ĐALOVIĆA PEĆINA OČARAĆE TURISTE: Ulaganje u prirodnu atrakciju kod Bijelog Polja

Milutin Sekulović

07. 02. 2021. u 09:34

VEOMA značajan dan za Bijelo Polje. Za čitavu Crnu Goru. Stvaraju se uslovi za ulazak u najzahtevniju fazu projekta Đalovića pećina.

ЂАЛОВИЋА ПЕЋИНА ОЧАРАЋЕ ТУРИСТЕ: Улагање у природну атракцију код Бијелог Поља

Foto Željko Madžgalj

Završen je put, završeno je elektrosnabdevanje, završava se vizitoring centar, ali je upravo ulazak, odnosno proboj ovog tunela koji ulazi u srce pećine ključan za finiširanje projekta.

Ovako se javnosti obratio predsednik opštine Bijelo Polje Petar Smolović, povodom probijanja ulaza u Đalovića pećinu za potrebe turističke valorizacije, čime se, po njegovim rečima, stvaraju uslovi za početak najzahtevnije faze projekta koja obuhvata uređenje unutrašnjosti pećine u dužini od oko 800 metara.

PROJEKAT kojim će čuvena pećina nad Vražjim firovima, duga 18 kilometara (!), ispitana u dužini od čak 12 kilometara, postati dostupna turistima, ljubiteljima prirode i naučnicima, vredan je oko 23 miliona.

- Projektom uređenja Đalovića pećine je predviđena montaža specijalnih staza i rasvete, pri čemu će se maksimalno čuvati unutrašnjost pećine i prirodnog ambijenta - kaže speleolog iz Bijelog Polja Željko Madžgalj, idejni tvorac projekta.

- Ovo nije obična pećina, to je u svetskim i evropskim razmerama dar prirode i mi smo kao država Crna Gora i Opština Bijelo Polje uložili velike napore da bismo došli do ove faze.

ATRAKTIVNIJA OD POSTOJNSKE JAME

ĐALOVIĆA pećina "smestila" se u planinskom području bjelopoljske opštine u čuvenoj Đalovića klisuri. Oni koji su videli pećinu i vraćali joj se, ne samo da je upoređuju sa Postojnskom jamom, već tvrde da je - atraktivnija od slovenačkog "čuda". Jer, sastoji se od većeg broja kanala, hodnika i dvorana koji se prema položaju i opštim morfološkim karakteristikama mogu podeliti na više celina.

U pećinu je zasada moguće ući jedino u pratnji stručnih vodiča, uz upotrebu kompletne opreme. Moguće je organizovati ulazak za najviše 10-13 osoba u istom vremenskom intervalu.

Ovo, kaže, nije jednostavan projekat. Podrazumeva izgradnju žičare od manastira Podvrh do servisnog objekta ispred ulaza, kao i rekonstrukcija puta Gubavač - Bistrica sa gradnjom novog mosta na Bistrici....

- Često se govori o tome da je prvi uslov za valorizaciju pećine pristupačnost, a mi vidimo koliko je uloženo da se dođe do ove faze i izgradnja puta i izgradnja žičare, proboj zarušenog ulaza. Izgradnja žičare započeta je u oktobru 2019. Dužina je 1,7 kilometara, imaće dve gondole sa po osam mesta, kapaciteta 75 osoba na sat, a vožnja preko Đalovića klisure će trajati skoro šest minuta. Ovo je jedan od najzahtevnijih projekata ne samo u turizmu, nego uopšte građevinski poduhvat u Crnoj Gor - objašnjava Madžgalj

ISTRAŽIVANjE Željko Madžgalj u Đalovića pećini, Foto Opština Bijelo Polje

OVIM projektom će se maksimalno zaštititi klisura i pećina, što će bez ikakve dileme biti najbolji turistički proizvod u državi.

Kada bi se sve pećine poznate i one skrivene od očiju javnosti u Crnoj Gori spojile na jedno mesto, verovatno ne bi imale potencijal i lepotu kao Đalovića pećina.

- Ponosni smo što ćemo imati u skorijoj budućnosti čime da se pohvalimo. Ovo će biti projekat koji će generisati sve ostale grane, posebno turizma i ugostiteljstva - priča Madžgalj, koji ni sam ne zna koliko puta je boravio u pećini, vodio kolege speleologa sa raznih meridijana kroz nju, posle čega su ljudi ostajali bez reči i priču o čudesnoj pećini pronosili širom sveta.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

DAČO, JOŠ JEDAN DAČA JE NA PUTU! Zašto je Okanović sinu dao ime po Danilu Lazoviću? Zajedno smo se molili Bogu