ИНТЕРВЈУ Бранислав Недимовић: Гласао бих против ЕУ ако је Косово услов, Србији се не може наредити да уради нешто на своју штету
БАШ ми је симпатично што би они, који нису хтели на изборе, што је иначе једини пут до скупштине и предлагања закона, сада да из топлог дома и без икакве одговорности, учествују у доношењу прописа. Не иде то тако, господо. Ни сто нових ресора, закона и бојкота не може избрисати чињеницу да немате ни програм, ни идеју, ни гласова за прелазак цензуса. Сами предлози су на истом нивоу промишљања као и одлука о бојкоту избора. Толико добри, да ни сами у њих не верују.
Овако потпредседник Владе и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић, у интервјуу за "Новости", коментарише захтеве дела опозиције, која тражи оснивање министарства за изборе, да уређује Дневник РТС, да се раздвоје председнички од осталих избора, па чак и промени изборни закон тако да бирачи гласају за кандидате по имену и презимену.
* Шта је од свега тога реално да се оствари?
- Када и ако дође дан да ова опозиција има већину у скупштини, нека слободно раздваја и спаја шта год пожели. За изборне законе су имали 12 година, нису хтели да их мењају, сада би да, као и у свему, опет други за њих раде. Нема тог изборног закона који ће подршку грађана од два или три одсто подићи на 51 одсто. То је моје мишљење о предлозима.
* Зашто власт пристаје да у дијалогу око избора опет посредују представници Европског парламента?
- Чланство у ЕУ је један од наших приоритета. Поштујемо европске институције и сматрамо их партнерским. Уколико ЕУ има жељу да учествује у дијалогу, немамо ништа против. Свако са добрим намерама је добродошао. То, међутим, неће тих неколико странака учинити ни кредибилнијим нити парламентарним. Зна се како се улази у скупштину, није то клуб, па да знаш неког на вратима, да те пусти унутра. Улазницу дају грађани на изборима, без тога си само случајни пролазник.
* Да ли сте за то да напредњаци и социјалисти имају заједничког кандидата на председничким изборима?
- У овом тренутку имамо далеко важнијих тема од изборних наступа. Осим тога, верујем да је једино место за причу на ту тему, странка и њени органи. У држави већ постоји готово историјски консензус око најважнијих питања, што су потврдили и резултати последњих избора. У том смислу, заједнички кандидат није нужно неопходан. Видећемо, рано је за такве оцене...
ДОПРИНОСИ ПРЕМА ИМАЊУ
* ШТА сте предложили Министарству финансија када је реч о дуговањима за ПИО и пољопривредне пензије?
- То је мултисекторски проблем који је до те мере нагомилан да је данас реч о питању вредном више милијарди евра. Не може сваки пољопривредник да, плаћао или не плаћао доприносе, прима исту пензију. Кључна новина коју смо предложили је да се према економској снази газдинства одређује колики ће бити доприноси. Дакле, неће бити исти доприноси за оног који има два, или две стотине хектара.
* Колико је реално да се опозиција договори око заједничког кандидата, личности која би успела да направи синергију бирача који нису "за Вучића", али не знају за кога би гласали, а за које истраживања кажу да их има око 25 одсто?
- Нема ту среће, како каже наш народ. Прво да видимо ко је данас опозиција. Ако мислите на странке које су бојкотовале изборе, или на оне које су изашле, а имају један-два одсто гласова, они нису могли да се договоре ни око личних позиција, а камоли да се сад договоре да све препусте једном човеку. Друго, народ зна ко би стајао иза таквог кандидата, те се поставља питање што би сада гласали за њих, ако већ то нису учинили на последњим изборима. Много већи проблем је то што ја и даље не видим ту никакав програм, идеју, или искрену жељу да помогну Србији, а не себи.
* Уколико би се данас на седници Владе поставило питање да ли Србија треба да призна независно Косово како би ушла у ЕУ, како бисте гласали?
- Против. Само уз компромисно решење можемо да разговарамо о могућем статусу Косова. Све друго, па и неко будуће чланство у ЕУ, за Србију није довољно.
* Очекујете ли да се после доласка Бајдена у Белу кућу, појачају притисци на председника Вучића и Србију да парафира споразум о међусобном признавању?
- Притисци никад нису ни попустали. Они су јаки и стални, председник то најбоље зна. Међутим, Србија није оно што је била пре 10 година. Управо под његовим вођством смо вратили земљи снагу и углед. Бриљантни економски резултати, беспрекорна борба против короне, због чега нам такође сви у свету скидају капу, само су неки од разлога због којих можемо да се чвршће боримо против свих врста притисака, па и тих у вези са Косовом. Верујем и да је међународној заједници данас јасније да се Србија не може игнорисати, нити јој се може наредити да уради било шта, посебно не на своју штету.
* Јесте ли се пронашли у прозивкама председника Вучића, који је рекао да ће пренети премијерки да није баш задовољан радом појединих министара?
- Боље је ваљда да се не тражим уопште у таквом друштву...Шалу на страну. Такве оцене увек тешко падају. Међутим, не због позиција, како би наши квазиопозиционари помислили, већ због осећаја да можда ниси помогао држави довољно.
* Како бисте оценили атмосферу у новој влади, има ли у овом тиму више енергије него у претходном и колико је отежавајући фактор то што је мандат орочен до пролећа 2022?
- Засигурно нова енергија и доста промена, без икакве сумње. То што је мандат орочен, само је додатни мотив да се ради више.
* Има ли из ЕУ и САД притисака на Србију да дозволи промет ГМО?
- Одређени пословни кругови увек имају интерес да ту тему гурају, као што стоји и чињеница да за чланство у Светској трговинској организацији треба регулисати ову област. Међутим, наша држава има јасан и ригорозан важећи закон. Нема ГМО на територији Србије ни у производњи, ни у промету.
* Најавили сте контролу субвенција у пољопривреди. Да ли сумњате да је било неких злоупотреба?
- У сваком послу има оних који покушавају да изиграју закон, остваре неки интерес преко ноћи. Откад је људи, било је и варања. На држави је, међутим, да осигура да се новац грађана троши на прави начин, те смо због тога кренули у још ригорозније контроле трошења свих субвенција које дајемо. Нема ту посебно неких мера које ће се гледати, сваки динар српског грађанина је подједнако битан. Било да је реч о подстицајима у сточарству, воћарству, повртарству или за набавку опреме и механизације.
* Шта се дешава са доласком компаније "Тенис" у Србију?
- Није реално очекивати долазак немачке компаније све док се глобално ситуација са афричком кугом свиња не реши. То су изузетно велике инвестиције да би компаније попут "Тениса" преузимале непотребан ризик. Када се ситуација у свету доведе под контролу, онда можемо о томе да разговарамо.
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (1)