ВАТИКАН У САОПШТЕЊУ ОТЕО НАШЕ СВЕТИЊЕ: Порука из Рима о угрожености "хришћанског-православног наслеђа Косова" лапсус или намера
САОПШТЕЊЕ Свете столице о именовању новог апостолског нунција задуженог за КиМ у којем подсећају на добро познат став Ватикана да не признаје лажну државу, али и изражавају забринутост за "угроженост хришћанског-православног наслеђа Косова", отворило је стару дебату о томе да ли Римокатоличка црква прећутно подржава покушаје преотимања српских светиња и њихово проглашавање за албанске.

Foto: Printskrin
Саговорници "Новости" у овоме не виде пуки лапсус. Указују на историјске чињенице које су у саопштењу Ватикана очигледно "заборављене", на вишедеценијску кампању ревизионизма, али и последњи инцидент у чијој главној улози је лажни православни свештеник Никола Џуфка. Овај самопроглашени "митрополит косовске православне цркве", којег је Аутокефална православна црква Албаније прогласила за фанатика и шарлатана, пре неколико дана упао је у српски храм у Ракитници код Подујева и извео некакав верски обред, због чега је Епархија рашко-призренска против њега поднела кривичну пријаву.

Foto: Novosti/Z. Jovanovic
Професор Филозофског факултета у Београду, историчар Љубодраг Димић указује за "Новости" да Католичка црква, захваљујући свом великом искуству никада не признаје државе које нису регуларне, па у овом случају ни косовску, али да није ствар у томе:
- Света столица није признала ни Независну Државу Хрватску, а у њој су, на неки начин, својим ауторитетом одредили смисао свега што се дешавало, од геноцида па надаље. Не треба очекивати да Ватикан призна Косово, осим уколико би то учинила Србија.

Foto: Profimedia
Када је реч о улози Ватикана у присвајању српске културне и духовне баштине на КиМ и њено проглашавање за албанско, па и католичко, Димић каже да о наклоности Римокатоличке цркве према српском народу не треба гајити илузије, као што их не треба имати да ће она имати сентимент према највећем броју Албанаца који исповедају неку другу веру, осим за онај проценат који је привржен овој конфесији:
- Док је имала центар у Скопљу, а то су године Краљевине, Света столица настојала је да врши покатоличење на простору КиМ, да отвара храмове у које није имао ко да уђе, јер католика ту није није било.
Грађење теза да је КиМ албански простор, на којем нема места за друге, траје већ 150 година, од настанка Призренске лиге 1877, подсећа професор Димић:
- Од тада па до 1913. промењена је национална структура Косова и истраживања историчара показују да је у том периоду са тог простора отишло више од 150.000 Срба. Исељавања се настављају и од половине прошлог века, а извештаји патријарха Павла, који је дуго боравио на КиМ, говоре да су Срби под притиском и да их је све мање. И службе државне безбедности регистровале су исто што и СПЦ. Сада, после људи треба склонити оно што сведочи да су они на неком простору живели. Уништавање српских културних и верских споменика дешавало се када је на КиМ доминантна била турска империја, у Првом и Другом светском рату, а затим и последњих деценија, када је девастирано на стотине цркава, манастира... Покушај брисања постојања једног народа је културни геноцид, који је директно у вези са физичким геноцидом. Али, истина о прошлости када се истражи, руши све ревизије историје.
И историчар из Грачанице Александар Гуџић каже за "Новости" да је агресивна и системска кампања историјског ревизионизма на КиМ почела још деведесетих, и то у политичким, интелектуалним и медијским албанским круговима у покрајини:
- Историјски ревизионизам на Косову почива на четири стуба. Први је римокатолички идентитет косовских Албанаца. Суштина тог измишљеног идентитета је да су Албанци били римокатоличке вероисповести и живели су на том простору, а онда су дошли Срби у 12. веку, "окупирали" Косово и на темељима албанских цркава градили своје. Зато смо имали случајеве да Удружење историчара из Високих Дечана тврди да је тај српски манастир саграђен на темељима албанског храма из средњег века. Или да је Грачаница на темељима албанског храма. Други стуб је илирско-дардански идентитет Албанаца, који заступа тезу да су они њихови потомци и да овде живе хиљадама година, а да су Срби "привремени окупатори".
Сценарио из Црне Горе и Хрватске
ЗА последњи инцидент, са упадом лажног свештеника Џуфке у српски храм, Гуџић каже да је део кампање ревизије историје, по сценарију већ виђеном у Црној Гори и Хрватској:
- И тамо имамо неке самозванце који се проглашавају за поглаваре православних цркава тих земаља. Као што се Мираш Дедеић назива поглаваром "црногорске православне цркве", тако Џуфка или неко други може да се самоустоличи за поглавара "косовске православне цркве" и доказиваће континуитет те верске заједнице.
Гуџић каже да је трећи стуб прекрајања историје искључиво албанска жртва - Срби су их окупирали и протеривали, онда је дошло отоманско ослобођење, да би 1912. Срби опет дошли као окупатори и чинили злочине над Албанцима.
- И четврти стуб је православни идентитет косовских Албанаца, које је, по њима, СПЦ евидентирала као Србе. Све повеље, докази, којима барата озбиљна историјска наука за њих не важе и проглашавају их наводним фалсификатима српске цркве.
Препоручујемо

ГДЕ ШАРА ЉУБИ НЕБО „Новости“ у Сушићу – Највишем српском селу на Шар планини (ФОТО)
20. 05. 2025. у 10:50

"СТАЗЕ КОСМЕТА" - ЂАКОВИЦА: "Ко срцем мрзи тај је у затвору, ми смо на слободи..." (ВИДЕО)
ЕКИПА "Новости" боравила је на Косову и Метохији крајем јануара ове године, где смо забележили ексклузиван документарни материјал. Серијал "Стазе Космета" обухвата седам епизода, које доносе упечатљиве људске приче из Ђаковице, Штрпца, планинских села Брезовице и Шар планине, Велике Хоче, Ораховца, Призрена и села у близини Косовске Митровице.
22. 05. 2025. у 19:00

ЈОКИЋ ЋЕ И ГРАТИ ЗА СРБИЈУ НА ЕВРОБАСКЕТУ? Бићемо сила на Европском првенству, ово је потврда!
Полако се клупска кошаркашка сезона приводи крају и фокус се пребацује на предстојећи Евробаскет где би могао да заигра и Никола Јокић!
22. 05. 2025. у 22:47 >> 22:47

"ТО ПИЈУ САМО ОЧАЈНИЦИ": Британкси глумац срамно извређао Србе и ракију (ВИДЕО)
ГЛУМАЦ и комичар Џими Кар имао је свој, не тако светли станд-уп моменат који је обликовало елементарно незнање.
23. 05. 2025. у 11:38
Коментари (0)