КО ЈЕ ОСУДИО ЈАСЕНОВАЦ НЕЋЕ МОЋИ У ХРВАТСКУ?! У Загребу смишљају механизме освете Црној Гори због резолуције

КО је подржао Резолуцију о Јасеновцу и осудио страшне злочине, неће моћи да крочи у Хрватску.

КО ЈЕ ОСУДИО ЈАСЕНОВАЦ НЕЋЕ МОЋИ У ХРВАТСКУ?! У Загребу смишљају механизме освете Црној Гори због резолуције

Фото Скупштина ЦГ

Ово је само један од предлога који се могу чути у Загребу, где се разрађује како да се "реванширају" свом до јуче примереном суседу Црној Гори, а чији је парламент усвојио документ.

Уз отворене претње кочењем европског пута Подгорици, које су се чуле и пре гласања о Резолуцији у Подгорици, сада се у Хрватској тражи и прављење и списка непожељених, а за целокупну ситуацију окривљује се Србија и председник Александар Вучић.

Представник Моста у хрватском Сабору Миро Буљ упутио је јуче у процедуру закључак којим би посланици Скупштине Црне Горе, који су гласали за Резолуцију о геноциду у логорима Јасеновац, Дахау и Маутхаузен, били проглашени непожељним у Хрватској.

Буљ је рекао да је тражио да се хрватска влада обавеже да ће црногорске посланике прогласити "персоном нон грата" због "инструментализације сећања на жртве Јасеновца у сврху остваривања циљева политике 'српског света', наставка великосрпске политике из деведесетих година". Он је навео да је иницијатива покренута предлогом председника Скупштине Црне Горе Андрије Мандића, "четничког војводе и лидера просрпске опције, који је продужена рука српског председника Александра Вучића у Црној Гори".

Пуповац: Покличи у Сабору

ЛИДЕР СДСС Милорад Пуповац поручио је јуче у Сабору да он као представник Срба у Хрватској, који су највише страдали у Јасеновцу, истиче да ниједна резолуција није по мери, ни по срцу:

- Они који у овом Сабору узвикују "За дом спремни" или разапињу заставе с натписом "За дом спремни" најмање су о томе позвани да говоре - рекао је Пуповац.

На његов захтев наслонила се Даница Баричевић, у име Клуба ХДЗ, наводећи да је неприхватљиво да држава коју Хрватска сматра добросуседском и којом је годинама помагала да уђе у НАТО, и која у будућности можда уђе и у ЕУ, доноси сада такву резолуцију.

- И најнаивнијима је јасно зашто су владајући у Црној Гори то учинили управо сада. Као верни вазали оних који тренутно владају Србијом добили су налог да по било коју цену скрену пажњу српске, црногорске и светске јавности с чињенице да је у УН усвојена Резолуција о геноциду у Сребреници.

Хрватски шеф дипломатије Гордан Грлић Радман јуче је поручио да ће реаговати на резолуцију и да је Хрватска Црној Гори, након што је Скупштина Црне Горе усвојила Резолуцију, послала ноту и да као чланица ЕУ и НАТО има на располагању све механизме, а да се још расправља са премијером Андрејем Пленковићем како да Загреб поступи. Грлић Радман је оценио да је Црна Гора доношењем резолуције показала, како је навео, два лица, своје европско лице у Бриселу и своје инструментализовано лице у Подгорици.

Вулин: Пенава, шта је НДХ?

РЕАГУЈУЋИ на изјаву Пенаве, потпредседник Владе Србије Александар Вулин упитао га је да ли је "усташа или се само тако понаша или мисли":

- Кад потпредседник парламента и функционер владе која је формирана уз услов да у њој нема Срба и да Срби не смеју да се подрже, говори о суочавању с прошлошћу, онда се мора рећи да је лицемерје добило посебну димензију. Настављајући политике НДХ "забрањено за Србе и псе", љуте се што је Црна Гора донела Резолуцију. Али, пошто се нигде не помиње ни НДХ, ни хрватске усташе, не знам у чије име се Пенава љути. Пре него што помене српски свет, треба да каже шта мисли о НДХ и да ли је Хрватска њена наследница, да ли је у Јасеновцу почињен геноцид над Србима и има ли разлога и повода да се Хрватска извини и затражи опроштај од Србије?

