KONTAMINIRANO ZEMLJIŠTE JOŠ OSTAJE U BIJELOJ: Španija povukla dozvole za izvoz i zbrinjavanje
OKO 50 hiljada tona kontaminiranog zemljišta na prostoru nekadašnjeg brodogradilšta ostaje u Bijeloj jer kompanija Valgo nije obezbedila dozvolu za izvoz i konačno zbrinjavanje.

Foto: V.V.
Španske vlasti povukle su dozvole a uz to su zatražile da se ranije uvezene količine vrate u Crnu Goru. Objašnjeno je da oni smatraju da je reč o ilegalnom transportu, saopšteno je iz Agencije za zaštitu životne sredine. Početkom ove godine Agencija je posredstvom Vlade Crne Gore potpisala Amandman kojim je omogućena garancija i zadržavanje finansijskih sredstava koja će biti aktivirana u slučaju da kompanija Valgo SA, Francuska ne ispuni obaveze iz Ugovora.
-Tada je, kompanija Valgo dostavila Vladi Crne Gore i Agenciji za zaštitu životne sredine dinamički plan radova, i kao rezultat, u veoma kratkom roku, tj. već u naredna dva meseca imali smo tri izvezena broda, dva broda natovarena gritom i jedan kontaminiranim zemljištem. Time je, konačno, nakon gotovo 40 godina, izvezena kompletna količina grita iz brodogradilišta Bijela. U međuvremenu, španske vlasti su informisale, da je dozvola u vezi kontaminiranog zemljišta povučena, iz razloga neovlašćene količine i prevoznika. Zatražili su i povraćaj kontaminirane zemlje u Crnu Goru jer smatraju da se radi o ilegalnom transportu, saopštili su iz Agencije.
kako navode, Tokom već realizovanih aktivnosti Agencija za zaštitu životne sredineispoštovala je svu zakonsku proceduru, kao i Bazelsku konvenciju, a dozvola je povučena, zbog izvoznika na koga glasi dozvola.
- I pored tog Agencija je stupila u komunikaciju sa španskim vlastima, što je doprinelo konačnom zbrinjavanju kompletne uvezene količine grita i 7,5 hiljada tona kontaminiranog zemljišta na deponiji u Sevilji.
Na prostoru nekadašnjeg Brodogradilišta u Bijeloj ostalo je oko 50 hiljada tona kontaminiranog zemljišta, za koje, izvoznik, francuska kompanija Valgo nije obezbedila dozvolu za izvoz i konačno zbrinjavanje.
Epilog je da radovi na remedijaciji lokacije Brodogradilišta neće biti završeni dok traje projekat "Upravljanje industrijskim otpadom i čišćenje" koji je definisan aneksom Ugovora. To je potvrđeno i tokom misije Svetske banke održane od 11. do 14. aprila.
Iz Agencije za zaštitu životne sredine saopštili su da u stalnoj komunikaciji sa svim partnerima u ovom projektu te da postoji više održivih predloga za prevazilaženje problema. Organizovan je i sastanak sa investitorom „Adriatik 42", i dogovoren zajednički plan čija realizacija neće ugroziti niti usporiti početak investicije i planiranih aktivnosti u brodogradilištu Bijela.
Preporučujemo

POLICAJAC DOCRTAO ZNAK: Tužilački savet Crne Gore razmatrao rad koleginice iz Nikšića
20. 05. 2022. u 08:12

PRVI SAJAM SEZONSKOG ZAPOŠLjAVANjA: Plate i preko 800 evra, ali radnika fali (FOTO)
19. 05. 2022. u 19:15

POMEREN ZA KRAJ AVUSTA: Izabrani selektori 35. Hercegnovskog filmskog festivala
19. 05. 2022. u 18:18

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)