ИЗДРЖАЛИ ИСКУШЕЊА МАРОКА: Студенти Тодор Илић и Никола Цвијетић вратили се са хуманитарног релија 4L Trophi

Љиљана Прерадовић

18. 04. 2025. у 06:45

ПУТ од Шида, односно наше границе до далеког Марока, дугачак око 12.000 километара у оба правца, Тодор Илић (24) из Младеновца и две године млађи Никола Цвијетић из Шида, у белом "реноу" превалили су за мање од 30 дана.

ИЗДРЖАЛИ ИСКУШЕЊА МАРОКА: Студенти Тодор Илић и Никола Цвијетић вратили се са хуманитарног релија 4L Trophi

ФОТО:Приватна архива

Тако су двојица младића великог срца, као једини учесници са Балкана, међу 1.500 екипа из читавог света, у хуманитарном релију 4L Trophi, сиромашној деци у пустињи однели 50 килограма хуманитарне помоћи, школског прибора и спортске опреме и остварили своју мисију.

Пласман им, кажу, није био толико битан, јер су возећи "рено" са стартним бројем 641, искључиво возило са којим се може учествовати на овом релију, по свакаквим пределима и временским (не)приликама, стигли на циљ. Није било лако, али је искуство драгоцено и што је за њих најважније, тестирали су своје способности. Од Србије до Тулуза, будући инжењери, етапу дугу 1.600 километара прешли су без заустављања. До следеће станице, Бијарица у Француској, старта релија, било им је потребно 30 сати.

Пијаца

У МАРАКЕШУ у Медини, двојица студената су посетила и тамошњу пијацу. Кажу да је реч о огромном простору и да је сигурно потребно седам дана да би се цела обишла.

- Никола и ја смо се смењивали за воланом, а када смо ушли у пустињу, дневно смо прелазили по стотину километара - препричава нам Тодор како је изгледало путовање. - Утисци су незаборавни, упознали смо и много људи из различитих делова света и култура.

Трка се, кажу нам двојица студената авантуристичког духа, возила у етапама, а завршну од града Мердуге до Маракеша, дугу 300 километара, кроз пустињски песак, морали су да пређу са 48 сати. Није било нимало лако, у месту Тазерно, на пола пута до циља, дувао је јак ветар, и мотор им је "прокувао" због песка. Али, су, срећом, успели брзо да реше и тај проблем.

- Што је најважније, здравље нас је обојицу служило - истиче Тодор. Било је дана када је температура у пустињи била изнад плус 30, а ноћу се спуштала на минус 10. Првог дана у пустињи сам изгорео од сунца, а ноћу нам се шатор заледио.

Изненађење на трајекту

ПРВОГ дана на трајекту на који су се са осталим такмичарима укрцали у шпанском граду Алхесирас, којим су путовали до Танџера у Мароку, Николи и Тодору је пришао један Француз и обратио им се на српском: "Србија", здраво, живели..." А после тих речи, изговорио је и неколико наших псовки.

Надовезујући се на Тодорову причу, Никола додаје да је било напорно, али да је искуство непроцењиво.

- На пут смо кренули на Сретење, 16. фебруара, и скоро 30 дана смо живели у колима и у шатору - казује Никола, додајући да су прва три дана путовања била најтежа, док нису ушли у рутину и да им је после тога све било много лакше. - Врло мало смо спавали, али не жалимо се, јер је искуство незаборавно. Успели смо да остваримо свој циљ, за који смо се припремали годину дана. Већи напор је био психички од физичког, али успели смо.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ХАМЗА ИЗ НОВОГ ПАЗАРА ПРЕДВОДИ БЛОКАДЕРЕ НА УСКРС (ВИДЕО)