РЕЖИМ У ПОДГОРИЦИ ТРАЖИ: СПЦ да се после ОСАМ ВЕКОВА региструје, јеховини сведоци не морају

В. К.

23. 07. 2020. у 09:23

Митрополија црногорско-приморска баштини осмовековни континуитет трајања Српске православне цркве у Црној Гори - суштина је поруке режиму у Подгорици, који кроз спорни Закон о слободи вероисповести покушава да СПЦ "доведе у ред" и региструје као нову верску заједницу.

РЕЖИМ У ПОДГОРИЦИ ТРАЖИ: СПЦ да се после ОСАМ ВЕКОВА региструје, јеховини сведоци не морају

Фото: В. Павићевић

Уједно, то је и одговор Влади после још једне рунде неуспешног дијалога.

Публициста Јован Маркуш, истраживач историје Цркве, открива:

- Црква је титулар права својине над православним храмовима и манастирима, као и покретном и непокретном имовином, која им вековима припада. Међутим, данас је све доведено до апсурда - па Црква мора да доказује да су цркве црквене.

Скандалозно је, међутим, што регистрацији коју прописује овај закон истовремено не подлежу Барска надбискупија, Которска бискупија, Црногорска православна црква, Мешихат Исламске заједнице у Црној Гори, Црква Христовог јеванђеља, Јеховини сведоци, Католичка мисија Тузи, Хришћанска адвентистичка црква Христова црква браће, Ред војске гостољубивих Светога Лазара од Јерусалима за Црну Гору, Католичка верска заједница - Фрањевачка мисија Малесије, Библијска хришћанска заједница, Црногорска католичка црква, Црногорска демохришћанска црква, Црногорска адвентистичка црква, Епархија подгоричко-дукљанска Православне цркве Црне Горе (Лав Лајовић).

Управо је инсистирање експерата Митрополије црногорско-приморске у дводневним безуспешним разговорима са представницима Владе Црне Горе - да се не користи појам државна својина у члану 62 спорног закона, "изненађујуће" деловала на Зорана Пажина, потпредседника Владе и члана експертског тима.

- Црква је у преговорима истакла став који ме је изненадио - да се не користи појам државна својина у члану 62 - казао је новинарима Пажин, додајући да му није јасна бојазан Цркве од регистрације. - Све верске заједнице су се евидентирале у одговарајући јавни регистар, и то није ниједној верској заједници био проблем.

Један од правних експерата који је својевремено учествовао у изради Устава Црне Горе из 1992. године, професор др Благота Митрић, каже, за "Новости", да овај закон није усаглашен с највишим правним актом те земље.

- Реч је о члановима 62, 63 и 64 Закона који су, по мом суду, контрадикторни, јер се њима прописује нешто што је већ регулисано правом, тј. Законом о управном поступку и Законом о парничном поступку. Чињеница је да постоје коначна решења државних органа, катастра, као и пресуде Управног суда у корист Митрополије, што значи да су ове норме сувишне и да је код евентуално спорних својинских питања код катастра требало да се поведе имовинско-правни спор пред надлежним редовним судовима, који ће својом правоснажном пресудом утврдити чија је то имовина - истиче Митрић, некадашњи председник Уставног суда Црне Горе и судија Суда Србије и Црне Горе, указујући на проблематичност да се у року од годину дана од ступања на снагу закона утврди (не)законитост уписа некретнина код државног органа управе - катастра.

Професор Митрић указује да терет доказивања пада на тужиоца, а не на туженог.

- А овим законом прописано је потпуно супротно - да, уколико Црква нема доказа да је то њена својина, онда та имовина аутоматски припада држави као културна баштина! Ово се у теорији права зове "законско неправо", што је нешто најнепожељније у правном систему.

ВЛАСНИШТВО

Јован Маркуш поседује документ о попису имовине у Краљевини Црној Гори до 1918. године који јасно говори ко је власник.

"Ниједна православна и римокатоличка црква, као ни џамија, нису биле државна имовина у независној држави Краљевини Црној Гори до 1918. године", пише у документу о попису државне имовине Митрополије црногорско-приморске из 1919. године.

- Само једна капелица за привремено почивалиште покојника (мртвачница) у болници "Данило Други" на Цетињу је припадала држави - Краљевини Црној Гори, до 1918. године. После Другог светског рата, болничке власти нису користиле ту капелицу за привремено почивалиште покојника, већ је тај простор употребљен за друге потребе - подсећа Маркуш.

ХОЋЕ КУЋИ, НЕЋЕ У ИЗОЛАЦИЈУ

Представници студената Универзитета у Београду из Црне Горе покренули су иницијативу прикупљања потписа како би пронашли начин да се врате кући.

Они указују на немогућност повратка кући у току летњег распуста - испитни рок завршава се 20. јула, уз издвојене случајеве где се испити одржавају и до самог краја месеца (Правни факултет). Предложили су да за студенте који би се вратили кућама из Србије не важи карантин или самоизолација - уз негативан тест на ковид 19. Независно од тога да ли би се превоз организовао или би студенти индивидуално дошли до Црне Горе, морали би да имају индекс или потврду о редовном студирању.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (4)

„ТАЈАНСТВЕНИ ДЕДА МРАЗ“ ОБРАДОВАО МАЛИШАНЕ: Фондација Mozzart поделила пакетиће деци из осетљивих група