МИНИСТАРКА ПРАВДЕ ПОПОВИЋ: Највећи критичари уставних промена имали руководеће улоге у правосуђу
МИНИСТАРКА правде Маја Поповић изјавила је данас да су највећи критичари уставних промена имали руководеће функције у правосуђу и прилику да побољшају његов рад, али не само да су је пропустили, већ су проузроковали ненадокнадиву штету правосуђу коју и даље трпимо.

Фото Ж. Кнежевић
Поповић је то рекла током јавног слушања о предлогу промена Устава у области правосуђа који је поднела Влада, а које је данас отпочео Одбор за уставна питања и законодавство.
Активна дискусија је од значаја како би се дошло до најбољих решења за промену Устава у обасти праводсуђа који ће створити боље услове за владавину права а и самим тим и испуњавање међународних обавеза Србије у процесу евроинтеграција, рекла је Поповић као представник овлашћеног предлагача и упознала о разлозима за промену Устава у области правосуђа.
Поповић је између осталог навела да су промене Устава услов за даљу реформу правног система и најзаначајнија реформа у владавини права која представља основну вредност сваког демократског друштва и један од приортотитета политике ЕУ.
Према њеним речима, имајући то на уму Србија посвећује велику пажњу испуњавању обавеза из Поглавља 23 "Правосуђе и основна права".
Додала је и да су промене посвецехене променама Устава у циљу унапређена квалитета правде, независности, непристрасноти, стручности одговорности и ефикасности правосуђа.
Поповић је навела да су анализиране постојеће одредбе Устава са становишта општих међународних и европских стандарда садржаних у документима ЕУ, УН, Савета Европе - Венецијанске комисије, Групе држава против корупције, Европске комисије за ефикасност правосуђа, Консултативног већа европских судија, Консултативног већа европских тужилаца и Европске мреже савета правосуђа, чиме би Србија испунила међународне обавезе у процесу европских интеграција.
На првом јавном слушању наведено је да су промене Устава у области правосуђа неопходне у циљу успостављања бољег система предлагања, избора, премештаја и престанка функције судија, председника судова, јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца.
То подразумева и већу одговорност судија, јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца која мора бити подстакнута укидањем пробног периода приликом избора судија и заменика јавних тужилаца, који се први пут бирају на судијску, односно јавнотужилачку функцију.
Препоручујемо

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Ухапшен мушкарац због позивања на насилну промену Устава
22. 04. 2021. у 23:43

ДАЧИЋ О ПРОМЕНИ УСТАВА: Нећемо дирати у преамбулу о Косову - то су празне приче
18. 04. 2021. у 11:43

УСВОЈЕН ЗАКОН ЗА ИСПЛАТУ 60 ЕВРА ГРАЂАНИМА: Пријава за помоћ од 28 априла до 15. маја
22. 04. 2021. у 19:36

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)