САМИ РУШИМО ДУХОВНИ КОД: Експерти из Србије, српске и Црне Горе, јуче у Матици српској, о Закону о родној равноправности

Јованка Симић

04. 07. 2021. у 15:42

ЗАКОНОМ о родној равноправности који је, насупрот мишљењу језичке струке па и целокупне јавности, парламент Србије усвојио 20. маја, а који има за циљ да над српским језиком изврши инжењеринг који би променио његову природу и основу целокупног српског идентитета, упаљено је црвено светло јер је угрожен темељ нашег опстанка.

САМИ РУШИМО ДУХОВНИ КОД: Експерти из Србије, српске и Црне Горе, јуче  у Матици српској, о Закону о родној равноправности

Фoто: О. Андераш и Ј. С.

Опомена оваквог или врло сличног смисла чула се јуче у више од 40 наврата у Матици српској, храму српског језика и књижевности који је ове године обележио 195 година трајања. Округлом столу, у организацији новосадског Одељења за књижевност и језик и Одбора за стандардизацију српског језика из Београда, одазвали су се, личним присуством или пак послатим писаним освртима, експерти за српски језик и књижевност из Србије, Републике Српске и Црне Горе.

Домаћин високог скупа, Матичин председник проф. др Драган Станић, у беседи добродошлице учесницима Округлог стола насловљеног "Положај српскога језика у савременом друштву - изазови, проблеми и решења" истакао је да је Матица српска имала снаге да изрекне елементарно признање "које би требало свима нама да буде у срцу и памети", а то је да је и за језички и за сваки други опстанак Српска православна црква нашем народу од највеће важности.

- Континуитет који је СПЦ чувала од времена старословенског па до наших дана јесте, између осталог, темељ нашег опстанка и како будемо сазревали као народ и култура, све чешће ћемо се враћати управо том језичком искону - рекао је Станић.

Спорно Срето Танасић, Фoто: О. Андераш и Ј. С.

Бираним речима Његово преосвештенство владика бачки др Иринеј Буловић указао је да је језик најтананији однос међу људима те изискује да поштујемо сваки, а особито свој језик и све који њиме говоре, јер, како је указао, наши преци су кроз векове заиста на делу волели, чували, неговали и развијали свој језик и његово писмо ћирилицу. У прошлости угрожаван споља, а ретко кад изнутра, данас је српски језик угрожен искључиво изнутра, од нас самих.

- Најновију претњу српском језику, на нашу жалост и срамоту, представља наметање такозваног родно осетљивог језика и озваничено изгласавање најапсурднијег закона у досадашњој историји, донетог без јавне провере и оправданости, а упркос противљењу наших лингвиста, писаца и изучавалаца српског језика - рекао је владика Иринеј наглашавајући да спорни закон укида и женственост и мужевност, мења духовни и културни код нашег народа и угрожава хришћанску антропологију.

По мишљењу проф. др Срете Танасића, спорни закон се мора безусловно укинути јер представља свесно пројектовано уништавање српског језика заједно с културом која је на њему изграђивана, док проф. др Зорица Никитовић указује на бројна "озакоњена безакоња" нашег времена, која "гуше слободу и ударају на достојанство личности, а међу којима је и новонастало о језику". За проф. др Слободана Антонића, дилеме нема - драконским новчаним казнама се желе натерати људи и институције да пишу и говоре на одређени начин. Само по себи то је, закључује, врста насиља јер ће се бројни људи осећати несигурнима.

АКАДЕМИК ПИПЕР: КО НАС ТО ТЕРА?

- ЗАШТО би неко законом терао Србе да свој језик учине сличним немачком или хрватском?

На окупираним територијама обично се фаворизују језик и писмо окупатора. Јесмо ли под неком врстом (полу)окупације или протектората па да други одлучују и о језику којим говоримо? Је ли и то услов за улазак у ЕУ? Истовремено се одлаже доношење идентитетски изузетно важног Закона о језику и писму, који већ четири године чека на разматрање и усвајање - запитао је академик Пипер у вези са овом поразном чињеницом.

И ОГЊЕНА СЕ ТИЧЕ

НАЈМЛАЂИ "учесник" Округлог стола о српском језику био је Огњен Ристивојевић. Свог млађег сина, двогодишњака, декан Правног факултета проф. др Бранислав Ристивојевић, учесник јучерашње сесије, повео је са собом у Матицу.

Фoто: О. Андераш и Ј. С.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

ЈОКИЋ - ТЕОДОСИЋ! ТО БИХ ВОЛЕО: Интересантна изјава првог човека грчког клуба (ВИДЕО)