- Ово што је Црна Гора направила противно је ономе на шта се обавезала и без икаквог разлога улази у дубоку прошлост. Овде је на делу одрађивање нечијег посла, а сви знамо и чијег - оценио је Грлић Радман, рекавши да је у Црној Гори изостала осуда сопствене агресије.

Председник Домовинског покрета Иван Пенава изјавио је да је изгласавање резолуције непријатељски чин суседне државе којом се потчинила политици "српског света":

- Подржавамо демократске и прозападно оријентисане снаге у Црној Гори. Међутим, Црна Гора, којом је овладао србијански председник Александар Вучић, оваквим поступањем гази преко своје слободе, самосталности и државности. Циљ политике српског света је изједначити кривицу свих држава и народа ако се већ не успе избећи кривица за ратове који су покренути у Милошевићево време, у организацији САНУ и великосрпске политике. Невероватно је да резолуција долази из парламента на чијем је челу четнички војвода Андрија Мандић - рекао је Пенава.

У међувремену, црногорски премијер Милојко Спајић покушао је да се огради од резолуције и то што је Хрватска лоше реаговала на усвајање, припише Русији.

Милатовић: Не прокоцкати шансу

БЕЗ речи о резолуцији о геноциду у Јасеновцу, Дахау и Маутхаузену протекао је јучерашњи састанак у Бриселу председника Црне Горе Јакова Милатовића и председника Европског савета Шарла Мишела. Првобитно је планиран састанак на Цетињу, али је Мишел отказао долазак због, како се помиње, усвојене Резолуције.

Милатовић је поручио да "ускостраначким деловањима Црна Гора не сме прокоцкати прилику да ускоро постане пуноправна чланица ЕУ, што је приоритетни спољнополитички циљ земље". Мишел је нагласио да Црна Гора мора да остане на европском путу, и захвалио Милатовићу на његовом ангажману да Црна Гора постане прва наредна чланица ЕУ.

- То нам штети, дефинитивно нам не помаже - рекао је Спајић, за "Политико" пре него што је парламент у петак изгласао резолуцију.

Он је навео да је потпуно сагласан са жељом Хрватске да се регион не повлачи назад у историју и потом, оптужио Русију да покушава да дестабилизује Западни Балкан и компромитује његову владу.

- Желимо апсолутно најбоље могуће односе са Хрватском. Постоји руски наратив у Црној Гори да Европска унија и западни свет подржавају нацистичку или фашистичку историју - рекао је Спајић сугеришући да би, да је његова влада гласала против резолуције, то било искоришћено против њега.

Спајић је у истом тону наставио и јуче у одговорима на посланичка питања, навододећи да "добросуседска и регионална сарадња чине један од стубова спољне политике званичне Подгорице".

- Веома смо захвални на подршци коју Република Хрватска у континуитету пружа Црној Гори на њеном европском путу, и која, сигуран сам, неће изостати ни у наредном периоду.

Коментаришући потезе Хрватске, историчар Срђан Граовац истиче да ће хрватске политичке елите да кажњавају Црну Гору само у случају да није на правцу "антисрпске политике" како би показала ко је газда и да је задатак Црне Горе да следи политику Загреба.

- Ово је покушај Загреба да демонстрира силу, али не треба да постоји забринутост у региону о евентуалном саботирању, јер су хрватске политичке елите познате по томе да немају своје ја и да испуњавају вољу из Брисела и Вашингтона - објашњава Граовац, за "Новости". - Хрватска нема никакве капацитет за саботажу и својим досадашњим понашањем је показала да нема суверену политику. Намера је да се пред сопственом јавношћу покаже снага, али за такве потезе немају реалних утемљења. Они ће увек поступити по налогу Брисела.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЦИЉАЈУ ПОСЛОВНИ ЗЕНИТ: Лозничка Хедера Вита са природним производима освојила свет