ШАРЛ ДЕ ГОЛ – ЛИЧНОСТ, НАСЛЕЂЕ И СЕЋАЊЕ: Предавање др Александре Колаковић на Јутјуб каналу КЦНС (ВИДЕО)
ПРЕДАВАЊЕ др Александре Колаковић на тему „Шарл де Гол: личност, наслеђе и сећање" може се погледати на Jутјуб каналу Културног центра Новог Сада.

Фото: КЦНС
Шарл де Гол био је француски војни заповедник и државник. За своје заслуге у операцијама у Пољској одликован је Медаљом за војне врлине.
Написао је књигу „Војна будућност" у којој предлаже оснивање професионализоване механизоване војске са оклопним јединицама. Истакао се као одлучни противник капитулације и основао покрет „Слободна Француска" који је подржала и прва признала Велика Британија. У септембру 1944. постаје први председник привремене владе Француске Републике, где се залаже за враћање француског суверенитета и моћи у колонијама, да би се већ 1946. године – повукао.
Врхунац његове политичке каријере био је када је децембра 1958. победио на изборима у Француској, да би већ почетком следеће године положио заклетву и званично постао председник. То је био почетак развоја идеје Пете Републике, економског јачања ове земље и њеног оснаживања на међународној сцени, све у духу „Слободне Европе". То је трајало до 1968. када почињу демонстрације и немири којима се довела у питање легитимност де Голове владавине. Наредне године повлачи се са политичке сцене.
У Француској је протекла година била у знаку Шарла де Гола. У оквиру меморијалних пракси, посебно након бројних терористичких напада и коронавируса, инсистирало се на истрајности, отпору и очувању вредности Републике Француске које је де Гол неговао.

РАСКОМАДАО ТЕЛА ГЕЈ ПАРА, ГЛАВЕ СТАВИО У ЗАМРЗИВАЧ: Пороти се смучило због монструозног снимка, један није дошао на суђење (ФОТО)
КОЛУМБИЈСКИ држављанин Јостин Андрес Москера (35) проглашен је кривим за двоструко убиство у случају који је шокирао британску јавност.
21. 07. 2025. у 18:43

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)