ИМОВИНА НА БРИСЕЛСКОМ СТОЛУ: Београд плаћа кредите за узурпирано - прво концепт, па разговори
Једна од најтежих тема у преговорима Београда и Приштине - питање имовине, стигла је на бриселски сто, наводи РТС и додаје да право полажу обе стране, али су материјални докази на страни Србије.
За оно што је Приштина узурпирала, Београд и даље редовно плаћа кредите који се мере стотинама милиона евра, а милионима се мери и вредност приватне имовине Срба који битку за оно што им је отето воде пред косовским институцијама.
Језеро од којег зависи највећи део косовске привреде и становништва - воду из Газивода пије око 800.000 становника покрајине, а готово половина севера струју добија из хидроелектране Газиводе. Без те воде не би могла да функционише ни термоелектрана Обилић.
РТС наводи да Београд производи воду и енерегију, а Приштина је само испоручује до потрошача и убира приходе.
Љубиша Мијачић, стручњак за ресурсе из животне средине, каже да је једино право решење да дође до поделе производње и дистрибуције где би Беогад апсолутно контролисао производњу, а Приштина дистрибуцију.
"И у таквим тржишним условима где једна страна купује, а друга продаје, обе стране губе уколико нема заједничког интереса чак и финансисјког. То би на дужи рок обезбедило тржишни механизам за помирење и стварање емономске сасрадње Приштине и Београда а самим тим и креирало услове за нормализацију на другим пољима", истиче Мијачић за РТС.
Нормализација односа циљ је и преговора у Бриселу где је на дневни ред после седам година стигло питање имовине у покрајнини. Око 60 одсто, према подацима Канцеларије за КиМ, припада Републици Србији, њеним грађанима и СПЦ.
Марко Ђурић, директор Канцеларије за Косово и Метохију, каже да се још разматра концепт разговора о имовини.
А када се усвоји концепт, преговараће се о Брезовици, националном парку Шар-планина, аеродрому, власништву ЕПС-а, Поште, Србијашума, Железница, свему што је Приштина једностраним потезима од 2008. године конфисковала и прогласила својином тзв. Косова.
Душко Челић, доцент на Правном факултету у Приштини са седиштем у Косовској Митровици, сматра да Србија мора да инсистира на реституцији државне, јавне и друштвене својине.
Он каже да мора да се инсистира на увођењу неког међународног механизма како се би препустило властима у Приштини да пресуђују и извршавају по тим питањима.
Тачна вредност српске имовине на Косову и Метохији није позната, али се мери милијардама евра. Само имовина ЕМС-а и ЕПС-а у покрајини вреди готово три милијарде, наводи РТС.
Препоручујемо
ПРЕМИЈЕР ПРИВРЕМЕНИХ ИНСТИТУЦИЈА У ПРИШТИНИ: Хоти разговарао с Лајчаком и Палмером
06. 09. 2020. у 21:54
ХАРАДИНАЈ СЕ ПРЕДОМИСЛИО! Одустао од одступања из владе такозваног Косова
04. 09. 2020. у 17:35
МАСК ШОКИРАО О ЗЕЛЕНСКОМ: Он је шампион свих времена, извео једну од највећих пљачки САД-а
ИЛОН Маск, амерички милијардер и будући шеф комисије за смањење савезне владе у администрацији новоизабраног председника САД Доналда Трампа, назвао је Владимира Зеленског шампионом свих времена за „једну од највећих пљачки“ Сједињених Америчких Држава.
30. 12. 2024. у 15:29
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ИСТИНА О СЛАНИНИ И СВИЊСКОЈ МАСТИ: Стручњаци откривају - шта заиста једемо
ТРАДИЦИОНАЛНЕ намирнице попут свињске масти, сланине и лука заузимају посебно место у кулинарској традицији многих регија, посебно на овим просторима.
31. 12. 2024. у 15:10
Коментари (1)