У ФИОЦИ СРБИЈЕ И 10. ОТПРИЗНАВАЊЕ: Нови пресек - од 193 земље, њих 105 не признаје лажну државу Косово
НА списак земаља које су повукле признање тзв. Косова уписана је још једна. То је укупно десета држава која је одлучила да промени своју одлуку, а на листи је коју Србија још није обелоданила.
Ову информацију "Новостима" је потврдио министар спољних послова Ивица Дачић, најављујући да ће Србија интензивирати дипломатску акцију око отпризнавања лажне државе. То је уједно и одговор Београда на потезе Приштине која крши све договоре и споразуме, а посебно Вашингтонски документ који подразумева да неће подносити захтев за пријем у међународне организације.
Уместо да "замрзну" те иницијативе, премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти и чланови његовог кабинета последњих месеци разлетели су се по свету, покушавајући да се домогну чланских карата које им ни по једном критеријуму не припадају. А, врхунац је било подношење апликације за пријем у Европску унију, што ће бити и својеврстан испит за чланове "клуба 27". Шпанија се већ овим питањем огласила, истакавши да неће подржати апликацију.
Сви ови покушаји да се домогне места у некој од европских и светских организација, не замагљују главни циљ Приштине - столица у Уједињеним нацијама коју константно циљају. То се чак помиње и у немачко-фрацуском плану за дијалог Београда и Приштине, а што је наша земља одбила. И поред подршке коју Албанцима пружају западне силе, место у УН, по свему судећи, превелик је залогај, посебно због дипломатске офанзиве коју спроводи Београд.
Чак и да којим случајем светски парламент одлучи да сада гласа о пријему лажне државе, бројке су на страни Србије. Тренутни биланс показује: од укупно 193 чланице УН, 105 не признаје лажну државу, а 88 признаје (од којих пет држава и поред признања, не гласа у корист Приштине када су у питању апликације за чланство у организацијама). Да би неко ушао у Уједињене нације потребна је двотрећинска већина. Гласа се по принципу једна држава - један глас, па на Ист Риверу исту снагу имају светске силе и мале земље.
На питање "Новости" зашто још нису објављена имена оних који су се одлучили да повуку признавање, Дачић је рекао:
- Прво, поштујемо њихов став и не желимо да их излажемо неком притиску и од Приштине, а нарочито од њених савезника. Морамо да будемо пажљиви. Друго, ми смо Вашингтонским споразумом преузели обавезу да застанемо са иницијативом отпризнавања и хтели смо да покажемо да се држимо оног што смо потписали. Ипак, Приштина то не ради. Разлика у односу према преузетим обавезама је суштинска и сви који посредују добро знају ко је озбиљан партнер, а ко лажов.
Према сазнањима "Новости", међу државама чије имена још чувамо у тајности, налазе се афричке, земље карипског региона и Тихог океана. Међу њима има и држава које су утицајне у својим регионима и могу изазвати домино ефекат нових отпризнавања тзв. Косова.
Иначе, до потписивања Вашингтонског споразума, у септембру 2020, којим се Приштина обавезала на мораторијум за подношење кандидатура за међународне организације, а Београд да ће застати са лобирањем за отпризнавања, чак 18 земаља преиначило је своју првобитну одлуку о статусу Косова. Од маја ове године, када су из Приштине поднели захтев за чланство у Савету Европе, на адресу Београда стигле су ноте још десет држава да повлаче признавање. То значи да је у последњих неколико година чак 28 држава променило свој став о КиМ, а биће их још.
ЛИСТОМ СТАЈУ НА СТРАНУ БЕОГРАДА
НА списку 18 држава које су до потписивања Вашингтонског споразума повукле признавање Косова налазе се: Сијера Леоне, Суринам, Того, Гана, Науру, Унија Комора, Сао Томе и Принципе, Гвинеја Бисао, Бурунди, Либерија, Лесото, Гренада, Мадагаскар, Комонвелт Доминика, Папуа Нова Гвинеја, Соломонска Острва, Палау и Централноафричка Република. Приштина је покушала да прогура информацију да се Палау опет предомислио, али то није било тачно.
ФОТОГРАФИЈА ТЗВ. КОСОВСКИХ ПОЛИЦАЈАЦА СА ЈАРИЊА
ПРИПАДНИЦИ тзв. косовске полиције на административном прелазу Јариње Нову годину су прославили уз заставу Албаније.
На фејсбук-страници једног информативног портала из Јужне Митровице објављена је фотографије групе тзв. косовских полицајаца који у новогодишњој ноћи позирају са дугим цевима, а њих четворица у предњем реду држе раширену заставу Албаније.
НАТЕРАЈТЕ ПРИШТИНУ ДА ОДУСТАНЕ ОД МИЛИТАНТНИХ ПЛАНОВА
ВЛАСТИ на тзв. Косову иду ка ескалацији, западне земље треба да изврше притисак на Приштину и натерају је да одустане од милитантних планова и испуни обавезе које предвиђају стварање заједнице српских општина као централног елемента у решавању косовског проблема, поручио је заменик руског министра спољних послова Александар Грушко за Спутњик.
- Са великом забринутошћу пратимо развој ситуације на тзв. Косову и око њега. Видимо да косовске власти воде политику ескалације, а очигледно је да се ослањају на подршку, отворену и скривену, својих покровитеља, пре свега Европске уније и Вашингтона - рекао је Грушко.
Према његовим речима,"сви они који утичу на политику понашања тзв. Косова треба да на њега изврше притисак у правцу изналажења политичког решења".
Препоручујемо
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (3)