Ратари у околини Новог Сада приводе крају жетву јечма, а почело и скидање пшенице: Род добар, упркос суши

З. Грумић

01. 07. 2020. у 18:15

НА житним пољима у околини Новог Сада, па и шире, остало је још мало непожњевеног јечма, а од почетка ове седмице комбајни су ушли и у њиве под раном пшеницом, тако да ће наредних дана, уколико временске прилике пољопривредницима буду ишле наруку, жетва бити у пуном јеку.

Ратари у околини Новог Сада приводе крају жетву јечма, а почело и скидање пшенице: Род добар, упркос суши

Фото: З. Грумић

Упркос томе што су овогодишњу производњу стрних жита угрозили неповољни временски услови, суша у марту као и период кише и захлађења у којем је добар део класја био оштећен, приноси јечма су задовољавајући па и доста добри, поготово код оних ратара који су применили одговарајућу агротехнику.

ВИСОКИ ПРИНОСИ

ЈЕЧАМ је био посејан на око 100.000 хектара, а високи приноси, већи од осам тона по хектару, остварени су на појединим парцелама у Руми и у Србобрану. - Новосадска сорта пшенице тодорка дала је принос од 8,2 тоне по хектару на парцели у Бадовинцима - наводи др Јевтић.

- Ево, управо смо завршили жетву јечма на овој парцели површине једног јутра и процењујемо, овако одока, да је принос око три тоне. То је врло добро, задовољан сам - каже произвођач Радивоје Кресојевић, који ће комплетан род са те своје њиве употребити за исхрану стоке на свом газдинству на Ченеју.

У жетви, односно у превозу и смештају жита, Радивоју је помагао и комшија Павле Брзак, искусни пољопривредни произвођач који, како је само напоменуо у разговору, први пут у својих 80 година није јесенас сејао пшеницу.

Можда је разлог за то и ниска цена те робе на тржишту, поготово на почетку жетве, којом многи ратари не могу да покрију ни основне трошкове производње.

Ипак, због поштовања плодореда, традиције и многих других разлога хлебно жито је ове производне године у Србији заузело око 580.000 хектара.

- Због неповољних временских услова током вегетације, укупни род пшенице биће мањи за око десет процената у односу на вишегодишњи просек. Имајући у виду површине и очекиване приносе, имаћемо довољно за домаће потребе, а остаће и око милион тона за извоз - истиче др Радивоје Јевтић, управник Одељења за стрна жита при Институту за ратарство и повртарство у Новом Саду.

Фото: З. Грумић

Tekst potpisa

Он напомиње да су први резултати, пристигли са жетвених поља из неколико региона, прилично охрабрујући, али додаје да има и лоших примера, пре свега у деловима Баната.

Жетва пшенице требало би да буде обављена за две седмице ако, наравно, временски услови то омогуће.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШВЕДСКИ ДОКУМЕНТАРАЦ: Хрватски терористи срушили ЈАТ-ов авион 1972, пад преживела само стјуардеса Весна Вуловић

ШВЕДСКИ ДОКУМЕНТАРАЦ: Хрватски терористи срушили ЈАТ-ов авион 1972, пад преживела само стјуардеса Весна Вуловић

ЈАТ-ов авион “McDonnell Douglas DC-9” експлодирао је током лета између Копенхагена и Загреба 26. јануара 1972. и срушио се близу села Српска Камењица, у тадашњој Чехословачкој. Авион којим су управљали капетан Лудвик Раздрих и копилот Ратко Михић распао се на више делова и након неколико минута слободног пада завршио на ливади на рубу шуме.

10. 10. 2024. у 13:47

УРАГАН БЕСНИ ФЛОРИДОМ, ОНА НЕЋЕ ДА СЕ ЕВАКУИШЕ: Ако сте пратили вести, ја ћу умрети - Керолин решила да остане код куће

УРАГАН БЕСНИ ФЛОРИДОМ, ОНА НЕЋЕ ДА СЕ ЕВАКУИШЕ: "Ако сте пратили вести, ја ћу умрети" - Керолин решила да остане код куће

ИНФЛУЕНЦЕРКА Керолин Келовеј са Флориде одлучила је да игнорише савете власти те је обавестила своје пратиоце да ће остати код куће упркос долазећем урагану Милтон, који би могао да опустошити све на свом путу. Остали становници Флориде у великом су страху и масовно беже од урагана, али Керолин то не жели да учини.

10. 10. 2024. у 09:45

Коментари (0)

ТРАГИЧНА СУДБИНА ПИНКИЈА ИЗ РАНА: Умро је са само 19 година, а његова мајка тек недавно сазнала узрок смрти