PREPOZNAJTE SIMPTOME NA VREME: Rak prostate treći karcinom po broju obolelih
U SRBIJI od raka prostate svake godine oboli 2.300 muškaraca, a premine više od 1.000 i to je po učestalosti obolevanja treći karcinom, odmah iza raka pluća i debelog creva, upozorilo je Udrženje medikalnih onkologa povodom 17. novembra, kada se obeležava Svetski dan muškog zdravlja i borbe protiv raka prostate.

Foto: Shutterstock
Iako je dosta čest i smrtonosan ovaj maligni tumor, sada ima drugačiju, povoljniju prognozu:
- Kada sam pre 35 godina bio mlad lekar, pacijenti sa metstazama karcinoma prostate su umirali u teškim mukama, a danas to nije tako - kaže profesor dr Zoran Džamić, direktor Klinike za urologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
Ipak, ne bi trebalo čekati da bolest uzme maha.
- Muškarci stariji od 50 godina, odnosno 45, ako postoji porodična istorija bolesti, trebalo bi jednom godišnje da urade tumor marker PSA i urološki pregled - kaže profesor Džamić. - Rak prostate retko daje rane simptome, ali se može javiti poremećaj u kvalitetu mokrenja: otežano i učestalo mokrenje, noćno mokrenje, smanjenje jačine mlaza, krv u mokraći. U uznapredovaloj fazi bolesti javljaju se bolovi u kostima, pre svega karlice.
Naučni saradnik dr Nada Babović, medikalni onkolog iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, ističe važnost individualne terapije:
- Ukoliko je tumor lokalizovan u prostati i niskog je rizika, pacijentu se mogu ponuditi tri opcije: aktivno praćenje uz redovne preglede urologa, odstranjenje cele prostate ili radioterapija, samostalno ili u kombinaciji sa hemijskom kastracijom.

Foto Shutterstock
Prema najnovijim preporukama u metastatskoj fazi preporučuje se kombinacija hormonske terapije sa hemioterapijom ili inovativnim lekovima koji deluju na hormonske receptore.
Doktorka Babović kaže da ovi lekovi u Srbiji još nisu dostupni o trošku zdravstvenog osiguranja.
- Njihovo uvođenje bi bilo veoma značajno jer suštinski odlažu progresiju bolesti i produžavaju preživljavanje, a na taj način se i smanjuju troškovi nege i lečenja komplikacija bolesti u kasnijoj fazi, kao što su, recimo, prelomi kostiju ili kompresija kičmene moždine.
BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI
Preporučujemo

KOJA JE NAJSLABIJA, A KOJA NAJJAČA? Određene krvne grupe nose rizik pojedinih bolesti
06. 11. 2022. u 18:50

HRANOM UBLAŽITE REUMU: Dobar izbor namirnica može da olakša tegobe (JELOVNIK)
04. 11. 2022. u 18:50

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)