АМБАСАДОРИ ДРЖАВА ЧЛАНИЦА УНИЈЕ УСВОЈИЛИ ДОКУМЕНТ КОЈИМ СЕ ОПЕТ УЦЕЊУЈЕ БЕОГРАД: Паре из ЕУ када признамо Косово
ДА су политички и геостратешки критеријуми изнад свих осталих, како у напретку на европском путу, тако и условима за приступање фондовима ЕУ, поново је потврдила усвојена заједничка позиција земаља чланица "клуба 27" - са старим притисцима упакованим у нове декларације.

Фото: Горан Чворовић
Уколико Србија жели да учествује у расподели колача из Плана раста за Западни Балкан у износу од шест милијарди евра, осим поштовања демократских механизама, укључујући и слободне и поштене изборе, предуслов је да започне преговоре са тзв. Косовом о свеобухватном споразуму о нормализацији односа, али и да се усклади са спољном политиком бриселске врхушке.
Ово су само неки од кључних препрека Србије на путу ка каси ЕУ, које су усвојене у Бриселу на нивоу амбасадора чланица. С обзиром на чврсте "црвене линије" наше земље по питању неприхватања спорних делова споразума из Охрида, који подразумевају признавање независности Косова и пријем лажне државе у међународне организације, приступ новчаној помоћи ЕУ биће отежан.
- Предуслов за добијање средстава је да земље Западног Балкана поштују демократске механизме, укључујући вишестраначки парламентарни систем и слободне и поштене изборе, владавину права, укључујући независно и функционално правосуђе, као и основна људска права. Неопходан је и конструктиван ангажман на нормализацији односа ка потпуном спровођењу свих обавеза, које произлазе из Споразума о путу ка нормализацији и његовог Имплементационог анекса из Охрида, као и свих претходних споразума постигнутих у бриселском дијалогу - наводи се у документу.
Планови реформи, које ће достављати земље Западног Балкана, треба да садрже, наводи се у заједничком ставу ЕУ, објашњење на који начин ће допринети прогресивном и континуираном усклађивању са заједничком спољном и одбрамбеном политиком ЕУ. Или у преводу, Београд би требало да обавештава Брисел о конкретним корацима које је предузео за увођење санкција Русији и дистанцирање од Кине.
Каријерни дипломата Зоран Миливојевић сматра да се и овим путем потврђује да су геополитички интереси важнији од оних који су у односу на стандардне критеријуме као што су владавина права и демократске институције.
- Јасно је да ће услов за Србију бити увођење санкција Русији, као и нормализација односа са Приштином на бази Охридског споразума - наводи Миливојевић за "Новости". - Све су то политички критеријуми, којима се Србија условљава, а који се не поклапају са нашим државним и националним интересима. Постоји опасност да наша земаља, имајући у виду наше чврсте позиције по овим питањима, остане искључена из доделе ових средстава. Ово су свакако додатни притисци на Србију који не важе за друге државе и одржавају двоструке погледе ЕУ.
Заједничка позиција представља "мандат за преговоре" са Европским парламентом, чије је одобрење потребно да би План раста за Западни Балкан, који је Европска комисија усвојила у новембру, постао оперативан. Европска комисија, заједно са Европском службом за спољне послове, прати испуњавање наведених предуслова пре него што се средства пошаљу корисницима и током периода подршке. Комисија обавештава Савет ЕУ о испуњености предуслова пре слања новца.
Две милијарде евра бесповратно
ПЛАН раста за Западни Балкан обухвата финасијску подршку, од две милијарде евра бесповратних грантова и четири милијарде повољних кредита. Европска комисија је овај план усвојила 8. новембра прошле године, заједно са годишњим пакетом за проширење. Он се односи на период од 2024. до 2027. године и предвиђа да свака влада западнобалканске шесторке добије одређену суму новца на сваких шест месеци, зависно од реформи које је спровела у том периоду.

ВИШЕ ОД 200 ДЕЦЕ ОТРОВАНО У ШКОЛИ, А ОНДА СЕ ПОЈАВИО СНИМАК ИЗ КУХИЊЕ: Камера открила све, ухапшено осам особа (ВИДЕО)
ВИШЕ од 200 деце у једној школи у Кини има повишен ниво олова у крви након што је у њихову храну додаван отровни пигмент – наводно како би изгледала примамљивије.
12. 07. 2025. у 21:32

ОТКРИВЕН УЗРОК ПАДА БОИНГА СА 260 ПУТНИКА: Аудио снимак пилота из кокпита само продубљује мистерију
ИСТРАЖИТЕЉИ су открили узнемирујуће детаље у оквиру прелиминарне истраге пада авиона компаније Air India, на лету 171, у којем је у јуну страдало 260 особа.
12. 07. 2025. у 15:36

СЛАВИМО ПЕТРОВДАН: Шта се данас не ради и шта треба умесити
СРПСКА православна црква и њени верници данас прослављају Петровдан, празник који је посвећен светим апостолима Петру и Павлу.
12. 07. 2025. у 07:34
Коментари (0)