КЕЉМЕНДИ: Србија враћа улогу лидера у региону

Novosti online

27. 09. 2024. у 16:58

НОВИНАР и публициста Мигјен Кељменди изјавио је да Србија враћа улогу лидера у региону и да је постала амерички и европски приоритет на Западном Балкану, додајући да је став актуелне косовске владе погрешан.

КЕЉМЕНДИ: Србија враћа улогу лидера у региону

Foto: Printskrin Youtube

Кељменди истиче да је "Приштина била политички миљеник Америке и ЕУ на Балкану".

- Цео процес формирања и осамостаљивања државе је до краја осмишљен, координиран и реализован уз помоћ Стејт департмента и европских влада. Зато је тих 100 признања уследило одмах. Ово је леп део нашег односа са Американцима и Европљанима. Али шта се десило у овом другом делу, углавном ових последњих пет година... Амерички став према Србији се радикално променио, посебно после рата у Украјини. Србија је данас мезимица Беле куће и Стејт департмента. Најважнији политичар у овом контексту данас је Вучић. Он је особа преко које ова два висока америчка тела по сваку цену покушавају да Србију удаље од руских и кинеских утицаја и окрену ка Европи и Натоу - казао је Кељменди. 

Додаје да то није на рачун Приштине иако тако мисли влада косовског премијера Аљбина Куртија.

- Промена политика за регион и редефинисање нових приоритета од стране Вашингтона и Брисела. Данас је фокус на Београду, а протагониста је Вучић. Овај, нимало лак задатак, поверен је садашњем дипломати, господину Кристоферу Хилу. Иако је пензионисан, позивају га и дају му пуна овлашћења у овој мисији. Господин Хил је увек био близак власти у Београду. На конференцији у Рамбујеу говорио је против војне интервенције на Србију и пропагирао аутономију Косова унутар Србије. Рат у Украјини је само убрзао ову политику и нове приоритете, што је резултирало повратком Србије као регионалне силе. Србија се данас доживљава као партнер западних земаља, лидер региона, кандидат за чланство у ЕУ и Нато. Међутим, ова реконфигурација политичких снага у региону, где Србија треба да буде у центру, где је Србија приоритет западних влада, захтевала је нову власт и политичке протагонисте у државама региона - изјавио је Кељменди.

Како каже, слагање и комплементарност Београда са овим западним политикама и приоритетима није било без услова.

- Повратак утицаја Србије у региону, као и пре интервенције Натоа, и њена нова улога политичког и економског лидера региона, захтевали су слом три владе у региону. Проглашењем независности Косова, са сувереним владама у Подгорици и Скопљу, утицај Србије је био окрњен и отежан, тако да је ова ситуација морала да се промени. Еди Рама, Дритан Абазовић, Аљбин Курти и Христијан Мицкоски били су протагонисти урушавања препрека да Србија поврати свој утицај и улогу у региону, у светлу нових западних приоритета. Као неизбежан услов Београда, представници рата на Косову, чији је успех Београд увек доживљавао као увреду, морају бити суђени и уклоњени са политичке сцене Косова - казао је Кељменди.

На питање где су интереси Приштине у овој новој конфигурацији, Кељменди наводи да Приштина нема удобност да не сарађује са САД.

- Ако је Србија данас амерички и европски приоритет региона, то не значи да је влада на Косову била спремна да заузме став одбијања према овим приоритетима. (Тзв.) Косово нема удобност да не буде кооперативно и комплементарно са америчком и европском политиком у региону. Одговорна власт би морала да нађе своје место и интерес у овој новој констелацији снага у региону. Овакав став који влада на Косову данас има потпуно је погрешан, јер нас држи подаље од слике и сукобљава нас са најважнијим међународним факторима - истакао је Кељемнди.

(Косово Онлајн)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум