ALKOHOLI BILJNOG POREKLA: Lešnici puni zdravih masnoća
LEŠNICI pored značajnih količina nezasićenih masnih kiselina, minerala i vitamina, sadrže i fitosterole.

Foto: Depositphotos
To su biološki aktivni steroidni alkoholi biljnog porekla, a cenjeni su jer sprečavaju kardiovaskularne bolesti i tumore.
Oleinska masna kiselina je još jedana izvrsna hranljiva materija koju sadrže lešnici.
Ona deluje na snižavanje krvnog pritiska, kao i na prevenciju srčanog i moždanog udara.
Značajno svojstvo ove masne kiseline je njeno pozitivno delovanje na moždanu aktivnost i pamćenje. Istraživanja su pokazala da redovan unos oleinske masne kiseline može znatno da poboljša pamćenje.
Lešnici sadrže i omega 3 masne kiseline. Ove poznate masne kiseline imaju brojne dobrobiti za zdravlje, zbog čega mnogi stručnjaci preporučuju njihovu redovnu konzumaciju. Zahvaljujući visokoj količini vitamina E, lešnici su jako dobri antioksidansi koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala, usporavaju znakove starenja i ojačavaju imunitet.
Zanimljivo je da je lešnik jedinstven po tome što sadrži znatnu količinu folne kiseline. Ovaj vitamin obično nalazimo u zelenom lisnatom povrću, ali se vrlo lako uništava termičkom obradom. Tako se za samo dva minuta kuvanja uništi gotovo 90 odsto folata u povrću. Folna kiselina je neophodna za trudnice, jer njen manjak u trudnoći dovodi do spontanih pobačaja i deformiteta novorođenčadi.
Nutricionisti preporučuju umerenu konzumaciju lešnika, do 30 grama na dnevnom niovu. Lešnik je odlična zamena za masne grickalice, jer pruža dovoljno energije, a ukoliko se unosi u umerenoj količini ne uzrokuje pojavu viška kilograma.
ELIKSIR ZA ARTERIJE
Od lešnika, cvekle, peršuna, i belog luka pravi se smesa koja pomaže protiv ateroskleroze. Potrebno je skuvati jednu manju cveklu, zatim je iseckati i preliti šakom samlevenih lešnika. Začiniti sitno seckanim listovima peršuna i malim čenom belog luka, takođe iseckanog. Ovu zdravu salatu koja štiti arterije treba pojesti odmah, i uvek napraviti svežu, bar tri puta nedeljno.
ARONIJA efikasno uklanja simtpome nastale usled infekcije urinarnog trakta, prvenstveno izazvane ešerihijom. Glavni razlog za ovo lekovito svojstvo je hininska kiselina, koja se nalazi u aroniji. Za probleme urinarnog trakta najbolje je koristiti sok od ovog bobičastog voća.
Preporučujemo

BILjNA MEŠAVINA LEČI KAŠALj: Recept za preventivno rešenje prehlade
05. 10. 2021. u 17:00

BOL U NOZI: Doktorka Dragica Stepić o problemima koje izaziva fizički napor
08. 10. 2021. u 14:00

PARACETAMOL OPASAN U TRUDNOĆI: Pažljivo razmatranje upotrebe lekova
05. 10. 2021. u 16:00

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)