VELIKODUŠNI NA TUĐ RAČUN: Vlada se hvali rekordnim prihodima, a već najavljuje novo zaduživanje od 180 miliona evra

Iva Stojadinović

25. 02. 2023. u 06:30

REKORDNI prihodi od turizma, naplate raznih poreza takođe su rekordne prethodnih meseci, hvale se iz Vlade Crne Gore.

ВЕЛИКОДУШНИ НА ТУЂ РАЧУН: Влада се хвали рекордним приходима, а већ најављује ново задуживање од 180 милиона евра

Foto Arhiva

Mesecima se iz državne kase deli šakom i kapom, kao da o finansijskim problemima nema ni govora. Povećane su plate gotovo svim zaposlenim u državnoj upravi. Naknade za novoređenčad sada iznose 900, odnosno 1.000 evra, što je oko devet puta više nego lane. Penzinerima je obećano novo povećanje, druga po redu jednokratna pomoć. A odmah zatim, najavljuje se zaduženje od 100 miliona već u martu, a u drugoj polovini još 80 miliona kredita.

- Ministarstvo finansija sa SB pregovara o dodeli kredita zasnovanog na razvojnim politikama, a ne o garanciji. Dakle, za razliku od 2018. i 2020. godine, kada je SB Crnoj Gori dodelila garanciju, u ovom slučaju govorimo o direktnom kreditu. Za kredit će biti postavljeni određeni kriterijumi koji se odnose na reformske procese u oblasti javnih finansija i ekologije, o kojima se još razgovara - kazali su iz ministarstva.

Napomenuli su i da sve obaveze planirane budžetom redovno se izvršavaju, što uključuje i otplatu obaveze po ranije uzetim kreditima.

Prema oceni ekonomskog analitičara Veska Pejaka, situacija u javnim finansijama generalno je loša, iako svake godine beleži sam rast naplaćenih poreza. Problem je, navodi, što porez godinama niko nije plaćao, pa su se stvari tek prethodnih dovele u red donekle.

LIMIT 600 MILIONA

OVOGODIŠNjIM budžetom definisano je da se država može zadužiti do 600 miliona evra. Pozajmica je moguća putem zaključenja kreditnih aranžmana sa međunarodnim finansijskim institucijama, sa domaćim ili inostranim bankama, kroz emisiju državnih zapisa ili obveznica na domaćem i međunarodnom tržištu, kao i zaključenjem bilateralnih ili drugih kreditnih aranžmana.

- Država ne naplati ni trećinu poreza koliko bi trebalo. To je jedan od razloga zašto se podižu dodatni krediti. Drugi razlog je to što je državni aparat u zadnje dve godine primio još 5.000 zaposlenih na raznim nivoima, a sigurno još toliko po opštinskim administracijama, a previše zaposlenih je bilo i pre toga. To je opteretilo državnu kasu - navodi analitičar.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

HAOS NA ARSENAL - MANČESTER JUNAJTED: Tuča fudbalera, gađanje sudije kopačkom, udaranje glavom, odbranjen penal - nema čega nije bilo! (VIDEO)