија одише духом старог времена, бројним старим породичним фотографијама, али нажалост, аутентичних предмета је остало врло мало - један сто и витрина, каљева пећ и велики портрет др Васића. И веома важно - на сваком менију ресторана гост може прочитати причу о историји куће.

КРЕМЉ ОБЈАВИО УСЛОВЕ ЗА САСТАНАК ПУТИНА И ЗЕЛЕНСКОГ: Прво мора ово да се догоди!
СУСРЕТ украјинског председника Владимира Зеленског и председника Русије Владимира Путина је могућ уколико делегације Украјине и Русије постигну одређене договоре, изјавио је портпарол руског председника Дмитриј Песков у обраћању новинарима.
17. 05. 2025. у 11:48

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

ОСВОЈИЛА ЕВРОСОНГ: Ко је Српкиња из Кладова Теодора Шпирић
ТЕОДОРА Шпирић је заправо веома искусна евровизијска такмичарка.
18. 05. 2025. у 09:01
Коментари (0)