ОД "ПРОКЛЕТЕ АВЛИЈЕ" ДО МОДЕРНОГ ГРАДА: Како је варошица на ободу Србије постала место у којем просечна примања међу највишима у држави

ВН

28. 07. 2020. у 13:57

МНОГИМ Пироћанцима још у ушима непријатно одзвања назив "проклета авлија", како је својевремено премијер Зоран Ђинђић изрекао о Пироту говорећи у препуном Дому културе о стању у граду: о мртвилу, безидејности, чаршијском менталитету и шићарџијској математици тадашњих локалних политичара.

ОД ПРОКЛЕТЕ АВЛИЈЕ ДО МОДЕРНОГ ГРАДА: Како је варошица на ободу Србије постала место у којем просечна примања међу највишима у држави

Фото В. Ћирић

Било је то пре безмало две деценије, када је Пирот чамио у неколико принудних управа, када у овом граду готово да није постојао организовани облик производње и када су већ очерупана предузећа полако одлазила у историју. Био је то најгори период у историји града на обалама Нишаве.

Од тог и таквог провинцијског града, полако али сигурно, Пирот је постепено постао град младих, место са убрзаним развојем, које је по просечним зарадама у врху националне листе примања. Одмах је иза централних београдских општина. Сада је пријатно чути овај податак, али и прошетати се градом који је, по мишљењу многих, један од најчистијих и најуређенијих.
Коментаришући минули период, актуелни и будући градоначелник у петом мандату Владан Васић, који је те 2003. године изгласан на директним ванредним изборима, каже да је било потребно много рада, труда, промишљених одлука, али и добар тим сарадника.
- Затекли смо стварно проклету авлију: улице разроване, фасаде у распаду, без инфраструктурних објеката, општину са мирисом оријенталне касабе, и преобразили смо је у једини град на југоистоку Србије. Све то је захтевало хитне потезе. Најпре смо усвојили нову пословну стратегију, по којој смо један од првих градова који су проглашени градовима са повољним пословним окружењем. Средили смо комплетну инфраструктуру ка

ПЕТИ МАНДАТ РАВАН ПОДВИГУ

НА ПОСЛЕДЊИМ локалним изборима Васић је предводио листу СНС, са којом је освојио 57 одсто гласова. Конститутивна седница је 20. августа.

- У граду величине Пирота, победити једном на изборима је успех. Други и трећи пут је готово немогуће, а победити пет пута је прави подвиг - каже градоначелник, који је дипломирао на Електронском факултету, а магистрирао на економији.

Слободној зони. Одрекли се фирмарина, такса и накнада које иду на рачун града, само да бисмо направили повољну климу за инвеститоре. Данас имамо пакет од 20 одсто власништва над Зоном, у којој је упослено више од 6.000 радника у "Тајерсу" и "Тигру" АД. Наравно, под њеним окриљем раде и друге фирме. Додатни импулс развоју Зоне даје и источни крак Коридора 10 који је такође атрактиван за инвеститоре: стране и домаће. Очекујемо и завршетак гасовода из Бугарске ка Нишу, чиме ћемо добити јефтинији енергент, што ће такође бити бенефит за привреду и грађанство - каже Васић.
Он додаје да је једна од највећих инвестиција у Зону, улагање француске и светске гумарске империје "Мишлен", који је инвестирао у "Биг Тигар" преко 250 милиона евра и сваке године уложи још 18 милиона. Та компанија је и један од најсигурнијих извора који пуне градски буџет, по основу пореза на зараде. Запослени у њој примају редовне и натпросечне зараде и управо они рангирају град по висини примања у врху Србије.

Фото ВН

Те компаније и Слободна зона, која на годишњем нивоу оствари близу милијарду евра бруто промета, снажан су замајац и за развој инфраструктуре и граду. Протеклих година, Пирот је, уз рационално трошење из буџета, направио историјски архив, све за спортисте: Омладински стадион, затворени базен, мини-терене, Адреналин парк, центар за младе ЗиП, асфалтирао све улице...
Васић подсећа да се рационално троши новац из буџета, али да се користи свака прилика да се добрим пројектима конкурише код претприступних фондова ЕУ, али и код фондова прекограничне сарадње са суседном Бугарском.

