МИЛО СТОЈИ ИЗА НЕРЕДА ПРЕД УСТОЛИЧЕЊЕ: Јоаникије - Хеликоптер припада народу, дошао сам на своје, Богом одређено место
ИЗА свих нереда који су се на Цетињу догодили у суботу и недељу, и опструкција које су пратиле устоличење, стоји председник Црне Горе Мило Ђукановић.
Он је све време подизао тензије и претећи покушавао да црквеној церемонији да политички карактер.
Ово је изјавио нови митрополит црногорско-приморски Јоаникије, који је у недељу устоличен у Цетињском манастиру. У овој светињи он је јуче одржао прву митрополитску литургију, а после ње је у порти разговорао са верницима.
Наглашава да се ниједног момента није ни помишљало о отказивању његовог устоличења у древном седишту Митрополије.
- Није било померања, нити било каквог отказивања догађаја у ноћи између 4. и 5. септембра. Да се не би десило какво зло, после дужег саветовања, Влада Црне Горе је патријарху Порфирију и мени обезбедила хеликоптер да одемо на Цетиње, где смо безбедно стигли. Јесте било мало непријатно што у манастир долазимо војним хеликоптером, али другачије није могло. То је, на крају крајева, хеликоптер државе Црне Горе и он припада народу. Дошао сам на своје Богом одређено место, које већ осам векова припада црногорским митрополитима - испричао је Танјугу владика Јоаникије.
Он наглашава да је Црква инсистирала да скуп задржи верски карактер и у томе успела. Уз то, одговарајући на захтеве полиције, Митрополија је направила низ уступака - одустала од црквено-народног сабора, редуковала госте...
- Тражило се од нас да правимо уступке да не би дошло до инцидената пред Цетињским манастиром и ми смо учинили све што смо могли. Прихватили смо да се све одигра унутар зидина манастира, у малој митрополитској цркви у којој може да стане изузетно мали број људи. Цркви није било лако, али је направила максималне уступке - појаснио је митрополит.
И док се Црна Гора, после узбуђења током викенда, враћа у мир, полако испливавају детаљи државно-црквене драме, са елементима државног удара, која се одигравала у ноћи између суботе и недеље. Циљ екстремиста био је да применом силе, па и ватреног оружја, спрече догађај и "ослободе" Цетињски манастир.
Коначна одлука да се устоличење одржи на Цетињу донета је у недељу ујутро око 6 часова, када је патријарх Порфирије рекао да ће, са обезбеђењем или без њега, заједно са митрополитом Јоаникијем кренути пешке на Цетиње. Томе су, међутим, претходили мучни часови процењивања ризика, али и за јавност невидљиве борбе представника власти и полиције са парадржавним структурама за ланац командовања, који је био пред пуцањем.
Ко у полицијској хијерархији није поштовао наређења и за чији рачун, према најавама Владе у Подгорици, биће истражено у наредних неколико дана. Управо у томе је кључ покушаја државног удара који су снаге блиске режиму ДПС-а покушале да изведу током устоличења митрополита црногорско-приморског.
Да неко настоји да контролу над ситуацијом отргне из руку представника државе било је јасно током непроспаване ноћи између суботе и недеље. Премијер Кривокапић, како је сам рекао, непрекинути ланац командовања успоставио је тек у недељу око 4.30. Тек тада су налози Владе и наређења почела да силазе по дубини Управе полиције и да се враћају извештаји да су извршена.
Лоби подгоричког хотела "Кју", у коме су одсели патријарх, митрополит и домаћи и страни епископи, до тада је био место сударања контрадикторних вести, спинова и притисака, чији је циљ био да држава и Црква попусте и одустану од устоличења. Расплет је почео пред зору са првим нападима на полицију на улицама забаракадираног Цетиња. На полицијске кордоне први јуриш је повео саветник председника Црне Горе Веселин Вељовић. Његов задатак, по свему судећи, био је да контролише убачене наоружане групе, али и да унесе раздор у полицију.
- Колеге, ви сте Црногорци. Скините тај грб, скините униформу и будите с народом - обратио се Вељовић око 4.30 кордону полиције недалеко до Студентског трга.
Његова намера је била да полицајце поколеба и дестабилизује њихову команду. Пошто га нису послушали, први се телом залетео на кордон од 40 полицајаца, да би за њим на јуриш кренула и његова група. По команди, слични сукоби синхронизовано су почели на још десетак локација у престоници.
Да ситуација прети да измакне контроли, док су под Орловим кршем почињали први напади, схватио је и премијер Кривокапић. Донео је одлуку и пренео је врху система безбедности:
- Рекао сам да и ја идем на Цетиње, ако треба хеликоптером, и да ме не интересује ко ће да ме штити. Место ми је било са патријархом и митрополитом. Тек тада се показало јединствено деловање командног система. Командни процес је препуштен професионалцима и без прекида је трајао негде до 11 часова ујутро. До тада није постојао ниједан сценарио који је уливао било какву наду да се може нешто променити - пренео је детаље драматичне ноћи премијер Црне Горе.
ПАТРИЈАРХ БИО УГРОЖЕН
ДА је на Цетињу постојала изузетно велика безбедносна претња патријарху Порфирију потврдио је јуче и вицепремијер Дритан Абазовић. Он је казао да ће истрага утврдити детаље и чињенице о свим ризицима током устоличења.
- Безбедносне службе Црне Горе положиле су велики испит, иако остаје горак укус везан за читав догађај каже Абазовић.
Он негира да је било скидања униформи у полицији и отказивања послушности у сектору безбедности.
РАЗГОВОР О ОБНОВИ ХРАМА
ПАТРИЈАРХ српски Порфирије састао се јуче у патријаршијској резиденцији у Београду са председником Србије Александром Вучићем.
- Разговарали смо о учешћу државе у завршетку Храма Светог Саве и другим важним пројектима у којима СПЦ, заједно са свим традиционалним верским заједницама, сарађује са државом, на добро свих грађана - написао је свом Инстаграм профилу поглавар СПЦ.
АБАЗОВИЋ СПРЕЧИО СМЕНЕ?
СВЕГА неколико сати делило је министра унутрашњих послова Сергеја Секуловића и директора Управе полиције Зорана Брђанина од покретања процедуре за смену због пропуста током демонстрација 4. и 5. септембра. Притисци амбасада западних држава и Грађанског покрета УРА Дритана Абазовића, утицали су да премијер Здравко Кривокапић у последњем тренутку одустане од те намере.
ОПШТИНАРИ МИРАШУ ДАЈУ СВЕТИЊУ
КАКО "Новости" незванично сазнају, 14. септембра на Цетињу ће бити одржана седница Скупштине престонице, на којој ће одборници донети одлуку о "ослобађању Цетињског манастира". Они то припремају на захтев ДПС-а и других национално обојених партија, којом ће дозволити "верницима" Мираша Дедеића да могу слободно да користе манастир. Уколико се овај сулуди план оствари и одлука буде усвојена, она неће имати правну снагу, али ће донети ново подизање тензија на Цетињу.
Препоручујемо
КОМИТЕ ДОЧЕКАЛЕ МИЛА: Очекује се обраћање Ђукановића на срамном протесту у Цетињу
04. 09. 2021. у 19:30
ЦРНА ГОРА: Цетињани ноћас на барикадама, јединице МУП се повлаче са Цетиња (ФОТО/ВИДЕО)
04. 09. 2021. у 16:07 >> 23:50
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)