АМБАСАДОРИ ДРЖАВА ЧЛАНИЦА УНИЈЕ УСВОЈИЛИ ДОКУМЕНТ КОЈИМ СЕ ОПЕТ УЦЕЊУЈЕ БЕОГРАД: Паре из ЕУ када признамо Косово

М. Ст.

09. 03. 2024. у 10:00

ДА су политички и геостратешки критеријуми изнад свих осталих, како у напретку на европском путу, тако и условима за приступање фондовима ЕУ, поново је потврдила усвојена заједничка позиција земаља чланица "клуба 27" - са старим притисцима упакованим у нове декларације.

АМБАСАДОРИ ДРЖАВА ЧЛАНИЦА УНИЈЕ УСВОЈИЛИ ДОКУМЕНТ КОЈИМ СЕ ОПЕТ УЦЕЊУЈЕ БЕОГРАД:  Паре из ЕУ када признамо Косово

Фото: Горан Чворовић

Уколико Србија жели да учествује у расподели колача из Плана раста за Западни Балкан у износу од шест милијарди евра, осим поштовања демократских механизама, укључујући и слободне и поштене изборе, предуслов је да започне преговоре са тзв. Косовом о свеобухватном споразуму о нормализацији односа, али и да се усклади са спољном политиком бриселске врхушке.

Ово су само неки од кључних препрека Србије на путу ка каси ЕУ, које су усвојене у Бриселу на нивоу амбасадора чланица. С обзиром на чврсте "црвене линије" наше земље по питању неприхватања спорних делова споразума из Охрида, који подразумевају признавање независности Косова и пријем лажне државе у међународне организације, приступ новчаној помоћи ЕУ биће отежан.

- Предуслов за добијање средстава је да земље Западног Балкана поштују демократске механизме, укључујући вишестраначки парламентарни систем и слободне и поштене изборе, владавину права, укључујући независно и функционално правосуђе, као и основна људска права. Неопходан је и конструктиван ангажман на нормализацији односа ка потпуном спровођењу свих обавеза, које произлазе из Споразума о путу ка нормализацији и његовог Имплементационог анекса из Охрида, као и свих претходних споразума постигнутих у бриселском дијалогу - наводи се у документу.

Планови реформи, које ће достављати земље Западног Балкана, треба да садрже, наводи се у заједничком ставу ЕУ, објашњење на који начин ће допринети прогресивном и континуираном усклађивању са заједничком спољном и одбрамбеном политиком ЕУ. Или у преводу, Београд би требало да обавештава Брисел о конкретним корацима које је предузео за увођење санкција Русији и дистанцирање од Кине.

Каријерни дипломата Зоран Миливојевић сматра да се и овим путем потврђује да су геополитички интереси важнији од оних који су у односу на стандардне критеријуме као што су владавина права и демократске институције.

- Јасно је да ће услов за Србију бити увођење санкција Русији, као и нормализација односа са Приштином на бази Охридског споразума - наводи Миливојевић за "Новости". - Све су то политички критеријуми, којима се Србија условљава, а који се не поклапају са нашим државним и националним интересима. Постоји опасност да наша земаља, имајући у виду наше чврсте позиције по овим питањима, остане искључена из доделе ових средстава. Ово су свакако додатни притисци на Србију који не важе за друге државе и одржавају двоструке погледе ЕУ.

Заједничка позиција представља "мандат за преговоре" са Европским парламентом, чије је одобрење потребно да би План раста за Западни Балкан, који је Европска комисија усвојила у новембру, постао оперативан. Европска комисија, заједно са Европском службом за спољне послове, прати испуњавање наведених предуслова пре него што се средства пошаљу корисницима и током периода подршке. Комисија обавештава Савет ЕУ о испуњености предуслова пре слања новца.

Две милијарде евра бесповратно

ПЛАН раста за Западни Балкан обухвата финасијску подршку, од две милијарде евра бесповратних грантова и четири милијарде повољних кредита. Европска комисија је овај план усвојила 8. новембра прошле године, заједно са годишњим пакетом за проширење. Он се односи на период од 2024. до 2027. године и предвиђа да свака влада западнобалканске шесторке добије одређену суму новца на сваких шест месеци, зависно од реформи које је спровела у том периоду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

ОКО 2.800 људи, међу којима и велики број припадника либанског оружаног покрета Хезболах, који подржава Иран, као и лекари, повређени су у уторак након што су им експлодирали пејџери којима су комуницирали.

17. 09. 2024. у 21:06

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ПРЕДСЕДНИК САД Џозеф Бајден, немачки канцелар Олаф Шолц и председник Француске Емануел Макрон могу испровоцирати сукоб који може довести до неповратних последица, рекао је данас председник Думе Русије Вјачеслав Володин на пленарној седници.

17. 09. 2024. у 17:35

НАГЕ СЛИКЕ: Због ових радова је Меланија Трамп подигла глас (ФОТО)

НАГЕ СЛИКЕ: Због ових радова је Меланија Трамп подигла глас (ФОТО)

МЕЛАНИЈА Трамп (54), бивша прва дама Америке, осврнула се на своје голишаве фотографије настале током њене манекенске каријере. Лепа Словенка изнела је став о контроверзним сликама у својој објави на друштвеним мрежама, везаној за њене предстојеће мемоаре под називом "Меланија".

19. 09. 2024. у 18:20

Коментари (0)

РУСИЈА ПОДРЖАВА ВУЧИЋЕВУ ИНИЦИЈАТИВУ ЗА КИМ: Захарова послала јасну поруку