KAD NE DELUJU LEKOVI, PROVERITE BUBREGE I ŠTITNJAČU: Upozorenje lekara - Pritisak ne skače samo zbog srca i krvnih sudova
U OVO doba godine česte su varijacije krvnog pritiska i kod zdravih, dok se kod onih sa dokazanom hipertenzijom češće javljaju epizode skoka krvnog pritiska i pored redovne terapije.

Foto Shutterstock
Te varijacije se uglavnom vezuju za česte promene vremena, ali ako krvni pritisak ne uspevate da svedete na granice normalnog i pored primene lekova, ili vam je hipretenzija već značajno oštetila srce, a niste u poodmaklom životnom dobu, onda znači da se uzrok vašeg oboljenja krije u bubrezima, štitnoj ili nadbubrežnoj žlezdi, ili čak u karcinomu.
Asistent dr Srđan Bošković, načelnik Odeljenja kardiologije i koronarne jedinice Instituta za kardivaskularne bolesti "Dedinje", kaže da bi kod mlađih pacijenata koji ne reaguju na početnu terapiju, i već imaju znake oštećenja srca, kao i bubrega i mozga, za uzrocima hipertenzije trebalo tragati van kardiovaskularnog sistema:
- Kada je hipertenzija otporna na lekove ona može da bude uzrokovana posledicama nekoronarnih bolesti i tada je nazivamo sekundarna hipertenzija. Prema preporukama i evropskog i američkog kardiološkog udruženja, kod ovih pacijenata neophodno je da se najpre ispita bubrežna funkcija, jer u bubrezima se sekretuje veliki broj molekula koji utiču na tonus krvnih sudova i izlučivanje vode i elektrolita.
Prema rečima našeg sagovornika, tada bi trebalo da se uradi dopler bubrežnih arterija i osnovne analize elektrolita - natrijuma, kalijuma, uree i kreatinina. Svim mlađim bolesnicima kod kojih je dijagnostikovana uznapredovala hipertenzija trebalo bi uraditi i nivo renina i u plazmi i urinu.

Foto: Free Images Pixabay
Ukoliko je bubrežna funkcija odgovarajuća prelazi se na endokrinološka ispitivanja.
- Fokus kod ovih pretraga su nam štitna i nadbubrežna žlezda - kaže dr Bošković.
- Kod štitne žlezde i njeno pojačano funkcionisanje (hipertireoza) i smanjena aktivnost (hipotireoza) dovode pored ostalih simptoma i do hipertenzije, dok samo hiperfunkcija pojedinih segmenata nadbubrega uzrokuje visoke vrednosti krvnog pritiska.
Kao dopunska ispitivanja kod pacijenata kod kojih se sumnja na sekundarnu hipertenziju radi se i ultrazvuk ili skener abdomena.
- Radimo i analizu nivoa kortizola, rezultate ACTH testa, nivo aldosterona, kao i nivo kateholamina - kaže naš sagovornik.
- Cilj ovih ispitivanja je da isključimo Kušingovu bolest, poremećaj u lučenju hormona nadbubrega kao i tumor nadbubrežnih žlezda. Jer, sve navedene bolesti pored izražene hipertenzije imaju i svoje veoma jasne i za tu bolest i specifične simptome. Nažalost, iznenadna hipertenzija može da bude i znak nekog od tumora, na primer pluća ili bubrega.

Foto Shutterstock
Skriveni uzroci
UZROCI hipertenzije prilično često ostaju nepoznati i posle ozbiljnih ispitivanja.
Prema rečima dr Srđana Boškovića, kod čak 20 odsto pacijenata primenom uobičajenih dijagnostičkih metoda nije moguće da se utvrdi prisustvo sekundarnih uzroka hipertenzije. Ti bolesnici imaju dosta lošu prognozu.
BONUS VIDEO - SOLARNA VODA ZA PROČIŠĆAVANjE ORGANIZMA: Evo kako se pravi

PORODICE U ŠOKU NAKON ŠTO SU OTVORILE KOVČEGE SA TELIMA: Nove bizarnosti nakon pada aviona u Indiji
SIN žene koja je poginula u padu aviona kompanije Air India izjavio je za Bi-Bi-Si da su u kovčegu s telom njegove majke pronađeni i „drugi ostaci“.
23. 07. 2025. u 16:49

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)