ODAKLE RIBE PREDATORI U JEZERIMA KOD PLJEVALJA? Pojava smuđa zabrinula ekologe i građane, strepe za ekosistem

Milutin SEKULOVIĆ

30. 04. 2025. u 23:45

NEDAVNI neuobičajni ulov Smuđa na jezeru Otilovići, od strane jednog, pljevaljskog ribolovca odjeknula je među ribarima, ''kao grom iz vedra neba'' i nije zabrinula samo njih, nego i sve ljubitelje prirode i poznavaoce prilika u ribolovu.

ОДАКЛЕ РИБЕ ПРЕДАТОРИ У ЈЕЗЕРИМА КОД ПЉЕВАЉА? Појава смуђа забринула екологе и грађане, стрепе за екосистем

ED Breznica

Pojava i plasman smuđa, predatorske vrste, u jezera Otilovići i Borivičko jezero, kao i njegova nedavna pojava u vodotocima Ćehotina, Breznica, Vezišnica i potencijalno i u pritokama, izazvao je ozbiljnu zabrinutost među ribolovcima, biolozima i lokalnim stanovništvom. Reč je o vrsti koja prirodno ne pripada ovim vodama i koja do sada, nije bila deo ribljeg fonda pomenutih ekosistema.

Ovo je saopšteno iz Ekološkog društva ''Breznica'' iz Bijelog Polja, odakle napominju da je smuđ je alohtona (strana) vrsta, ribe-nemani i u ovim područjima i njegovo prisustvo ukazuje na direktnu ljudsku intervenciju – ubacivanje, bilo putem ilegalne introdukcije od strane pojedinaca, bilo kroz neadekvatno sprovedene poribljavanja, bez prethodne stručne analize uticaja na lokalnu faunu i ostale vrste.

Ekolozi iz Pljevalja smatraju da unošenje smuđa u ove sisteme predstavlja potencijalno ozbiljnu pretnju za autohtone i već ugrožene riblje vrste, uključujući potočnu pastrmku, lipljena, skoablja i druge, koje su osetljive na promene u ekosistemu, a posebno na prisustvo novih, ovakvih predatora.

- Smuđ se uglavnom hrani ribom, njegova grabljivost, sposobnost prilagođavanja različitim uslovima (uključujući mutne i slabije prozirne vode), kao i činjenica da se razmnožava velikom brzinom i u velikom broju, čini ga ozbiljnim konkurentom za hranu i prostor. Posebno su ugrožene mlađe jedinke autohtonih vrsta koje smuđ može efikasno loviti u jatima, posebno u uslovima smanjenog protoka i eutrofikacije jezerskih sistema. Ovakva introdukcija – ako nije planirana, dokumentovana i naučno opravdana – predstavlja ekološki incident. U pitanju je ili, ilegalno poribljavanje od strane fizičkih lica – često vođeno motivima sportskog ribolova bez razumevanja ekološke ravnoteže, ili institucionalni propust u nadzoru, nad poribljavanjem i upravljanjem ribljim fondom od strane korisnika-upravljača - kažu ekolozi iz ''Breznice'.

Oni napominju da u oba slučaja, nadležne institucije – uključujući Upravu za vode Crne Gore, Ministarstvo poljoprivredu, vodoprivrede i šumarstva, kao i upravljača ribolovnih područja, u konkretnom slučaju SRK „Lipljen” – moraju hitno reagovati kako bi se utvrdila odgovornost, sprečilo dalje širenje ove invazivne vrste i izradile mere kontrole i eventualne posledice.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BEZBEDNOST NA RADU: Kultura koja spasava živote