ОСВАЈА И ПАРИСКЕ ГАЛЕРИЈЕ: Млада Крушевљанка Ана Савић одушевљава Европу уникатним делима од керамике (ФОТО)
НИЈЕ ни сањала Ана Савић из Крушевца да ће по повратку из Индонезије 2011. године постати једна од најтраженијих грнчарки у Србији и да ће њена уникатна дела бити излагана у Паризу. Стипендија Владе ове далекоисточне земље 2007. за усавршавање из области уметности на факултету на Балију, талентованој Крушевљанки, по струци пејзажном архитекти, помогла је да изабере своју будућу професију.
Да се упусти у професионалне воде израде модерне керамике одлучила се 2014. након набавке првог точка и пећи за обраду глине. Данас се њени радови траже у иностранству, а прошле јесени излагала је у престижној Галерији "Јозеф" у Паризу у оквиру међународног пројекта "1.000 ваза". Звучи невероватно да је прве саксије, вазе, тањире и шоље продавала на крушевачким вашарима.
- Отишла сам у Индонезију са идејом да изучавам дрводељство, у средини која је вероватно најдаровитија за занате и рукорад на свету - сведочи, за "Новости", Ана Савић. - Ипак, заволела сам керамику и рад на точку. Била сам упорна. Долазила у контакт са локалним уметницима и почела и од њих да учим.
Није само живот у земљи, где се изразито негује локална традиција утицала на Анине вештине. Открива да је то био и повратак сопственим коренима. Лакоћа живљења без напора и у тренуцима када се живи скромно оставили су траг и на сваку исцртану шару на саксији. Од скромних изложби у Крушевцу, преко вашара и цвећара, до озбиљнијих поставки у Београду и у Европи, ова уметница је показала колико таленат уме да се сам препозна.
Колекционари и галеријски трговци приметили су је путем друштвених мрежа, "Фејсбука" и "Инстаграма". Због велике потражње за њеним делима у иностранству, прошле године је отворила и онлајн радњу.
- Прочишћена форма, сведеност, црно-бела основа данас су заштитни знак мојих дела - каже Ана и додаје да највише ствара саксије, оне су и постале бренд са ознаком "анаесКерамик".
Ана ствара у студију у свом стану на периферији Крушевца. Од комада сирове глине до коначног ремек-дела неретко прођу и три недеље. Поступак креће од обликовања предмета на точку. Дан касније се обрађује алаткама како би се добила жељена форма, обрадило дно, додала дршка, ножице. Предмет се суши, а потом се цела серија пече.
- Процес печења и хлађења потраје још три-четири дана, заједно са коначним глазирањем - открива нам Крушевљанка.
ИНДОНЕЗИЈА У СТУДИЈУ
НА Балију је током четири године учења заната, Ана Савић предавала и енглески језик. Тако је, додаје, успевала да допуни буџет. Од локалних становника на Балију научила је да живи једноставно. Отуда, не треба да чуди њено представљање биографије на званичном сајту "анаесКерамик": "Ја сам Ана, грнчарка по души, али образована за пејзажног архитекту... Моја природна станишта су Исток, Југ, блато и шума. Ако пролазите, добро дошли у мој студио"!
Препоручујемо
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)