СТРАТЕГИЈА РАЗВОЈА ТУРИЗМА: Четвртина од 935 хектара комплекса Сијаринске Бање за градњу
ПЛАНОМ генералне регулације Сијаринске Бање, који је пред јавном расправом, стварају се услови за развој читавог комплекса, а примарни циљ је унапређења будуће туристичке понуде.

Фото: И. Митић
Урбанисти су предвидели да, од укупно 935 хектара обухваћених овим планом - четвртину чини грађевинско подручје са могућношћу подизања хотела, етно-села, вила и базена, те саобраћајне и туристичке инфраструктуре.
Читав комплекс је, иначе, подељен у три просторне целине у којима се - поред реконструкције и доградње постојећих - омогућава и изградња нових здравствено-туристичких објеката, као и стамбених, пословних и јавних садржаја. То укључује и тржни центар са аутобуском и бензинском станицом, школу у природи, али и потенцијално постројење за флаширање минералне воде.
На улазу у Бању су предвиђене и површине за пластеничку производњу, укључујући и регулацију речног корита, као и примарног и секундарног саобраћаја, односно прилаза будућој обилазници. У централном делу, акценат је на очувању природних потенцијала и термалних извора, по којима је Сијаринска Бања препознатљива, али се пружа и могућност проширења постојећих садржаја - уз изградњу амфитеатра и нижих угоститељских објеката. Није заборављено ни уређење парковских површина.

Фото: И. Митић
Такозвана Горња бања, са око 300 хектара, представља простор чија конфигурација пружа највише могућности за понуду нових садржаја, па су урбанисти у овом делу предвидели велики број спортско-рекреационих и угоститељских објекта.
Јавна расправа о плану биће одржана 24. августа, а потом би овај стратешки акт требало да се нађе пред одборницима Скупштине општине у Медвеђи.
- Циљ је да Бања сачува аутентичан изглед и препознатљивост по великим зеленим површинама. Она ће остати оаза кисеоника, али се планом ствара могућност да удовољимо и захтевима модерног туризма, те тако допринесемо развоју читавог овог краја - закључује први човек Медвеђе Небојша Арсић.
ИЗВОР ДО ИЗВОРА
СИЈАРИНСКА Бања заузима котлину Бањске реке, притоке Јабланице, а на 440 метара надморске висине и релативно малом простору, природа је "начичкала" чак 18 лековитих геотермалних извора, чија се температура креће у распону од 21 до 70 степени. Иако су сви у непосредној близини, хемијски састав и намена ових лековитих вода - коришћених још у римско доба - веома су различити.
Препоручујемо

ВУЧИЋ ОБИШАО РАДОВЕ НА САВСКОМ ТРГУ: Ово ће бити највећи трг у нашој земљи (ФОТО)
11. 08. 2020. у 13:12 >> 14:32

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (1)