LEKOVI ZA ŽELUDAČNU KISELINU: Prof. dr Slobodan Janković o mogućim rešenjima ovog problema

V.N.

05. 10. 2021. u 13:00

BOL u želucu ume da bude vrlo jak i neprijatan, najčešče pitanje koje postavljaju pacijenti je to da li lekovi za suzbijanje želudačne kiselinemogu da imaju negativne efekte?

ЛЕКОВИ ЗА ЖЕЛУДАЧНУ КИСЕЛИНУ: Проф. др Слободан Јанковић о могућим решењима овог проблема

Foto Z. Jovanović

- Lekovi za suzbijanje želudačne kiseline su veoma korisni u lečenju ulkusa i gorušice usled vraćanja želudačne kiseline u jednjak, ali ako se dugo upotrebljavaju mogu izazvati neželjene efekte, ponekad i sa ozbiljnim posledicama. Najpre mogu smanjiti iskorišćavanje vitamina B12, što dovodi do anemije.

Drugo, povećan je rizik od bakterijskih infekcija creva, a prema nalazima nekih studija i od nastanka upale pluća. Dugotrajna upotreba, više od godinu dana, povećava rizik od nastanka preloma kostiju kod starijih osoba, a može doći i do gubitka magnezijuma.

Ključno je da osoba ne uzima ove lekove na svoju ruku duže od mesec dana, ako je duža upotreba neophodna, ona bi trebalo da bude pod kontrolom lekara.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (0)

Kako da vreme na poslu bude ispunjeno zadovoljstvom – Pogledajte dugačak spisak benefita koje nudi Mercator-S