ШЕСТ СКРИВЕНИХ СИМПТОМА КОРОНЕ: Јављали су се уз грозницу, недостатак мириса и кашаљ

27. 07. 2020. у 15:27

ЗВАНИЧНИ симптоми корона вируса су грозница, кашаљ и недостатак даха, а недавно је Центар за контролу и превенцију болести тражио да се дода још неколико симптома на званичну листу - дрхтавица, бол у мишићима, главобоља, грлобоља и губитак мириса и укуса.

ШЕСТ СКРИВЕНИХ СИМПТОМА КОРОНЕ: Јављали су се уз грозницу, недостатак мириса и кашаљ

Фото: Танјуг/АП

Први симптоми се обично појављују од 2. до 14. дана након изложености вирусу, а они који захтевају да се хитно јавите лекару су дефинитивно континуирани губитак даха, тешко дисање, збуњеност, бол у грудима, плавкасте усне или лице.

Међутим, постоји још неколико симптома које су поједини пацијенти развили, а који пак, нису толико учестали да би се уврстили на званичну листу иако могу бити добар показатељ инфекције корона вирусом.

Болови у мишићима

Један од симптома који се често понављао код особа са тешким респираторним обољењима били су болови у мишићима (мијалгија).

Мијалгија може да укључује лигаменте, тетиве и фасције, мека ткива која повезују мишиц́е, кости и органе. Миалгија је раније била знак да су се у телу развиле веће упале.

Фото Ап

И према подацима Светске здравствене организације, око 15 одсто свих пацијената оболелих од корона вируса имало је болове у телу ил зглобовима.

Болове изазивају хемикалије зване цитокини, хемикалија коју тело оптушта приликом одговора на инфекцију.

Лезије на језику

Лезије и мрље које се појављују у устима или у грлу могу бити нови симптоми корона вируса, каже ново истраживање.

Истраживачи су открили да једна трец́ина ковид пацијената која је имала осип на кожи, односно на рукама и ногама, такође је имала промене у усној дупљи.

Д. Миловановић

Мрље и лезије на непцима су се обично појавиле две недеље након што су пацијенти први пут имали симптоме болести Цовид-19, попут температуре или недостатка даха.

Тим из Здравственог центра "Рамон и Кајал" у Мадриду каже да би лекари и медицинске сестре требало да прегледају усне дупље болесника који су позитивни на корону или сумњивих пацијената да би утврдили да ли такође показују ове знакове.

Депресивно расположење


Истраживачи са Универзитета у Синсинатију су испитали симптоме 114 пацијената којима је дијагностикован Цовид-19, а на основу прикупљених података дошли су до изненађујућих података.

Чак 47,7 одсто учесника је најмање неколико дана пре појаве првих симптома пријавило депресивно расположење.

Од тога је такође 44,7 одсто је изјавило да пати од благе анксиозности, а 10,5 одсто озбиљну анксиозност.

Коаутор студије, др Ахмад Седахт напоменуо је да су знакови анксиозности и депресије разумљиво повезани са симптомима Цовид-19, будући да болест напада централни нервни систем.

Мирис урина

Лекари сада кажу да снажан мирис урина може бити аларм да имате корона вирус.

Урин интензивног мириса и необично жуте боје је знак дехидрације која се често јавља услед инфекције корона вирусом. Урин тада добија посебно непријатан мирис јер постаје концентрисанији, управо због нижег нивоа течности у крви.

Стога свако ко примети да је дехидриран заједно са отежаним дисањем, требало би одмах да се јави лекару.

Инфекција уха

Научници су открили корона вирус у ушима двојице преминулих пацијената позитивних на Цовид-19, јер студије указују да губитак слуха може бити ретки симптом инфекције.

Истраживањем је утврђено да вирус такође може заразити ухо и мастоидну кост која се налази одмах иза ува.

фото

Ово није први пут да је корона вирус повезан са инфекцијама уха или проблемима са ухом. Студија објављена у априлу месецу је открила је да је Цовид-19 код одраслих изазвао упалу средњег уха (отитис медиа), односно запаљенски процес уха у коме бубна опна постаје упаљена.

Лезије на стопалима

Иако споредни симптоми корона вируса, односно болести Цовид-19 варирају од особе до особе, шпански експерти сада истражују лезије на стопалима које су се појавиле код неких пацијената у раној фази болести.

Наиме, у питању су лезије које подсећају на богиње, наводи се у извештају Већа универзитета за подијатрију (стручњаци за болести стопала).

Како наводе, у Италији, Француској и Шпанији бројни случајеви оболелих су били болесници са корона вирусом који су имали лезије на ногама, о чему сведоче дерматолози.

Овај симптом се посебно издвојио код тинејџера и деце, али и неки одрасли су такође имали сличне знакове на стопалима.

- У питању су љубичасте лезије, врло сличне онима код богиња и оспица које се обично појављују на ножним прстима и нормално зарастају, не остављајући траг – наводи се у саопштењу.

Телеграф

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (2)

„ТАЈАНСТВЕНИ ДЕДА МРАЗ“ ОБРАДОВАО МАЛИШАНЕ: Фондација Mozzart поделила пакетиће деци из осетљивих група