OPREZ SA LEKOVIMA ZA ŽELUDAC: Savet lekara - Uvek se uzimaju na prazan stomak, a ne bi ih trebalo piti duže od mesec dana!
OSEĆAJ pečenja i žarenja u želucu, kao i mnoge druge digestivne tegobe, sve su učestaliji razlog da se na svoju ruku piju lekovi protiv povećanog stvaranja želudačne kiseline.

Foto Shutterstock
S obzirom na to da su vrlo efikasni, neretko ih bez saveta lekara mnogi koriste duži vremenski period, pa čak i godinama.
Doktor Srđan Marković, gastroenterolog, kaže da takav pristup može ozbiljno da naruši zdravlje i da ove medikamente, koji se stručno nazivaju inhibitori protonske pumpe, ne bi trebalo piti duže od mesec dana bez preporuke lekara:
- Ovim lekovima se efikasno blokira stvaranje hlorovodonične kiseline u ćelijama u sluznici želuca. Međutim, oni mogu da imaju i neželjene efekte, poput stvaranja manjka magnezijuma, otvranja vrata digestivnim infekcijama, smanjenja iskoristljivosti vitamina B 12, što dovodi do anemije.
Naš sagovornik među neželjenim efektima posebno ističe "rebound" fenomen:
- To znači da kada pacijent prestane da ih uzima, dolazi do izraženijeg lučenja kiseline. Zato i savetujemo da je pre upotrebe ovih lekova važno da se pacijent posavetuj sa gastroenterologom.

Foto: Free Images Pixabay
Uvek se uzimaju na prazan želudac
Inhibitori protonske pumpe, kako navodi dr Marković, uvek se uzimaju na prazan želudac:
- Za njihovu primenu ima dosta indikacija. To su upala jednjaka, refluksna bolest, ulkusna bolest želuca i dvanaestopalačnog creva, prevencija ulkusa indukovanih lekovima iz grupe nesteroidnih antireumatika i acetil-salicilne kiseline koji negativno utiču na sluznicu želuca, Zolinger-Elisonov sindrom, a takođe su i neizostani deo terapije protiv helikobakterije. Pored toga, svoju primenu nalaze i kod funkcionalnih dispepsija i eozinofilnog gastritisa. To su stanja povezana sa povećanim lučenjem hlorovodonične kiseline u želucu što je u osnovi navedenih poremećaja.
BONUS VIDEO - PRŠTI OD ZDRAVLjA: Kiseli kupus je tradicionalna salata, ali i sirovina za mnoge specijalitete
Preporučujemo

PRIVLAČNI LjUDI IMAJU BOLjI IMUNITET? Neobični rezultati istraživanja u Teksasu
04. 03. 2022. u 09:40

PREPOZNAJTE ZNAKE OBOLjENjA JETRE: Poremećaje u radu odaje ovih 7 simptoma
01. 03. 2022. u 14:30

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)