ЂУРИЋ У ПОСЕТИ РИМУ: Италија кључни партнер Србије и региона
МИНИСТАР спољних послова Марко Ђурић изјавио је данас да је Италија кључан партнер Србије и региона, како у економском развоју, тако и у очувању стабилности и мира.
Он је рекао да је Тајанија упознао с тим да је у претходна 24 часа на територији Србије дошло до отварања чак два велика производна погона италијанских компанија, које ће помоћи да се и српска и италијанска привреда брже развијају и да као Европа буду заједно конкурентнији и на трећим тржиштима.
-И мислим да је управо ова врста економске осовине између Балкана и Италије кључ за консолидацију и процеса политичке стабилизације, али и увезивања читавог региона у европске токове - рекао је Ђурић, а саопштило је Министарство спољних послова.
Он је исказао захвалност италијанским пријатељима на подршци европском путу Србије, која је, како је рекао, изузетно значајна и снажна и истакао да очекује да Србија до 2027. године буде у пуној мери институционално и у погледу реформи спремна за чланство.
-Али оно што нам је веома значајно јесте да имамо подршку држава, чија политичка тежина, попут политичке тежине Италије, може да донесе до кључног напретка у учлањењу и Србије и читавог региона у Европску унију. Веома смо задовољни нивоом комуникације на високом политичком нивоу, односи између председника Вучића, премијера Вучевића и госпође Мелони су изванредни - рекао је Ђурић.
Министар је навео и да се радује заједничкој седници влада Србије и Италије до краја ове године, подсећајући да су ове године већ одржана три велика привредна форума између Србије и Италије.
- И веома нам је драго што ће се овај тренд наставити. Ове године обележавамо и 145 година наших дипломатских односа, што је изузетно значајан јубилеј, као и 15 година стратешког партнерства између Србије и Италије - указао је он.
Подсетио је да је Италија прва земља у Европи с којом је Србија закључила споразум о стратешком партнерству и исказао захвалност италијанским пријатељима због свега што већ деценијама раде на очувању мира у нашем региону, али и на заштити манастира Високи Дечани и наше културне баштине на Косову и Метохији.
Ђурић је рекао да Италија, њен народ, али и влада те земље могу чврсто да рачунају на Србију за подршку у спречавању илегалних миграција преко тзв. балканске руте.
- Србија је прошле недеље приступила споразуму са Frontexom и од сада можемо заједничким снагама да контролишемо балкански прилаз илегалних миграција. Ми смо државе које држе до својих граница, које држе и до хуманости и које ће заједнички да се суоче са овим великим изазовом и унапред вам хвала на овој сјајној сарадњи -рекао је он.
Ђурић је навео да је Србија са Италијом направила стратешко партнерство које значи да су италијанске компаније не само добродошле, него ће наша земља да настави да бори за сваку нову италијанску инвестицију у Србији, зато што је то обострано корисно.
- Наша трговинска размена сада се мери милијардама евра на годишњем нивоу и Београд као домаћин EXPA 2027. који ће укупно подразумевати око 17 милијарди евра инвестиција, жели да види италијанске компаније ангажоване и на реализацији овог пројекта - рекао је Ђурић.
Министар је навео да је Србија земља у којој се у овом тренутку реализује изградња 10 нових аутопутева, у дужини од 500 километара, две нове брзе железнице и метро у Београду.
- Желимо да италијанске компаније узму учешће и у реализацији ових пројеката у још већој мери и желимо да наставимо да се заједнички развијамо на начин на који је то био случај до сада - рекао је он.
Он је рекао да људи у Србији имају осећај као да су у правом смислу те речи једна породица са Италијом.
- И када Фиат почне да производи Фиат Гранде Панду у Крагуевцу то значи да ће наш брутодруштвени производ да скочи за 0 ,5 одсто. Али то значи и да ће новац из тог пројекта да се слива једним делом у Италију и да ће од тога користити да имају италијански инжењери, италијанска индустрија и фабрике, компоненти и многи други. Развијени Балкан, који данас помаже Италија, помаже будућности, сигурности и конкурентности Италије и Европе пред различитим светским изазовима - навео је Ђурић.
Италијански министар спољних послова Тајани захвалио се Ђурићу на посети Италији и истакао да је Србија пријатељска земља.
- Сa Србијом смо већ организовали два важна бизнис форума, један у Београду прошле године, и један ове године у Трсту. Наше партнерство је стратешког значаја и подржавамо у потпуности приступање Србије Европској унији. Веома смо отворени и спремни да учинимо све што је потребно да подржимо ову земљу - рекао је Тајани.
Тајани је рекао да су он и Ђурић разговарали о ситуацији на Западном Балкану, рату у Украјини, као и о питању КиМ, и изразио задовољство што италијански војници у оквиру КФОР-а игра ''имају велику улогу'' у заштити православних манастира који су значајна културна и религијска места за српски народ.
Навео је да ће ускоро бити организован ''сусрет економских комитета'' две земље, као и Албаније, пошто Италија жели да пбољша везе и дијалог са земљама Западног Балкана.
- Србија је потписала са Frontex-om врло значајан договор, то значи да имамо савршену сарадњу са земљом које је кандидат за улазак у ЕУ. Са те тачке гледишта све иде у најбољем правцу. Разговарамо о томе да организујемо сусрет двеју влада као што је договорено између председника Вучића и госпође Мелони - истакао је Тајани, додајући да ће тај сусрет бити организован крајем године како би се ојачало пријатељство и односи две земље.
Истакао је да Италија жели да инвестира у Србију и позвао је српска предузећа да дођу у Италију.
БОНУС ВИДЕО: ИТАЛИЈАНИ У ВЕНЕЦИЈИ ПРОСЛАВИЛИ ГОЛ КОЈИ ЈЕ ШОКИРАО ХРВАТСКУ
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)