СВАКЕ ГОДИНЕ ВИШКОВИ

ЗАХВАЉУЈУЋИ стабилном финансирању и вишку у буџету, који износи нешто преко 1,7 милијарди, одборници почетком сваке године распоређују вишкове из претходне године. Ове године на основу ребаланса подељено је око 300 милиона. Јавна предузећа чији је оснивач локална власт раде без губитака. И ове године, упркос проблемима са епидемијом, буџет се пуни планираном динамиком.

Добар пројектни тим у Градској управи обезбедио је најмање 10 милиона евра, од којих је направљен Омладински стадион, реконструисана средњовековна тврђава Момчилов град, инвестирано је и у Музеј. Много је учињено и у области угоститељства и развоја туризма. Сада град располаже са више од 1.000 кревета у неколико хотела, али и на Старој планини у просторијама бивше карауле, коју је град купио од Војске Србије и од ње направио омладинско-спортски центар. Централни дом Војске Србије у граду је, такође, сада у власништву Пирота, који је заузврат обезбедио више станова војним пензионерима и активним војницима. Наредних месеци следи реконструкција ове установе, у којој ни ексер није закуцан од средине седамдесетих прошлог века, када је изграђена.

Фото ВН

Полако, али сигурно и Стара планина постаје престижна туристичка дестинација, а није заборављено ни сеоско становништво. Више од 90 одсто житеља пиротских села пије воду о којој брине ЈП "Водовод и канализација". Готово сва приградска села имају канализацију, а Крупац и систем за пречишћавање отпадних вода. Сваке године се из градског буџета издвоји шездесетак милиона динара за поспешивање сточарства, ратарства, воћарства, изградњу погона за прераду млека.

Фото ВН

Лепота старопланинских река и кањона биће сачувана за будуће генерације јер су, из управо урађеног просторног плана, избачене све локације за деривационе мини-хидроцентрале, које су највећа опасност по флору и фауну старопланинске природе. Када је о екологији реч, Васић подсећа и да је на Мунтиној падини крај Пирота направљена савремена регионална санитарна депонија. Објекат задовољава све еколошке стандарде, направљен је средствима ЕУ, али је много уложила и локална власт.
Да би се побегло из Андрићеве "проклете авлије", која се метафорично преселила у Пирот, мисли се и на будућност. Сваке године из градског буџета се у школство улаже око 400 милиона динара. Свако треће дете у породици добија беплатне уџбенике, вртић, а много новца се улаже и у спортске клубове, којих је више од 50. Готово да нема верског објекта који није обновљен. За информисање грађана ове године издвојено је око 28 милиона динара. Присутни су и сви велики трговински ланци. Бројни студенти добијају натпросечне стипендије, а на подршку могу да рачунају и успешни спортисти, ђаци...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЖЕСТОК ОДГОВОР СЛОВАЧКЕ НА ПОТЕЗ ЗЕЛЕНСКОГ: Хитно се огласио Фицо, спрема драстичну меру за Украјинце (ВИДЕО)

ЖЕСТОК ОДГОВОР СЛОВАЧКЕ НА ПОТЕЗ ЗЕЛЕНСКОГ: Хитно се огласио Фицо, спрема драстичну меру за Украјинце (ВИДЕО)

ПРЕМИЈЕР Словачке Роберт Фицо запретио је вечерас да је његова странка Смер-СД ("Смер — социјалдемократија“) спремна да подржи смањење помоћи Украјинцима који се налазе на територији Словачке као одговор на обуставу транзита гаса од стране Кијева.

02. 01. 2025. у 18:26

ПУТИН СПРЕМАН ЗА НОВИ РАТ? Тајни документи откривају детаљан списак мета

ПУТИН СПРЕМАН ЗА НОВИ РАТ? Тајни документи откривају детаљан списак мета

РУСКА војска припремила је детаљан списак циљева за потенцијални рат с Јапаном и Јужном Корејом који укључује нуклеарне електране и другу цивилну инфраструктуру, према тајним досијеима из 2013. и 2014. године, у које је имао увид "Financial Times".

02. 01. 2025. у 19:42

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (1)

КАКАВ ШОК У ХУМСКОЈ! ФК Партизан има новог тренера