НОВО ЛИЦЕ СВЕТИТЕЉА БАНАТСКИХ ПОРОДИЦА: Народни музеј у Кикинди изложио 14 обновљених икона из властите етнолошке збирке (ФОТО)

Рада Шегрт
Рада Шегрт

01. 04. 2025. у 07:00

ИЗЛОЖБОМ "Нова лица светитеља", Народни музеј у Кикинди јавности је први пут представио иконе из своје Етнолошке збирке.

НОВО ЛИЦЕ СВЕТИТЕЉА БАНАТСКИХ ПОРОДИЦА: Народни музеј у Кикинди изложио 14 обновљених икона из властите етнолошке збирке   (ФОТО)

Фото: Р. Шегрт

На њима су претежно ликови светаца који су заштитници и крсне славе старих банатских породица из Кикинде, Мокрина, Иђоша, Башаида, Остојићева, Радојева... чији представници су их давно поклонили поменутој установи културе, а већину је сакупио први управитељ и оснивач кикиндског музеја, Лука Надлачки. Рађене су на дрвету, платну, картону и стаклу.

Фото: Р. Шегрт

Банатске иконе

- Већину икона осликали су самоуки мајстори, па оне представљају и сведочанство народне уметности и њеног наивног ликовног израза. На основу изгледа, технологије и процедуре израде, верујемо да је само једна од њих, икона Богородице са Христом, дело школованог барокног сликара - описује Драган Огара, рестауратор из Музеја Војводине у Новом Саду, који је читаву годину непрекидно обнављао "старе слике из банатских кућа".

И, иконама које су биле изгубиле бојени слој, па су се ликови тешко препознавали, сада су враћени аутентични изглед и сјај.

- Због техника којима су рађене, од осликавања дрвета и уља на платну, преко олеографије, односно отискивања уљаних слика, до радова на стаклу, било је веома изазовно прихватити се рестаурације, конзервације и заштите. Некима су недостајали кушаци, који се постављају на полеђини и спречавају да се слика криви, а посебно су тешке за рад оне на стаклу, јер је оно махом било поломљено, а и осликавају се са задње стране, па обнова мора да се ради у огледалу. Зато су познате као "обрнуте слике", које су у северном Банату поседовале само богатије српске породице. У Бачкој су се, међутим, налазиле у већем броју домаћинстава - објашњава Огара.

Фото: Р. Шегрт

Велико интересовање за старе иконе

Приказане иконе настајале су у разним епохама, неке у другој половини 19, а друге почетком 20. века. Тада су грађани Велике Кикинде могли да их купе у књижари и штампарији Јована Радака, о чему сведоче огласи у некадашњем листу "Орао"...

Олеографија

СЛИКА "Свети Георгије убива аждају" једина је олоеграфија - репродукција настала отискивањем уљаних штампарских, "масних" боја на платно. Овим поступком добијају се отисци слични сликама које настају уљаним бојама - описује Драган Огара.

- Као један од мајстора за сликање икона сматрао се Јован Ђурђулов из Иђоша, а оне су, осим у Радаковој књижари, могле су да се купе и на вашарима, као и у цркви на Водици - указује Милош Пушара, историчар-кустос Народног музеја у Кикинди, који у збирци има још сијасет икона, а сада су за рестаурацију одабране оне које је зуб времена највише оштетио.

Али, на наредним конкурсима тражиће средства за обнову и осталих.

- Лане смо реализовали пројекат комплетне заштите, рестаурације и конзервације 14 икона. Све радове је, са 800.000 динара, платио Покрајински секретаријат за културу, информисање и односе са верским заједницама, а критеријум за обнову било је стање ових слика. Аутор пројекта била је етнолог Славица Гајић - наводи Пушара и подсећа да је поставка "Нова лица светитеља" отворена до 21. априла.

Драгоцена сведочанства о пореклу

ИКОНА Свете Тројице припадала је Миливоју Думитрову из Кикинде, настала је око 1870, а аутор Николај Бранкован приказао је Богородицу, Св. Алимпија Столника и Арханђела Михаила... У музејској документацији наводи се да је икона Св. Теодора Тирона набављена 1947. од Милоша из Башаида, секретара Месног народног одбора, али му презиме није забележено... Од Будумира Станкића из Кикинде, 1959, купљен је приказ Светог Јована Крститеља, а слика је припадала његовом деди.

У збирци су и три иконе Светог Арханђела Михаила - једна је од Јелице Пејаков из Мокрина, друга потиче из средине 19. века, од породице Ангелине Мирков из Остојићева, а трећа је припадала породици Ђуканов из Иђоша и дело је самоуког сликара Јована Ђурђулова. Набављена је од Јефте Ђуканова из Кикинде.

Слике Светог Николе припадале су Љубици Ранков из Радојева и Живи Миолском из Башаида.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИ ОДБИЛИ ПРЕКИД ВАТРЕ И ГОМИЛАЈУ ЈАКЕ СНАГЕ КОД ЛИМАНА: Спрема се велика офанзива, ништа од мира у наредним месецима!

РУСИ ОДБИЛИ ПРЕКИД ВАТРЕ И ГОМИЛАЈУ ЈАКЕ СНАГЕ КОД ЛИМАНА: Спрема се велика офанзива, ништа од мира у наредним месецима!

ЈУЧЕ је Москва одбила мировни предлог и прекид ватре на 30 дана са Украјином. Високи званичници Трампове администрације у последњим данима воде разговоре о томе да Вашингтон можда неће бити у стању да издејствује прекид ватре између Русије и Украјине у наредним месецима. За то време, Москва гомила трупе у Доњецкој области и спрема се за велику офанзиву.

02. 04. 2025. у 14:59

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

Коментари (0)

ЗАВЕО ЈЕ ШЕР И СИНДИ КРАФОРД, А СЛОМИО СЕ КАДА ГА ЈЕ ОНА ОСТАВИЛА: Животна прича Вал Килмера који се до краја борио као лав