KRIVOKAPIĆ SE SAD POZIVA NA KATOLIKE: Premijer Crne Gore o razlozima za smenu Leposavića

В. К. - Д. М.

10. 04. 2021. u 07:45

VLADA Crne Gore za sada je preživela najveću krizu tokom svog četvoromesečnog mandata, ali joj ostaje teški bagaž narušenih odnosa sa Beogradom i sve uzavrelije političke i društvene situacije u zemlji, koja je prethodnih dana bila i na ivici izbijanja ozbiljnog nasilja na ulicama.

КРИВОКАПИЋ  СЕ САД ПОЗИВА НА КАТОЛИКЕ: Премијер Црне Горе о разлозима за смену Лепосавића

Foto Skupština CG

Zahtev premijera Zdravka Krivokapića za smenu ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića, a zbog izjava da ne može da prizna da se u Srebrenici dogodio genocid, ostaju da vise kao Damoklov mač nad vladajućom koalicijom. Iz pojedinih stranaka uz pomoć kojih je Krivokapić i došao na vlast, ne kriju nezadovoljstvo time što on vuče poteze po diktatu zapadnih ambasada i vodi politiku koja je na liniji režima Mila

Đukanovića, posebno kada je reč o identitetskim pitanjima.

Zdravko Krivokapić, Foto Arhiva Novosti

Pat pozicija oko smene Leposavića se nastavlja, jer je ministar odbio da podnese ostavku, a Krivokapić kako bi obezbedio većinu u Skupštini, mora da potraži pomoć poslanika Đukanovićevog DPS. Sastanak koji je premijer održao sa liderima stranaka parlamentarne većine u četvrtak uveče, završen je bez dogovora, ali su iz Demokratskog fronta i Pokreta za promjene Krivokapiću zapravo "svirali produžetke":

- Nismo zadovoljni dosadašnjim radom Vlade, ali je nećemo rušiti, već ćemo zajednički pokušati da prevaziđemo krizu - poručila je posle sastanka poslanica DF Branka Bošnjak.

Ona je otkrila da nisu unapred znali zašto ih je premijer pozvao, a da je kad su se okupili pokrenuo temu krize nastale zbog zahteva za smenu Leposavića. Rekla je i da je sastanak prekinut i odložen za nedelju, nakon što je Krivokapić dobio poziv da mora da ide zbog blokade puteve, odnosno napada Đukanovićevih pristalica na automobil u kojem je bila njegova ćerka.

ABAZOVIĆU PSOVALI ČETNIČKU MAJKU

BURNO je bilo i u Plavu, gde je potpredsednik vlade Dritan Abazović dočekan zastavama Crne Gore i transparentom: "Nije ovo Srbija". Pristalice Đukanovićevog režima zasule su Abazovića najcrnjim uvredama i fašističkim porukama, uz psovanje četničke majke i povicima "izdaja, izdaja". Na vlasti u Plavu su Đukanovićev DPS, Bošnjačka stranka i stranke Albanaca. M. S.

Vladimir Leposavić, Foto Skupština CG

Kako tvrde izvori sa sastanka, Krivokapić je saopštio niz optužbi na račun Leposavića.

Između ostalog, kazao je da je ministar kadar Demokratskog fronta koji zajedno sa delom međunarodne zajednice ruši njegovu vladu. Kazao je i da je to saznao na misi u Baru, povodom katoličkog Uskrsa. Navodno je Krivokapić tokom izlaganja "vikao i pretio formiranjem i nekih drugih aranžamana ne precizirajući o čemu se radi".

Inače, predsednik Skupštine Aleksa Bečić nije zakonom, a ni poslovnikom parlamenta obavezan rokom u kom mora da sazove sednicu na kojoj bi se raspravljalo o smeni Leposavića, a za koju je potrebno da glasa 41 od 81 poslanika.

Iako još nisu zvanično izneli stav prema Leposaviću, gotovo je sigurno da će DPS (30 poslanika) podržati njegovu smenu, kao i poslanici URA Dritana Abazovića (4), Bošnjačke stranke (3), Socijaldemokrata (3), Socijaldemokratske partije (3) i Albanske liste (1). Demokratski front (16) je protiv smene, kao i Demokrate (10), Pokret za promjene (5), SNP (5), kao Prava Crna Gora i Radnička partija, koje imaju po jedan mandat.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

VIDEĆU DA LI JE OVO POSLEDNJA SEZONA: Andrija Prlainović razmišlja o penziji