ВЕРСКА ИСКУШЕЊА СРБА У АМЕРИЦИ: Предавање историчара Милована Балабана на Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада
ПРЕДАВАЊЕ историчара Милована Балабана „Срби у Америци: искушења досељеника и верски живот II" може се погледати на званичном Јутјуб каналу КЦНС.

Фото: Принтскрин КЦНС
Долазећи из пасивнијих крајева Србије, досељеници у Америку осећали су да њихов „нови живот" почиње у „новом свету". Ипак, борили су се за стварање и организацију своје цркве под јурисдикцијом СПЦ.
Личност од пресудног значаја у овој причи је епископ Дионисије, који је својом делатношћу сабирао Србе у емиграцији под окриље цркве. Морао је да се суочи с комунистичком влашћу која је изазвала раздор између Срба у Југославији и ван ње, раздор између цркве у земљи и цркве Срба у расејању.
- У бурном периоду Другог светског рата већина поглавара СПЦ је смењена, а у НДХ су чак и убијани, те је Црква била потпуно десеткована, практично „обезглављена", а после рата је стављена под јак надзор власти – истиче Балабан.
Црква у Америци је деловала на другачији начин. Епископ Дионисије је због својих антикомунистичких ставова постао „трн у оку" југословенским властима. Срби у емиграцији су СПЦ у Југославији често називали и погрдним именима, сматрајући да је потчињена Титу. Српско становништво било је располућено: расељено становништво упражњавало је веру на један начин, док су се Срби у комунистичкој Југославији владали онако како су им прилике налагале, називајући цркву у Америци расколничком. Тек након Титове смрти дошло је до релаксације ових односа.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)